fund cu plasa antivaroua

Creat de bologanikolae, Mai 07, 2013, 11:22:14 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: oroles din Mai 08, 2013, 10:08:49 PM
Pentru ca dupa cum vezi induce in eroare incepatorii.
La fel ca si afirmatiile tale :roll: .
Cu doua luni in urma erai incepator iar acum dai sfaturi despre fundul antivarroa, fara sa fi vazut macar unu'  :uimit: .

Citat din: nicu68 din Mai 08, 2013, 11:24:45 PM
si consumul de miere pe timpul ierni e mai mare la acest fund,despre tratament mi-am luat varojet si totul e ok.
Cat au consumat in plus familiile din stupii tai cu fund antivarroa fata de cele din stupii tai cu fund plin?

romikele

Consumul de miere la stupii cu fund antivarroa e mai mic daca sistemul clopot e corect implementat.
Anul, acesta, asa cum a observat si Marian Sima s-a constatat o oarecare intarziere in dezvoltare, dar in acest moment familiile respective au depasit pe cele din stupii cu fund plin.
La dezavantaje se mai poate adauga prezenta albinelor sub plasa la familiile puternice, atrase fiind de feromonii de matca, ceea ce implica un plus de atentie la manipularea stupilor pentru transport in pastoral.

oroles

#17
Citat din: Obombo din Mai 08, 2013, 11:27:21 PM
Citat din: oroles din Mai 08, 2013, 10:08:49 PM
Pentru ca dupa cum vezi induce in eroare incepatorii.
La fel ca si afirmatiile tale :roll: .
Cu doua luni in urma erai incepator iar acum dai sfaturi despre fundul antivarroa, fara sa fi vazut macar unu'  :uimit: .

Citat din: nicu68 din Mai 08, 2013, 11:24:45 PM
si consumul de miere pe timpul ierni e mai mare la acest fund,despre tratament mi-am luat varojet si totul e ok.
Cat au consumat in plus familiile din stupii tai cu fund antivarroa fata de cele din stupii tai cu fund plin?
De unde stii ca nu am vazut unul? Mi-ar fi placut sa vad unul intr-un tratat de apicultura. Nu am vazut asa ceva.
Cine spune ca incepatorii nu au voie sa dea sfaturi? Cred ca am mai multe informatii pe care unii cu diploma de la Apicola nu le au. Am citit zic eu destul de mult ceea ce ma face sa exprim si eu opinii. Carti nu numai in romana, ci si in engleza. Sa imi arati si mie o carte in care scrie "stup antivaroa" ca esti mai avansat. Eu nu am gasit-o!

PS: Cea mai mare inventie in apicultura este stupul sistematic, restul e poveste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Poti citi mii de carti, fara o minima practica afirmatiile se dau doar cu CITAT.
Ca sa faci afirmatii in nume propriu trebuie sa verifici pe propria piele veridicitatea informatiilor.
Atat timp cat acest fund impiedica varroa sa se intoarca pe albine, ceea ce se mai intampla la varianta clasica, nu e nici o greseala sa i se zica "antivarroa", mai ales ca el faciliteaza si in alt mod lupta impotriva acarianului.

oroles

Citat din: romikele din Mai 09, 2013, 09:25:12 AM
Poti citi mii de carti, fara o minima practica afirmatiile se dau doar cu CITAT.
Ca sa faci afirmatii in nume propriu trebuie sa verifici pe propria piele veridicitatea informatiilor.
Atat timp cat acest fund impiedica varroa sa se intoarca pe albine, ceea ce se mai intampla la varianta clasica, nu e nici o greseala sa i se zica "antivarroa", mai ales ca el faciliteaza si in alt mod lupta impotriva acarianului.

Poate eu nu am experienta, dar cei care au scris cartile alea sunt apicultori, unii dintre ei chiar renumiti. Uite o sa incerc sa fac un studiu, problema ca o sa dureze. Iti spun la sfarsit ce a iesit. Cat despre faza cu puricii care se ridica... E mai simplu sa pui o foaie unsa cu margarina pe fund prin urdinis cand faci tratamentul si se lipesc toti de ea.

Ce face marketingul asta din oameni! Parerea mea e ca nu e decat o inventie de marketing. Unii au vrut sa faca stupi mai ieftini si mai atractivi si au bagat-o pe asta cu fund antivaroa... altii i-au zis biostup desi numai bio nu e.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Fundul antivaroa este util pentru a vedea mai usor gradul de infestare in urma tratamentelor si contribuie la o mai buna ventilatie in stup in timpul verii. In timpul iernii consumul familiilor in astfel de stupi e cu cel putin 1kg de hrana mai mare decat in stupii clasici. Si de multe ori acel kg conteaza foarte mult in supravietuirea familiei de albine.

jenica67

     Ideia este ca acest fund AV, este o varianta de constructie mai rezistenta si mai simpla. Fundul original AV, era cu niste tuburi de sticla, intre care exista un spatiu foarte mic, dar suficient ca acarieni, sa cada din stup.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

Citat din: oroles din Mai 09, 2013, 09:47:19 AM
Poate eu nu am experienta, dar cei care au scris cartile alea sunt apicultori, unii dintre ei chiar renumiti. Uite o sa incerc sa fac un studiu, problema ca o sa dureze. Iti spun la sfarsit ce a iesit. Cat despre faza cu puricii care se ridica... E mai simplu sa pui o foaie unsa cu margarina pe fund prin urdinis cand faci tratamentul si se lipesc toti de ea.
Drăguță, cărțile sunt pentru partea teoretică și pentru inițiere, practica e cea care contează.
Nu există tehnologii universale în această nobilă meserie, apicultura practicată de ex. de bucovineanu nu se potrivește cu cea practicată de apicultorii din zona mea, pentru simplul fapt că diferă baza meliferă, clima și mulți alți factori.
Autorii de cărți care scriu literatură de calitate au făcut observații ani la rând în locațiile proprii.
Majoritatea, mai ales cei contemporani, fac doar copy/paste... așa că pune mâna și practică meseria minim 3...5 ani, apoi vei putea emite teorii proprii bazat pe experiență personală.
Citat
Ce face marketingul asta din oameni! Parerea mea e ca nu e decat o inventie de marketing. Unii au vrut sa faca stupi mai ieftini si mai atractivi si au bagat-o pe asta cu fund antivaroa... altii i-au zis biostup desi numai bio nu e.
Se vede că nu ai lucrat cu stupii ci doar bați câmpii... no offence  :wink2:!

oroles

Citat din: romikele din Mai 09, 2013, 05:14:13 PM
Citat din: oroles din Mai 09, 2013, 09:47:19 AM
Poate eu nu am experienta, dar cei care au scris cartile alea sunt apicultori, unii dintre ei chiar renumiti. Uite o sa incerc sa fac un studiu, problema ca o sa dureze. Iti spun la sfarsit ce a iesit. Cat despre faza cu puricii care se ridica... E mai simplu sa pui o foaie unsa cu margarina pe fund prin urdinis cand faci tratamentul si se lipesc toti de ea.
Drăguță, cărțile sunt pentru partea teoretică și pentru inițiere, practica e cea care contează.
Nu există tehnologii universale în această nobilă meserie, apicultura practicată de ex. de bucovineanu nu se potrivește cu cea practicată de apicultorii din zona mea, pentru simplul fapt că diferă baza meliferă, clima și mulți alți factori.
Autorii de cărți care scriu literatură de calitate au făcut observații ani la rând în locațiile proprii.
Majoritatea, mai ales cei contemporani, fac doar copy/paste... așa că pune mâna și practică meseria minim 3...5 ani, apoi vei putea emite teorii proprii bazat pe experiență personală.
Citat
Ce face marketingul asta din oameni! Parerea mea e ca nu e decat o inventie de marketing. Unii au vrut sa faca stupi mai ieftini si mai atractivi si au bagat-o pe asta cu fund antivaroa... altii i-au zis biostup desi numai bio nu e.
Se vede că nu ai lucrat cu stupii ci doar bați câmpii... no offence  :wink2:!

1. Te rog frumos sa folosesti un limbaj adecvat. "Draguta" e sotia sau amanta ta, nu eu. Chiar daca esti admin nu inseamna ca iti permiti orice. Nu cred ca am folosit un limbaj ca acesta. Nu as vrea sa iti dau de lucru mai mult decat trebuie cu administrarea forumului acestuia minunat.  E clar ca de aici incolo nu mai ai argumente si treci la un limbaj de genul acesta.  bucovineanu mi-a dat sfaturi bune si mizez pe profesionalismul sau.

Poate vinzi stupi! Nu ma intereseaza! Ma intereseaza sa nu se mai prosteasca lumea...

2. Aici e site-ul dadant www.dadant.com/catalog. Poate eu nu ma pricep la albine, dar astia se pricep. Poate imi gasesti si un stup cu fund "antivarroa" pe site-ul asta. Daca era bun il preluau si americanii.
Iti mai pot furniza niste site-uri daca vrei.

3. Eu nu vorbeam de lucrari ale unor "plagiatori" romani ci de lucrari ale unor apicultori englezi.

Propun un armistitiu.

Eu testez un stup cu fund antivarroa si o sa iti spun rezultatele.

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Tamu

Citat din: oroles din Mai 08, 2013, 09:08:50 AM
Citat din: bologanikolae din Mai 07, 2013, 11:22:14 PM
vreau sa va intreb care sunt dezavantajele acestui tip de fund?

si care tip este mai indicat ?
Nu exista fund antivaroa! Alea sunt fabulatii. Fundul antivaroa este o inventie prosteasca. Daca iti pui fund antivaroa nu inseamna ca nu mai ai varoa in stup. Prefixul "anti" inaintea lui varoa ar trebui sa arate ca fundul asta indeparteaza varoa. De fapt lucrurile nu stau deloc asa. Eu zic ca e o "gogorita" a unora. Cel mult, fundul antivaroa ar trebui sa ajute la o mai buna ventilatie in stup si la tratamentul cu varachet forte (bagi fumul prin plasa si se face mai usor). Eu nu am fund antivaroa si puneam pe niste tablite de fier fitilele cu varachet si le introduceam prin urdinis. Acum mi-am luat varojet si nu o sa mai am nevoie de niciun fund "antivaroa".

Asta e parerea ta. Personal nu o impartasesc.
Daca nu exista asa ceva, cum de chiar tu vorbesti de FUND ANTIVAROUA?  "Daca i-ti pui fund antivaroua nu inseamna ca nu mai ai varoa in stup. ". Ai tu o varianta cu eficienta 100% ptr. varoua ca sa poti sa o numesti ANTI? Prefixul ANTI inseamna impotriva. Iar daca acarienii cad din stup in afara lui fara a mai putea sa urce inapoi in stup are rol impotriva varoua. Daca tu doresti sa-i spui altcumva e problema ta.
Dar lasa-ne pe noi sa discutam asa cum ne-am obisnuit. Iar daca nu-ti place poti sa nu mai postezi ca nu se supara nimeni.
Scopul acestui forum nu este de a dezbate expresii sau cuvinte!
Fiecare are dreptul sa foloseasca ce tip de stup doreste si sa-l exploateze cum doreste. Faptul ca un incepator a intrebat care sunt dezavantajele acestui tip de fund de stup, nu cred ca te-a suparat cu nimic ca sa-i raspunzi ca asa ceva nu exista. EXISTA ptr. ca sunt o multime de apicultori care il folosesc de mult timp. Poate asa o sa afle mai multa lume de el.
Las respect tuturor.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

oroles

Pentru cei care stiu sa citeasca in engleza!
Un articol din American Bee Journal... Mai mult decat profesionist!
Anuleaza niste conceptii false!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Daca mai esti obraznic vei suporta consecintele.
Nu ne tragem de sireturi, dar nu-ti permit sa umpli forumul cu ineptii. N-am avut nici o clipa intentia sa te jignesc, dar daca sari calul, ne suparam iremediabil...
Mai citeste odata (asta daca ai facut-o vreodata) regulamentul si conformeaza-te, sau trecem la aplicarea lui!!!

pistol28

#27
invitat să văManaging Varoa: partea 1 – IPM realităţiPublicat în: American Journal de albine, martie 2011Urez bun venit sfaturi practice, testate, metode şi evaluări de alte apicultori care sunt cu succespăstrarea de albine cu varroa. Am găsit acest articol pentru a fi un bun realitate verifica pe anumite metode de varroa IPM. La fost iniţial publicat în martie 2011 Angel, şi am întrebat autor dacă ar putea post-l la acest site. L-amVino în mare măsură la acelaşi concluzii ca Roy despre ecranate fundul, zahar praf, home brew esenţialeuleiuri şi trântor cu capcane, cu unele limitări:1. După ce rulează unele fundul ecranate 500 de mai mulţi ani, eu sunt treptate le mele comercialeoperaţie, ceea ce pentru mine lor negative depăşi beneficiile lor. Cu toate acestea, dacă vă depind de lipiciosPlaci pentru acarianul de monitorizare, sau de zahăr praf, apoi le poate gasi de folos.2. Vad prea multe eşecuri cu apicultori care depind de zahăr praf ca acarianul unicmetoda de gestionare. În scopul de zahar praf pentru a fi eficiente, trebuie să fie a început atunci când nivelurile de acarianulsunt foarte mici, şi apoi cu sârguinţă a continuat, în măsura în care albinele sunt creșterea puiet. Ea nu poate fidepindea de a reduce de fapt, acarianul niveluri atât timp cât puiet este prezent.3. Unii apicultorii par să aibă succes cu anumite formulări homebrew de uleiuri esenţiale, darnu am. Eu pot personal garanta pentru eficacitatea de gel de timol Apiguard dacă sunt aplicate la 25 g (1/2 doză) înCentrul de broodnest. Acest lucru este în prezent tratamentul meu preferat cald-vreme acarianul.4. Există, de asemenea, alte eficiente "natural" tratamente pe market–see meu articol "Miticides 2011."5. Eu încă nu acarianul capcane cu rame de trântor, ca pe articolul meu "IPM 5.5." Mi se pare a fi un iute şi o costeffectivemod de a lovi înapoi acarieni la începutul primăverii. Am dori de asemenea că utilizarea de cadre capcana minimizeazaalbinelor remaniere de Fundația de lucrător în celule de trantor.6. Sunt de acord cu evaluarea lui Roy că selecţia pentru stocul de rezistente la acarianul este soluţia pe termen lung.Cu toate acestea, câteva apicultori vor găsi că ridicarea roiuri este o modalitate eficientă de a repopula loroperaţiuni. Impartirea de stupi dumneavoastră o dată sau de două ori anual (ca promovate de Kirk Webster si MichaelPopa) pot fi mai practice.de Roy Hendrickson, Chardon, OhioCâteva luni în urmă am eavesdropped pe o conversaţie între mai mulţi apicultori cu experienta la unul dintreîntâlniri locale participa la ocazional. Miez de conversaţie în cauză, rata de succes pentru noiapicultori. Participanţii au convenit, în general, că doar aproximativ 25 la sută din nou apicultori ar fi încăactiv doi sau trei ani, prin urmare. Dacă corect, care echivaleaza cu aproximativ 75 la sută cu procentul printre intrareOperatorii de nivel. Ce tip de afacere sau industrie ar fi mulţumit cu o rată de eşec de 75 la sută? Lanivel personal, ar fi îndeplinită dacă vă consilier financiar a fost greşit 75 la sută din timp? ce părere ai despremedicul de familie, sau magazinul de reparatii auto? Ce apoi ar fi orice apicultor, apicultura organizaţia, sauindustrie ca un întreg fie de conţinut cu o astfel de rată de sumbre de succes? Eu sunt cu adevărat la o pierdere pentru a explica acest lucrufenomenul.Ca întotdeauna, astăzi apicultor nou se confruntă cu sarcina de a învăţa elementele de bază de biologie de albine şi colonieManagementul, nici o perspectivă uşor absente un mentor sau din apropiere posibilitatea de instruire. Adauga la faptul că oînţelegerea Varroa biologia şi complexitatea continuă schimbare Varroa control și aceasta nu e de mirarenou şi a stabilit apicultori se luptă să supravieţuiască. Cu toate acestea, cred că există un alt insidiosaspectul la locul de muncă aici, puterea de repetiţie. Pur şi simplu a declarat, în cazul în care ceva se repeta destul de des peste unsuficient de lungă perioadă de timp, în cele din urmă devine fapt acceptat, indiferent de gradul său de precizie. Pentru apune-l un alt mod, fi atent la cine şi ce te asculta cand vine vorba de subiect de Varroa de control.Apicultori continuu sunt inundate cu informaţii incomplete, săraci, sau pur şi simplu inexacte pesubiectul. Adesea mă întreb cât de mulţi furnizori de informaţii, adică bloggeri, autori revista, publicdifuzoare, şi dealeri de echipamente de fapt au reuşit în a face ceea ce le recomanda în mod obişnuit pentru aalţii. În opinia mea, orice persoană care se aseaza la o tastatură, murături sus un microfon sau vinde echipamente are unresponsabilitatea de a seta înregistra dreaptă. Cu alte cuvinte, spune povestea Varroa, aşa cum este, nu cum ar doripentru a fi.Obiectul unic a acestui articol este de a lua un sincer, realist, şi imparţiale uite la unele comuneinexactităţi, distorsiuni şi simplu rău sfat care pătrunde fluxul de informaţii Varroa. Creşterearata de succes pentru mici apicultori prin difuzarea de informații corecte și exacte este scopul meu numai.Articolele viitoare va explora mijloacele şi metodele prin care micii operatori pot stabili o chimice-freeprogram de control acarianul.Ecranate placi de jos
Varroa a fost descoperit în Wisconsin în septembrie 1987. În termen de câteva luni s-a constatat în lapuţin şapte sau opt noi state, în primul rând statelor care erau frecventate de Est migratoarepolenizatori din acea perioadă. Eu nu sunt exact sigur atunci când sau în cazul în care prima ecranate bord partea de jos a apărut, dar eia devenit un lucru obişnuit de mijlocul la sfârşitul anilor nouăzeci. Din acel moment, prin puterea de repetiţie şipromovarea neîncetată ecranate fundul au devenit omniprezentă pe tot parcursul rândurile colecţionar şi sideliner.Astazi practic fiecare apicultor nou este vândut unei prea scumpe, adesea prost construite ecranate Consiliul de jos,sub premisa că va nu numai de ajutor în controlul Varroa, dar oferă o mare varietate de mult nevoie deventilaţie, precum şi.În realitate, după 10 sau 12 de ani de utilizare a continuat ar trebui să fie evident pentru toţi în cauză că ecranate de josplaci au foarte puţin de a oferi în mod de Varroa de control. Dacă au făcut, colecţionar menţionate anterior şiOperatorii de plan secundar ar fi în mare parte gratuit de acest flagel, şi pur şi simplu nu este cazul. Dimpotrivă,Controlul Varroa este încă cea mai importantă colonie managementul problema cu care se confruntă. Dacă sunteţi încă nu convins, unstudiu threeyear consiliilor ecranate de jos (2001-2003) de la Universitatea Cornell a încheiat cuconcluzia că "placi de ecranate de jos nu sunt recomandate pentru controlul V. destructorul înNord-Est."1În plus faţă de ineficiente pentru controlul Varroa, placi de ecranate de jos, de asemenea, sunt în detrimentul de primăvarăcolonie de management. Pentru cei care operează în zone cu un sezon de iarna bine definite, urmată de o răcealăvreme de eratic de primăvară de model, ecranate fundul au potenţialul de a provoca daune considerabile. Am de bazămajoritate a cazului meu pe analogie următoarele umane. Imaginaţi-vă pentru o clipă că este mijlocul lunii martie şi sunteţi înNord-estul Ohio. Temperaturile pe timp de noapte, de obicei, în medie între -4  şi +2 de grade. Medii în timpul zileivariază între 4 şi 10 de grade. În aceste condiţii, tu, ca un proprietar ar deschide toate uşileşi ferestre din casa dumneavoastră şi se lasă dumneavoastră termostat la setarea normală până la vremea încălzit lapunct în cazul în care nu a mai fost necesară cuptor? Serios, cum multi dintre voi ar opta pentru acest curs deacţiune? Apoi, de ce vă întreb albine dumneavoastră să facă acelaşi lucru?Dacă ordinea de zi de primăvară managementul implică utilizarea unor placi de deschidere-ecranate de jos, creaţi unsuprapunerea exactă această analogie. În acest scenariu de exploatare, deschis de jos nu va limita numai colonieexpansiune, dar tu a alerga riscul de a deteriora broodnest stabilite, de asemenea. De exemplu, în scopul de apuiet initiati o colonie de creştere a la cald centrul de broodnest până la 93-94 de grade. Sezonprogresează şi broodnest începe să se extindă în jos, coloniei nevoie pentru a genera caldura interneconflictele cu aerul rece intră prin Consiliul de deschidere de jos. Rezultatul este o reducere sau încetare abroodnest de expansiune. Temperaturi anormal de multe ori duce la puietul răcit şi broodnest de regresie,Scenariul cazul cel mai rău absolut. Acelaşi circumstanţă generale se produce cu solid de jos atunci când placireductor de intrare normale de iarnă a fost eliminat devreme în primăvară în interesul crescând colonieventilaţie. Inversarea casetele de puiet unde fundul ecranate sau intrări deschise sunt în joc este o reteta pentrudezastru reale; broodnest obliterarea este rezultatul probabil! O observaţie finală, chiar cu slide înloc, cele mai ecranate fundul sunt încă mai degrabă drafty afacerilor. Folosi mai multe grosimi de carton şi un picbanda adeziva tiberiu până diapozitiv şi sigiliu fisuri. Beneficiile va depăşesc cu mult timp şi efort investit.Obiectivul primordial al orice program de management de primăvară ar trebui să fie producţia de puternic coloniipregătitoare a destinației lor final. Utilizarea de placi de ecranate de jos şi se execută intrări deschiseContor în acest scop. Aluneca pe partea de prudenţă până la temperaturi de primăvară au stabilizat si dvscoloniile sunt la sau lângă puterea deplină. Din acel moment, o deschide intrarea sau ecranate de jos este de micconsecinţă.Zahar pudra, prafulPractica de rutină de dumping sub formă de praf de zahăr înCasute pentru albine a devenit unirea apelul de Varroacu deficienţe de vedere. Haina ta albinele cu zahăr pudră şiMadam acarianul va pierde aderenta ei şi se încadrează la decesul eiprin open ecranate Consiliul de jos, sau atât deTeoria merge.
În practica actuală nu praf cu zahar pudradoar un singur lucru. Indeparteaza undeva între treizecişi la sută patruzeci de acarieni Phoretic la lorGazdele temporare de albine adulte. Asta e! În timpul activepuiet de creştere luni, aproximativ şaizeci la sută din oîncărcare de acarianul coloniei este puiet plafonat, a prafuluiabsolut nici o afectează pe acest segment de populaţie.Acarieni Phoretic care sunt eliminate prinstergerea prafului de proces sunt înlocuite cu Colonia de pe maturpuiet apare, prin urmare, necesitatea de a o regulat de prafbaza. Este un cerc vicios, cu literalmente nici un scop în vedere! ADRIANstudiu 2009 din Florida a constatat că praful coloniicu 250 ml (1 cana) de zahar pudra la două săptămâniintervale de timp, pe parcursul a 10 luni "a făcut nu reduce semnificativ numărul total de acarieni pe colonie,numărul de acarieni per adult de albine, sau numărul de acarieni per celulă puiet plafonat." În plus, chiar dacăcolonii de testare au fost prafuit de pe parcursul perioadei de iarna relativ fără larve, au existat încă nu "semnificativdiferenţe în populaţii acarianul între colonii tapetata şi undusted." În plus, studiul pare aconfirma anterioare de lucru de către alţii "ca la mai mici densitati acarianul, rata de reproducere de Varroa creste.Prin urmare, acarianul poate fi capabil să compenseze pierderea populaţiei din cauza prafului prin creşterea acesteiarata de reproducere."2Zahar pudra, praful este cel mai bun mijloc forţei de muncă intensivă pe termen scurt de Varroa de control. Mă refer la bătaieprocedură ca aici şi acum, sau metoda de pay as you go. Beneficiul numai pe termen lung este un fals sentiment dede securitate, care va fi înlocuit de dezastru, odată ce aţi opri prafului. Ca şi predecesorul său, ecranate de josbord, această metodă de a controla Varroa este o idee a cărei timp a trecut. Apicultori grave trebuie săavansa agenda lor şi să depună eforturi pentru soluţii realiste indelungata la dilema Varroa.Uleiuri esenţialeUtilizarea de uleiuri esenţiale remediu ca un mijloc de Varroa control a fostdestul de furie câţiva ani în spate, dar se pare că au căzut din favoarea luitârziu. Cel puţin presa populară de albine a fost destul de linistita pe această temă.Ani au fost studiate o varietate de uleiuri esenţiale, atât pentrudetermina eficacitatea lor ca un mijloc de a controla Varroa și fezabilitateade a dezvolta un produs comercializabil ar trebui să cercetare merită acest efort. Pentru acele mai bune din cunoştinţele mele, nici aceste produse de control Varroa au ajuns lapiaţa americană, cu excepția produselor timol Apiguard şi Apilife Var.Din punct de vedere operaţional ştiu câteva apicultorilor care au, sausunt în prezent încearcă să utilizaţi uleiuri esenţiale ca un mijloc de Varroa control,cu un succes foarte limitat. Dincolo de faptul că cunoştinţele mele de acestor produse esteoarecum limitat. Cred lor modul principal de acțiune este similară cu cea azahar pudra, praful; în vigoare au redus numărul de Phoreticacarieni asupra populaţiei de albine adulte. Dacă corect, care necesită o rutinaregim de tratament, din nou similare cerute de zahăr pudrăstergerea prafului. Sună ca şi cum acelaşi vechi obosit de rutină, dar această metodă de controlimplică unele probleme suplimentare.La concentraţii mari unele tipuri de uleiuri esenţiale sunt extrem de toxice.Din această perspectivă, probleme de securitate şi contaminare a devenit zone reale de îngrijorare. De exemplu,ce sunt riscurile inerente implicate în pur şi simplu manipulează aceste produse? La concentraţii ce faceamestecuri de ulei esenţial devin toxice la colonie sau mai rău încă, a aplicatorului? Din păcate, eu nu sunt conştienţiorice resurse de informaţii uşor accesibile pe aceste subiecte.Contaminarea produsului este altă zonă majoră de îngrijorare. Două întrebări mai critică vin în minte. Cummult de expunere la un agent de ulei esenţial de control este necesar să contamineze produse tranzacţionabile stup?Şi, ce metodologice de aplicare, adică pulverizare, misting sau scurgere prezintă cea mai mare ameninţare de produscontaminare? Cei care nu sunt tipul de întrebări apicultori mai vreau să aud, mult mai puţin adresa.Din nou, informaţii specifice pe aceste teme este aproape inexistentă. Dacă credeţi că aceste întrebări nu suntgrave sau lipsei de substanţă, aici este un pic de produse alimentare de gândire pe această temă. Dacă deţineţi o polita de asigurarecare acoperă în mod specific operația apicultura, adresaţi-vă agentul tău unde se află al tău mai mare risc de asigurare.Aţi putea fi surprins să afle că înţepătură, accidentale sau în alt mod nu este în partea de sus a listei. acelaşieste valabil cu multitudinea de alte intamplari nefericite care s-ar putea întâmpla dumneavoastră medie apicultorului. Numărul unu pe listaapicultura asigurare riscurile este răspunderea pentru produse, unele tip de problemă de contaminare care implică una din stupproduse de rutină vindeţi sau a da away! Feriţi-vă de uleiuri esentiale!Trântor înlănțuire

În practica actuală trântor capcană este IPM o strategie de control careoferă operatorului mici o oportunitate de aatinge un anumit grad de Varroa de control. Din păcate,este, probabil, cele mai multe muncă intensivă comuneIPM strategii, şi îi lipseşte sezon lung consistenta.În practică trântor capcană funcţionează cel mai bine la începutul anului înSezonul când coloniile sunt în mod normal de creștere marinumere de drone pregătitoare roiesc. Casezonul progresează, acolo este un declin treptat încantitatea de puiet lucrător fiind produse. Această tendinţă esteaccelerată pentru puiet de trântor. Trântor de producţie este, de asemeneadepind de o alimentare continuă de polen primite,fără trântor că producţia va deplasa în sens invers încomandă scurt. Pentru acest motiv, accentul pe trantor acoperire ar trebui să vină mai devreme în sezon, cu excepţia cazului înDesigur, aveţi de gând pentru a hrăni un substitut de polen.Trântor capcană devine progresiv mai complicate, odată ce magazine du-te pe. Rutină acoperire vanecesita timp scoaterea şi Remontarea de aceste magazine. Uşor de gestionat, probabil, dacă sunteţi de lucru cucâteva colonii în curtea din spate, dar total nerealiste pentru nimic de mult dincolo de 20 sau 30 colonii. Chiar şi laacest nivel ai avut mai bine au un spate puternic şi capacitatea fizică banc de presa un camion dump dacă tuaşteptăm pentru a supravieţui. Ştiu, pentru că am încercat-o, vă mulţumesc!Odată ce trântor cadrelor sunt pline şi plafonate automat nu congela sau tăiate puiet afară. În schimb, utilizează unScărpinătorul de slefuire pentru a elimina şi numărul de acarieni în mai multe domenii diferite pe pieptene. Devreme înanul nu este neobişnuit pentru a găsi numai câteva acarieni, ocazional, nu veţi găsi orice. Eventual de creştereColonia a pur şi simplu un număr scăzut acarianul ies din iarna, sau poate că există un factor de rezistenţă implicate.Oricum, reveni cadru în colonie şi permite acea runda a trântori să iasă. Trântorii din scăzut acarianulnumărul de colonii sunt un lucru bun. Folositi-le la fiecare ocazie. Dacă sunteţi cu adevărat grave despre controlulVarroa fără utilizarea de produse chimice, de selecţie genetice este singurul traseu disponibile. Va trebui să înceapă careprocesul de selecţie undeva. Conservarea sau înmulțire trântorii din coloniile de numărul scăzut acarianul este la fel de bun unloc ca orice.RoiescRoiesc este fără îndoială cea mai eficientă formă de IPM Varroacontrolul. Numere nespus de apicultori involuntar practica acest lucrutip de control acarianul, şi bănuiesc că o bună numărul din greşealăcredit unul sau mai multe dintre strategiile IPM tradiţionale pentru lorsuccesul. Cred cu tărie că această identitate înşel este una dintre principalelemotivele pentru care ecranate placi de jos şi zahăr pudrăstergerea prafului de regim au rămas pertinente.Cred de asemenea roiesc este actor major în renaştere apopulatie sălbatici colonie, cel puţin la nivel local. De exemplu, amam o cunostinta care nu a folosit orice formă de tratament, acarianul,IPM proceduri incluse, de peste zece ani. Rezistenţa lui colonievine din tendinţa lor de a ROI, rutină! Pierderile de iarna suntînlocuit prin roire, la fel cu extinderea stupinei. Încel mai rău caz scenarii el se bazează pe adevărat sălbatici populaţiei laaprovizionare nevoile sale. După cum aţi ghicit, fără îndoială, prietenul meu estepractic execută o operaţiune de sălbatici în Langstroth echipamente. El ia ceea ce mama natură are de oferit, şinu se referă el însuşi un Rusaliilor cu Madam Varroa. Am putea adăuga el este destul de fericit cu succesul său.Roiesc principiile descrise mai sus, atunci când este cuplat cu o gestionare realistă şi stoc de selecţieprogram, ar trebui să în timp permite practic orice apicultor pentru a practica arta de apicultura chimice-free.Referințe1. Cazacu, N.W. Un studiu de trei ani de placi ecranate de jos în nord-est. Proceduri deAmericană de albine cercetare conferinte (2007) americane de albine Jurnalul 147 (5): 436-4372. Amanda M. Ellis, Gerry W. Hayes, şi James D. Ellis. Eficacitatea de bătaie coloniile de albine de miere cuzahăr pudră pentru a reduce Populatiile de Acarieni Varroa. Jurnal de cercetare apicole şi lumea albinelor (48) 1:72-76 (20)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pharaonu75

Citat din: oroles din Mai 09, 2013, 05:55:54 PM
1. Te rog frumos sa folosesti un limbaj adecvat. "Draguta" e sotia sau amanta ta, nu eu. Chiar daca esti admin nu inseamna ca iti permiti orice. Nu cred ca am folosit un limbaj ca acesta. Nu as vrea sa iti dau de lucru mai mult decat trebuie cu administrarea forumului acestuia minunat.  E clar ca de aici incolo nu mai ai argumente si treci la un limbaj de genul acesta.  bucovineanu mi-a dat sfaturi bune si mizez pe profesionalismul sau.

Poate vinzi stupi! Nu ma intereseaza! Ma intereseaza sa nu se mai prosteasca lumea...

2. Aici e site-ul dadant www.dadant.com/catalog. Poate eu nu ma pricep la albine, dar astia se pricep. Poate imi gasesti si un stup cu fund "antivarroa" pe site-ul asta. Daca era bun il preluau si americanii.
Iti mai pot furniza niste site-uri daca vrei.

3. Eu nu vorbeam de lucrari ale unor "plagiatori" romani ci de lucrari ale unor apicultori englezi.

Propun un armistitiu.

Eu testez un stup cu fund antivarroa si o sa iti spun rezultatele.

1. In ceea ce priveste stupul cu fund anti-varroa si folosirea sa, Romikele are oricand argumente in fata ta! Tone de argumente! Nu din auzite, ci din practica... iernari, pastorale...
Cati stupi cu fund anti-varroa detii si cati ani i-ai folosit? Nu-i nevoie sa-mi raspunzi, pentru ca am citit printre randuri... intrebam retoric!

2. Asta ce dracu' o fi?  :uimit: :uimit: http://www.dadant.com/catalog/product_info.php?cPath=101&products_id=340 Citeste si descrierea!
Cand vorbesti ceva, este bine sa stii ce spui... sa fii documentat!  :rusine: :rusine:

3. Ce te face sa crezi ca autorii romani sunt plagiatori? Stamatelache, Begnescu, Hristea, Hanganu sr. si Hanganu jr., Marza, Nicolaide, Bogdan, Antonescu, Voiculescu, Malaiu, Volcinschi, Miloiu, Moraru, sunt doar cativa dintre autorii romani care imi vin acum in minte! Care din ei este plagiator? Le-ai citit cartile? Stii ce inseamna "plagiat"?
Daca Abatele Warre nu a scris despre Furetto sau despre varachet, asta inseamna ca nu sunt bune? Daca Dadant nu dadea protofil albinelor, asta inseamna ca protofilul este daunator?

Nu suntem aici ca sa ne certam, sau ca sa ne tragem de urechi... dar cand spui ceva, este bine ca informatiile sa vina din experienta proprie. E un sfat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Asta de mai jos ce-o fi?



Si culmea, e din FRANTA... astia or fi tampiti?
Vrei situri? Iti dau de nu ai timp sa le citesti...
Iar cu amenintarile las-o orolesule mai moale, ca Bacau` nu-i prea departe...  :zzz: