rama claditoare

Creat de bologanikolae, Mai 06, 2013, 12:53:49 PM

« precedentul - următorul »

bologanikolae

Buna , am un stup bio cu rama claditoare pusa invers adica perpendicular pe celelalte
care este si pe post de hranitor ,
intrebarea este am pus-o de vreo saptamana si nu au cladit nimic pe ea si nu stiu dc ce ?

mentionez ca aceasta nu are fagure artificial nici sarme pe ea .

ar trebui sa fac ceva ?

bucovineanu

Aici numai Ursu poate raspunde.  :smile:
Rama claditoare asezata in acest fel va fi luata in lucru numai dupa ce familia devine foarte populata si nu mai incape in stup. Asta bineinteles daca exista cules si nu intra in friguri pana atunci. Aici te-ai convins singur ca teoria lui Ursu e mincinoasa.
Pune acea rama in mod normal a doua, intre rama acoperitoare si prima rama cu puiet  si vezi daca o vor lua in crestere.

bologanikolae

cred ca ai dreptate
spunemi te rog cum imi dau seama care ii rama acoperitoare ?]
si cand ar fi perioada optima pentru introducerea ramei oarbe ?

acum este cules la rapita destul de bun si inca familia nu este foarte dezvoltata.
Va multumesc.



bucovineanu

Acum se poate introduce rama oarba. Rama acoperitoare este rama cu miere care se afla langa prima  rama cu puiet.

bologanikolae

am observat celule de trantor raspandite aleatoriu pe rame
asta este din cauza ca nu am pus pana acum rama calditoare ?
dupa ce introduc rama claditoare in locul corespunzator ar trebui sa distrug celulele de trantor
facute aiurea pe faguri ?
ca albinutele sa le caldeasca pe rama claditoare ?

bologanikolae

din care parte privind din spatele cuibului stanga sau dreapta ?

bucovineanu

Daca exista cules albinele vor construi fagure pe rama oarba. E important ca atunci cand se pun foi la crescut sa se puna si rama claditoare. Asa albinele vor construi celule de trantori pe aceasta rama si vor lucra foile corect. Din oricare parte numaram e acelasi lucru.

bologanikolae

multumesc mult pentru sfat
deci celulele de trantori care nu sunt facuti pe rama claditoare trebuie distruse
sau nu ?

bologanikolae



stupul meu este cu podisor de plasa si momentan am pus folia
dar paturica a ramas dedesupt este ok ?

trebuie sa fie folia pe rame si peste paturica ?






bucovineanu

Aici nu stiu ce sa zic eu an podisoare din lemn. Totusi atata timp cat noapte e frig e bine sa fie lasat si paturica. Daca la o margine sunt doua rame cu miere e bine ca rama claditoare sa fie pusa intre ele.

G. Iulian

Citat din: bologanikolae din Mai 06, 2013, 12:53:49 PM
Buna , am un stup bio cu rama claditoare pusa invers adica perpendicular pe celelalte
care este si pe post de hranitor ,
intrebarea este am pus-o de vreo saptamana si nu au cladit nimic pe ea si nu stiu dc ce ?

mentionez ca aceasta nu are fagure artificial nici sarme pe ea .

ar trebui sa fac ceva ?

Dacă nu ai cules pune sirop în hrănitor periodic.

andreiu

           Eu pun folia taiata putin mai mare decat conturul lazii cu 2-3 cm, direct peste rame si peste folie paturica, presul sau mocheta taiata sau indoita la dimensiunea conturului.

bologanikolae

am introdus rama claditoare azi intre rama acoperitoare si ultima cu puiet
si am mai introdus intre doua rame cu puiet una crescuta goala este ok asa cum am procedat ?

mentionez ca am cules la rapita
stupul este pe 7 rame cu puiet
iar pe inca 3 cu miere adunata de curand necapacita
si inca una cu pastura
cel de la care l-am cumparat nu mi-a restrans cuibul a pus pe langa cele cu puiet si rame crescute
goale este ok sa il las asa ?

madnes_marius

Citat din: bologanikolae din Mai 07, 2013, 01:14:07 PM
am introdus rama claditoare azi intre rama acoperitoare si ultima cu puiet
si am mai introdus intre doua rame cu puiet una crescuta goala este ok asa cum am procedat ?

mentionez ca am cules la rapita
stupul este pe 7 rame cu puiet
iar pe inca 3 cu miere adunata de curand necapacita
si inca una cu pastura
cel de la care l-am cumparat nu mi-a restrans cuibul a pus pe langa cele cu puiet si rame crescute
goale este ok sa il las asa ?
daca magazia de cuib e plina cu albina pune-i catul ca acusi infloreste salcamul

F.Liviu

Citat din: bologanikolae din Mai 06, 2013, 06:37:31 PM
multumesc mult pentru sfat
deci celulele de trantori care nu sunt facuti pe rama claditoare trebuie distruse
sau nu ?
Nu, stupul are nevoie (si) de trantori. Daca vei elimina total celulele de trantori albinele vor face pe dracu'n patru si tot vor transforma celulele ca sa isi obtina trantorii de care au nevoie.

si apropos, nu exista stup "bio". Exista tratamente bio.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.