fund cu plasa antivaroua

Creat de bologanikolae, Mai 07, 2013, 11:22:14 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: romikele din Mai 09, 2013, 08:25:49 PM
...
Iar cu amenintarile las-o orolesule mai moale, ca Bacau` nu-i prea departe...  :zzz:

Se pare ca in Bacau este un curent anti-Romikele... =)) =)) Mai este pe acolo unul cu barba care nu te are la suflet!

In plus Bacaul l-a dat pe ex-profu' Ursu! =)) =))

ACEASTA POSTARE ESTE UN PAMFLET! BACAUANILOR, NU VA SUPARATI PE MINE!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Citat din: romikele din Mai 09, 2013, 07:45:23 PM
Daca mai esti obraznic vei suporta consecintele.
Nu ne tragem de sireturi, dar nu-ti permit sa umpli forumul cu ineptii. N-am avut nici o clipa intentia sa te jignesc, dar daca sari calul, ne suparam iremediabil...
Mai citeste odata (asta daca ai facut-o vreodata) regulamentul si conformeaza-te, sau trecem la aplicarea lui!!!

Poate imi spui si mie care sunt ineptiile! Aici era vorba de o discutie deschisa depre "fundul antivarroa" Cat despre regulile forumului cred ca ai incalcat art. 5 si 9 din regulamentul pe care mi-l fluturi in nas.
Nu mi-am dat seama ce anume am incalcat din regulament. Poate imi explica altcineva.

@pistol28 multumesc pentru traducerea postata. Din pacate nu stiu cat au inteles si ceilalti din articol, traducerea facandu-se cu google translate. Pe scurt articolul (scris de un apicultor care are 500 de stupi cu fund antivarroa) spune ca nu numai ca sunt ineficienti ci chiar incetinesc dezvoltarea familiilor de albine. Critica si asa-zisa "ventilatie" mai buna pe care o asigura acest tip de fund.  Mai mult autorul aduce argumente de ordin stiintific (un studiu al Universitatii din Cornell care nu e Spiru Haret1). Acest studiu afirma ca "fundurile cu plasa (nu "funduri antivarroa"!) nu sunt recomandate pentru controlul V. destructor in nordest" (Clima din Ohio este aproape identica cu cea din Romania, poate un pic mai calduroasa). Sunt aduse in discutie si problema intarzierii ouatului, fapt semnalat si de membrii acestui forum.

Probabil eu gresesc semnaland o problema!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

G. Iulian

E simplu Oroles nu îți lua stupi cu fund antivaroa. Eu îi am pe toți  așa și sunt mulțumit, a fost decizia mea, chiar dacă întârzie un pic la începutul primăverii totul se recuperează în a doua parte . ( de exemplu eu am iernat 6 roiuri pe 4 rame  acum sunt toți pe 10rame și au și catul pus). Trece și tu localitatea, vârsta să știm cu cine stăm de vorbă.

pharaonu75

Citat din: Gheorghevici I din Mai 09, 2013, 08:40:10 PM
... Trece și tu localitatea, vârsta să știm cu cine stăm de vorbă.

Nu-i nevoie! Oroles = rege geto-dac, din secolul II i.e.n. Un fel de "strabunicul lui Burebista"!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

G. Iulian

Era cât pe ce să fie de seama lui " Ramses I" .  :D 

pharaonu75

Citat din: Gheorghevici I din Mai 09, 2013, 08:47:16 PM
Era cât pe ce să fie de seama lui " Ramses I" .  :D

Ala-i Pharaonu! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

G. Iulian

Înțeleg că vă știți de mult.  =))  =))  =))

romikele

Citat din: oroles din Mai 09, 2013, 08:35:50 PM
Probabil eu gresesc semnaland o problema!

Nu gresesti semnaland problema ci modul in care iti expui opiniile, in anonimat si cu aere de atoatestiutor si sfidator in acelasi timp.
Tempereaza-ti vocabularul, sustine-ti ideile cu experienta proprie si vei vedea ca discutiile pot merge pe un fagas normal. Altfel risti sa devii simplu vizitator, cum au facut-o si altii inaintea ta, cu aceeasi atitudine.
Apiardealul are destui membri care folosesc fundul antivarroa si sunt multumiti.
Evident ca are si unele dezavantaje, dar pe ansamblu avantajele il recomanda, insa nimeni nu e obligat sa adopte tehnologia.
Apicultorul ala cu 500 de stupi esti sigur ca a respectat intocmai si la sange tehnologia "clopot" ? Orice rabat de la calitate duce la efecte contrare celor scontate, dar aici e vina exclusiva a apicultorului.

oroles

Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2013, 08:07:54 PM
Citat din: oroles din Mai 09, 2013, 05:55:54 PM
1. Te rog frumos sa folosesti un limbaj adecvat. "Draguta" e sotia sau amanta ta, nu eu. Chiar daca esti admin nu inseamna ca iti permiti orice. Nu cred ca am folosit un limbaj ca acesta. Nu as vrea sa iti dau de lucru mai mult decat trebuie cu administrarea forumului acestuia minunat.  E clar ca de aici incolo nu mai ai argumente si treci la un limbaj de genul acesta.  bucovineanu mi-a dat sfaturi bune si mizez pe profesionalismul sau.

Poate vinzi stupi! Nu ma intereseaza! Ma intereseaza sa nu se mai prosteasca lumea...

2. Aici e site-ul dadant www.dadant.com/catalog. Poate eu nu ma pricep la albine, dar astia se pricep. Poate imi gasesti si un stup cu fund "antivarroa" pe site-ul asta. Daca era bun il preluau si americanii.
Iti mai pot furniza niste site-uri daca vrei.

3. Eu nu vorbeam de lucrari ale unor "plagiatori" romani ci de lucrari ale unor apicultori englezi.

Propun un armistitiu.

Eu testez un stup cu fund antivarroa si o sa iti spun rezultatele.

1. In ceea ce priveste stupul cu fund anti-varroa si folosirea sa, Romikele are oricand argumente in fata ta! Tone de argumente! Nu din auzite, ci din practica... iernari, pastorale...
Cati stupi cu fund anti-varroa detii si cati ani i-ai folosit? Nu-i nevoie sa-mi raspunzi, pentru ca am citit printre randuri... intrebam retoric!

2. Asta ce dracu' o fi?  :uimit: :uimit: http://www.dadant.com/catalog/product_info.php?cPath=101&products_id=340 Citeste si descrierea!
Cand vorbesti ceva, este bine sa stii ce spui... sa fii documentat!  :rusine: :rusine:

3. Ce te face sa crezi ca autorii romani sunt plagiatori? Stamatelache, Begnescu, Hristea, Hanganu sr. si Hanganu jr., Marza, Nicolaide, Bogdan, Antonescu, Voiculescu, Malaiu, Volcinschi, Miloiu, Moraru, sunt doar cativa dintre autorii romani care imi vin acum in minte! Care din ei este plagiator? Le-ai citit cartile? Stii ce inseamna "plagiat"?
Daca Abatele Warre nu a scris despre Furetto sau despre varachet, asta inseamna ca nu sunt bune? Daca Dadant nu dadea protofil albinelor, asta inseamna ca protofilul este daunator?

Nu suntem aici ca sa ne certam, sau ca sa ne tragem de urechi... dar cand spui ceva, este bine ca informatiile sa vina din experienta proprie. E un sfat!

Cred ca stiu mult mai mult decat tine despre plagiat... Oricand va pot reda cuvant cu cuvant de unde si ce a plagiat, asa pentru amuzament. Majoritatea dintre ei imi sunt cunoscuti ca sa fiu modest sa nu spun ca i-am citit!  Totusi in niciunul nu am gasit chestia asta cu "fund antivarroa" asa cum am mai spus! Problema ca varroa a fost semnalizat abia in 1986. Constantin Hristea mai traieste un an dupa descoperirea varroa si nu avea cum sa scrie de asa ceva. E un argument in favoarea ideilor voastre. Ironiile cu Bacaul nu isi au rostul... Intamplator am auzit si eu de prof. Ursu si stiu ce "nazbatii" facea si cum a plecat din invatamant. Totusi eu spun ca intre mine si el este o diferenta destul de mare. Manualul apicultorului Editia a IX-a 2007 e plin de plagiat... E o carte care ar trebui sa ia in discutie mai mult problema varroa...

Mie imi place sa vorbim si din stiinta si din experienta. Totusi, cred ca au fost argumente si de o parte si de alta. Din stiinta sustinute de mine si din practica de altii. Eu zic ca si polemica e buna cand duce la un plus de cunoastere, nu la ironie.

Cat despre amenintari, va rog sa va revizuiti comportamentul... Stiu mai multe despre SMF decat credeti voi!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Citat din: oroles din Mai 09, 2013, 08:57:33 PM
...
Cat despre amenintari, va rog sa va revizuiti comportamentul... Stiu mai multe despre SMF decat credeti voi!

Ai cerut un link spre fundul antivarroa produs/comercializat de cei  de la Dadant. Ti-am dat link-ul spre un astfel de fund, insa l-ai trecut cu vederea elegant. In schimb ai recurs la amenintari.

Eminescu spunea, prin gura lui Baiazid: "O, tu  nici visezi, batrane..."
Daca aveam cate un leu pentru fiecare viteaz care m-a amenintat, acum Gigi Becali se imprumuta la mine!

Manualul apicultorului editia a IX-a este o re-editare, revizuita si adaugita a editiilor mai vechi. Are aceiasi autori, aceeasi structura...

Las-o mai usor cu amenintarile si mai invata si tu de gluma!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Citat din: pharaonu75 din Mai 09, 2013, 09:10:46 PM
Citat din: oroles din Mai 09, 2013, 08:57:33 PM
...
Cat despre amenintari, va rog sa va revizuiti comportamentul... Stiu mai multe despre SMF decat credeti voi!

Ai cerut un link spre fundul antivarroa produs/comercializat de cei  de la Dadant. Ti-am dat link-ul spre un astfel de fund, insa l-ai trecut cu vederea elegant. In schimb ai recurs la amenintari.

Eminescu spunea, prin gura lui Baiazid: "O, tu  nici visezi, batrane..."
Daca aveam cate un leu pentru fiecare viteaz care m-a amenintat, acum Gigi Becali se imprumuta la mine!

Manualul apicultorului editia a IX-a este o re-editare, revizuita si adaugita a editiilor mai vechi. Are aceiasi autori, aceeasi structura...

Las-o mai usor cu amenintarile si mai invata si tu de gluma!

Da, este o revizie adaugita si revizuita a editiilor mai vechi asa cum  ai spus si tu! Aparent autorii noii editii au procedat cinstit. Doar aparent... Au scris numele vechilor autori si numele noilor autori... L-au scos pe saracu Ion Cirnu din editia noua si i-au preluat munca uitand sa scrie ca ii apartine. Partea cu "inmultirea albinelor" face parte dintr-o lucrare scrisa de acesta tot in 1986. Halal actualizare! Tare as dori si editia 1986!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Citat din: oroles din Mai 09, 2013, 09:34:41 PM
Da, este o revizie adaugita si revizuita a editiilor mai vechi asa cum  ai spus si tu! Aparent autorii noii editii au procedat cinstit. Doar aparent... Au scris numele vechilor autori si numele noilor autori... L-au scos pe saracu Ion Cirnu din editia noua si i-au preluat munca uitand sa scrie ca ii apartine. Partea cu "inmultirea albinelor" face parte dintr-o lucrare scrisa de acesta tot in 1986. Halal actualizare! Tare as dori si editia 1986!

=)) =))
Nu-i plagiat, e ramanism!
:rotfl: :rotfl:

Dottore, Dottore! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Eu nu știu de glumă, așa că "drăguțu" are de la mine 7 zile de lecturat și apoi îl aștept să distrugă forumul, așa cum se laudă că e în stare.
Se pare că el e singurul deștept de pe fața pământului, iar noi ceilalți muritori de rând proști de dăm în gropi...  :uimit:

Vyktor

Se pare ca aveam dreptate cand l-am intrebat pe oroles ce urmareste de fapt prin ceea ce posteaza.
Din punctul meu de vedere nu este decat "Gica Contra".In comparatie cu mine , care sunt tot incepator,se pare ca a citit ceva mai mult insa din pdv al practicii cred ca este pe undeva pe aproape .
Cred ca daca ar fi  un profesionist s-ar rezuma doar in a impartasi din ceea ce a trait pe propria lui piele si nu din ce a citit  prin carti.
OK sa admitem ca poate chiar are dreptate legat de acest tip de stupi , cu toate ca imi este greu sa cred ca toti cei care il folsesc sunt niste ......,dar cred ca pentru a fi luat in seama trebuie sa vina cu argumente mult mai solide si la obiect nu doar ca nu ii place cum suna "antivarroua".
Am inceput sa postez pe acest forum , dupa ce initial m-am inscris pe celalalt , insa postarile unora de tip oroles m-au facut sa caut altceva. De accea ii dau un sfat lui oroles....fara sa il ofensez....daca nu are cont pe acel forum sa isi faca pentru ca acolo se va intelege mult mai bine cu ceilalti membri....parerea mea.
Dac nu , baiete , nu "draguta ", las-o mai moale si fii mai civilizat.Este tot ce iti lipseste, citit esti , stupi ai , albine ai asa ca schimba doar tonul si cred ca in rest este Ok.
PS . Nu vreau sa imi trimiti amenintari pe mp.Nu le voi lua in seama asa ca nu te obosi sa scrii, sau daca da , sa fie la vedere.
Sa ai o noapte linistita , maine poate o sa vezi lucrurile altfel.

romikele

Deoarece "draguta" n-a vrut sa profite de sansa oferita de a intra in randul membrilor respectabili si a creat un cont clona de pe care mi-a trimis mesaj privat in aceeasi nota sfidatoare si amenintatoare, sanctiunea se transforma in ban integral si permanent.