Albina irlandeza

Creat de gelu, Iunie 22, 2013, 09:37:05 PM

« precedentul - următorul »

gelu

...in sfarsit se misca ceva si prin asociatia noastra...FNDBKA...Fingal North Dublin Beekeepers, Association...

gelu

#1
...continuare.....

gelu

..se zice ca o poza face cat o mie de cuvinte....deci...am vorbit...acum as dori ca cei cu experienta sa.si dea cu parerea cu privire la tot ce cred ei de cuviinta cu privire la cele continute in pozici...critici, observatii...e.t.c...etcetera....Stupii prezentati fac parte dintrun inceput de stupina construita prin voluntariat de vreo 10 incepatori, ca mine, terenul nu stiu a cui proprietate este, stiu ca mentorul Michael are cheia, un stup este al lui si unul este al altui cursant...o sa.mi aduca si mie unul sambata viitoare...contra cost bineinteles...

marian_6777

Cu dragoste si pasiune se poate face aproape orice. Succes in continuare. Stupii nu au scandurica de zbor?
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

gelu

..apropo..daca printre mesterii de stupi se gaseste cineva dispus sa construiasca 10 stupi, la cotele celor din foto, colegii s.au aratat dispusi sa.i cumpere....ma refer la mesterii din tara...aici te ustura preturile...stupii sunt de tipul commercial...iar cotele se gasesc pe net....

Obombo

Pe net se gasesc cotele a zeci de modele de stupi de tip comercial. Cum face un meserias sa aleaga modelul care iti trebui tie?

marian_6777

Citat din: gelu din Iunie 22, 2013, 11:02:34 PM
..apropo..daca printre mesterii de stupi se gaseste cineva dispus sa construiasca 10 stupi, la cotele celor din foto, colegii s.au aratat dispusi sa.i cumpere....ma refer la mesterii din tara...aici te ustura preturile...stupii sunt de tipul commercial...iar cotele se gasesc pe net....
Cauta pe net modelul care va intereseaza, si puneti lincul sa vedem si noi exact despre ce este vorba. Daca se poate in sistemul metric.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Kiwi Bee

Bun venit Gelu, ce rasa folositi pe acolo?

gelu

...in Irlanda se foloseste doar Apis Melifera Melifera...din cate am invatat la curs...in toate brosurile se scrie doar despre asta, cica ar fi singura mai rezistenta la boli, sunt fermi impotriva celor de pe continent...am in fata o brosura Irish Standard Specification Beehives...o sa incerc sa postez modelul ,,Commercial,, si cotele aferente....aici se folosesc doar doua modele  National si Commercial....Multumesc tuturor pentru comentarii si va mai astept...o duminica placuta tututor...aici e innorat si sufla vantul..cules zero...

gelu

#9
....incerc sa postez cateva foto cu dimensiunile stupului ,,commercial,, folosit de membrii asociatiei de aici...cine stie?...poate combinam ceva... :yes:

gelu

...ptr. inceput  va anunt ca unele cote sunt de la stupul National...asa le.am gasit pe niste copii primite la curs...in principiu National si Comercial sunt aproape identici doar ca cel commercial este mai mare....Va astept cu intrebari ptr. a clarifica amanunte....oricum este un autocar care pleaca din Romania si ajunge aici la fiecare doua saptamani...aduce budane cu muraturi, putini cu branza...e.t.c..si nu vad de ce n.ar aduce si niste stupi.....deci....astept....

orbanstefan64

#11
am studiat cotele  nu se incadreaza la niciun tip de stup folositi pe la noi , este apropiat de cotele stupului  Gerstung.dupa cite am vazut din schita, are fund plin detasabil cu bloc de urdinis corp cuib cat cu podisor plin , capac cu fante de aerisire
:hi: :hi: :hi:

gelu

#12
atasez alte cateva poze in speranta ca voi gasi pe cineva dispus sa ajute ,contra cost, albina irlandeza...sa simta confortul stupului made in Roumania.... :bzz:

pharaonu75

Bine ai veit printre noi!  :hi: :hi:
Am vazut lucruri frumoase in pozele prezentate de tine!

M-ar interesa niste cote ale suportului pe care sunt asezati stupii! Caut de foarte mult timp asa ceva! Ma poti ajuta?
Este vorba despre celebrul Bee-Mate Work Bench!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian_6777

Citat din: pharaonu75 din Iunie 24, 2013, 07:28:32 PM
Bine ai veit printre noi!  :hi: :hi:
Am vazut lucruri frumoase in pozele prezentate de tine!

M-ar interesa niste cote ale suportului pe care sunt asezati stupii! Caut de foarte mult timp asa ceva! Ma poti ajuta?
Pentru pharaonu si nu numai :)
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.