rama claditoare

Creat de bologanikolae, Mai 06, 2013, 12:53:49 PM

« precedentul - următorul »

bologanikolae

ce inseamna magazia de cuib ?
ma gandesc ca te referi la ramele fara puiet din cuib cele cu pastura si miere ?

azi m-am uitat la ele si din 12 rame 3 erau goale in rest este albina pe ele nu full dar acceptabil

problema este ca inca nu am catul pregarit cu sarma si f artificiali sper sa il rezolv sapt asta .

bologanikolae

ce parere aveti daca mai am 3 rame goale si fara albina pe ele sa mai astept cu catul?

catul trebuie pregatit cu fagure artificial sau numai cu sarma?

bologanikolae

introducerea ramei claditoare are si dezavantaje in dezvoltarea familiei
sau inconveniente ?

andreiu

       



Pana nu- si  termina treaba in corpul de jos (ocuparea tuturor fagurilor cu albina, umplerea acestora cu puiet si miere ) degeaba le pui cat, mai rau faci. Momentul punerii magaziei este cand observi o albire cu ceara proaspata a tuturor ramelor din cuib. Cele mai bune rama pentru cat sunt cele cladite. daca nu le ai, poti pune foite sau chiar rame goale insarmate, dar ca sa ti le cladeasca trebuie ca familia sa fie puternica si un cules foarte bun. In lipsa acestuia trebuie sa-i dai tu sirop in hranitor sau in rama.

bologanikolae

vreau sa va intreb dupa cat timp ar trebui sa inceapa sa construiasca pe rama claditoare ?

mentionez ca am introdus-o de doua zile si inca nimic pe ea

am cules la rapita destul de bun.
familia este destul de buna pe 7sau 8 rame

bologanikolae

cineva sa ma lamureasca va rog daca de pe ramele din corp nu extragem mierea de ce trebuie
sa le insarmam si sa le punem foite la crescut
nu e mai ok daca introducem rama goala ?

vranceanul

Cidate intrebarile lui bologanikolae, nu-mi treceau prin gand asemenea intrebari. Oare n-a citit nici o carte de apicultura?, scuzati-mi postarea dar cred ca este opusul lui Ioan 3 in 1. :uimit:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

bologanikolae

CIUDATE se scrie

poate sunt ciudate pentru ca nu am citit si nu perntru ca nu ma pasioneaza ci pentru ca nu am
timp

dar tu domnule Vranceanu cu "cidate" nu mai manca literele ca o sa imi pun intrebarea daca ai citit ceva inafara de apicultura . nu vreau sa te jignesc dar tu ai inceput ,

e mai usor sa postez si sa se raspunda decat sa studiez o carte
si totusi ai dreptate trebuie sa imi fac timp si pentru asta .

mentionez am stupul doar de o saptamana si ma lovesc de chestii noi si nu stiu cum trebuie procedat
scuzati-ma voi expertilor care va plictisesc postarile mele

in puii mei nu mai le cititi!!!


vranceanul

Salutare, in vremuri de 'criza' se mai mananca si cate o litera, dar nu-i baiul asa mare. Rugamintea mea este ca sa nu exagerezi cu vocabularul. Da am mai citit si alte carti, si tot ce am gasit in biblioteca municipala din Focsani, despre  albine, in total 8 carti mai importante. Nu ma consider expert, pt. ca in fiecare zi invat ceva nou. Intradevar, intrebarile pe care l-e pui la foc automat sant CIUDATE. nu de raspunsurile la acele intrebari ai nevoie. Trebuie totusi sa citesti macar o carte despre apicultura ca sa poti afla ce doresti si sa poti pune in practica.  :hi:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Vyktor

Citat din: bologanikolae din Mai 08, 2013, 04:26:39 PM
CIUDATE se scrie

poate sunt ciudate pentru ca nu am citit si nu perntru ca nu ma pasioneaza ci pentru ca nu am
timp


PENTRU se scrie, nu perntru

bologanikolae

aici ai dreptate sa sfarsit de saptamana sper sa am timp sa citesc ceva sa nu va mai stresez

nu pun intrebarile la misto , tocmai de aceea am ales sa postez aici la incepatori
imi place sa cred ca sunt un om bun si nu vreau sa deranjez pe cei din jur.

pharaonu75

Citeste Manualul Apicultorului, iar apoi, unde nu ai inteles ceva sau unde crezi ca autorii nu au acoperit cu informatii vreun domeniu, poti pune linistit intrebari pe forum!
Intrebarile pe care le pui acum, tin de chestiuni elementare, de aceea colegii te cam "trag de urechi".
Dupa ce vei citi manualul, multe se vor limpezi de la sine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bologanikolae

UNDE pot gasi manualul
?


bologanikolae

este normal ca dupa 3 zile de la introducerea ramei claditoare sa nu inceapa lucrul la fagure??