Albina irlandeza

Creat de gelu, Iunie 22, 2013, 09:37:05 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian_6777

Placerea a fost de partea mea :hi: Si mie mi-a placut modelul de cand l-am vazut.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

oroles

Citat din: pharaonu75 din Iunie 24, 2013, 07:28:32 PM
Bine ai veit printre noi!  :hi: :hi:
Am vazut lucruri frumoase in pozele prezentate de tine!

M-ar interesa niste cote ale suportului pe care sunt asezati stupii! Caut de foarte mult timp asa ceva! Ma poti ajuta?
Este vorba despre celebrul Bee-Mate Work Bench!

Pharaonu75, am putea sa stim si noi de ce esti interesat de acest suport? Are ceva special? Ca novice nu vad decat un suport... Te rog sa nu mi-o iei in nume de rau, dar poate asa invat si eu ceva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Are un avantaj la transport, picioarele-suport fiind rabatabile.

pharaonu75

In plus, daca se modifica putin "constructia", se poate folosi asa:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

 :rotfl:
S-ar parea ca toti am pus ochii pe suportul omului. Azi m-am apucat deja sa caut materiale.

Kiwi Bee

Suport de stui numi trebuie dar si eu imi fac unul... poate pt mititei(vezi penultima poza al lui Pharaonu)

oroles

Citat din: pharaonu75 din Iunie 24, 2013, 10:52:14 PM
In plus, daca se modifica putin "constructia", se poate folosi asa:

Aha... Am inteles. Cum nu fac pastoral nu aveam cum sa imi dau seama. Partea cu asezatul ramelor o stiam. Eu am folosit niste banci de scoala vechi peste care am asezat doua bare de fier la o distanta ca sa pot aseza ramele intre ele ca in poza. Se dezinstaleaza mai greu daca vrei sa mergi cu ele undeva dar sunt bune... Poti sa le personalizezi cum vrei...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

gelu

     Ma bucur ca suportul fotografiat de mine v.a starnit interesul, oricum sambata voi veni cu o schita si cotele exacte....inca mai astept semnale de la cei doi forumisti care s.au aratat interesati sa ma sprijine in confectionarea catorva stupi ,,commerciali,,....

marian_6777

#24
Cotele exacte, nu prea conteaza in cazul nostru deoarece lucram pe tipuri diferite de stupi. Schita, ca detalii constructive am pus eu un pic mai inainte. Fiecare o poate adapta in functie de modelul de stup folosit.
  Multumim oricum. Vezi... idei putem lua din orice postare. Nu credeai ca v-om fi interesati de suport, si nu de stup. 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

gelu

#25
   Poate plictisesc, totusi incerc o intrebare....cu ce.as putea imprejmui vreo 5000 m.p...tentativa livada...in care sa pot alerga si eu dupa roiuri cum face nea Marin din Serbia....avand in vedere ca iepurii ma ruineaza sistematic?

gelu

....am vorbit cu o firma din Iasi sa.mi planteze gladita, ca gard, dar ma.ntreb n.or mancao si pe asta...?..... ))/

stefan1

  Citeste ce s-a scris pe forum despre Gladita!
  Pentru intrebarea ta, uite aici:
 
Citat din: stefan1 din Februarie 15, 2010, 03:08:48 AM
Tinand cont de ce am scris mai inainte, ma gandesc ca trebuie vazut daca albinele nu viziteaza Gladita mai mult pentru polen (vizitau copaci care nu fac pastai).
  Lemnul tare este lemn mai matur, deci de un an. Ai cunostinte la Gradina Botanica din Craiova. Cere acolo sfaturi la tehnica de butasire. Stiu ca exista si substamte care favorizeaza inradacinarea.
  Gladita se poate si altoi, deci o varietate dorita se poate aplica pe un portaltoi rasarit din samanta. Ba chiar se foloseste ca portaltoi si pentru alte specii!
  Trebuie avut grija la puietii tineri in special, ca pot fi rosi de iepuri sau alte animale in timpul iernii. De fapt Gladita se poate folosi si pentru biomasa. Suporta bine taierile. La ea acasa se vorbea ca poate rezista si la patru taieri pe an, dar este o mare varietate tinand cont ca se intinde in diferite zone climatice. Astfel durata de vegetatie variaza de la 150 zile/an in nord la 300 zile/an in sud. Si ca altitudine urca pana la 700-760 m, dar in unele zone se gaseste si la 1500m. S-a gasit si la 2100m, dar talia la acele inaltimi a scazut drastic, nu depaseau 2,4 m inaltime.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

In NZ se subintelege ca orice teren privat se inconjoara cu gard de sirma si eventual cu ceva combinatie de plasa de plastic. Dar astias bani.
Eventual poti sa pui pe periferia terenului tau "gorse". Are foarte multe tepi si nui place la nici un animal sa se apropie de el. Avantajul este ca iti da asa de mult polen de nuti vine sa crezi.
Si sapt trecuta inca am vazut gorz inflorit(ploile de toamna siau facut efectul)...... dar a venit si frigul.

oroles

Citat din: gelu din Iunie 26, 2013, 11:12:40 PM
....am vorbit cu o firma din Iasi sa.mi planteze gladita, ca gard, dar ma.ntreb n.or mancao si pe asta...?..... ))/
De ce nu mergi pe catina? Inteapa si nu se mai apropie animalele. In plus poti scoate o recolta frumoasa si e foarte apreciata in occident. Bunicul nevestei asa procedeaza si nici alte animale mai mari nu trec.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani