Vreau sa devin apicultor!

Creat de Alex U, Martie 20, 2013, 11:23:08 PM

« precedentul - următorul »

cosmin30

eu am jumatate din stupi cu fund antivarroa. nu stiu ce se intampla, dar in fiecare iarna in randul acestora exista pierderi, in timp ce  la cei cu fund plin, aproape ca nu a existat mortalitate deloc.

pardalian

Salutare tuturor !!
Sunt nou pe aceste "meleaguri" si vreau sa aflu părerea dumneavoastră. Acu în mai vreau sa îmi achiziţionez 5 familii de albine sau roi, sa văd ce găsesc si la ce preţ! Si vreau sa folosesc stupi confectionati din polistiren extrudat. Am sa îi confectionez singur, nu îmi permit sa îi cumpăr.. Ce părere aveţi !?!
Vă mulţumesc!
"...ma intereseaza ce crede lumea despre mine cand raman blocat în WC'u în rest este foarte important doar ce cred eu..."

mmacreanu

Citat din: cosmin30 din Aprilie 14, 2013, 06:51:42 PM
eu am jumatate din stupi cu fund antivarroa. nu stiu ce se intampla, dar in fiecare iarna in randul acestora exista pierderi, in timp ce  la cei cu fund plin, aproape ca nu a existat mortalitate deloc.

Conteaza mult modul de iernare, folie pe tot cuibul, fara gauri de aerisire la capac ... etc!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Vyktor

Folia se pune direct pe rame sau pe podisor ?

Vyktor

Citat din: cosmin30 din Aprilie 14, 2013, 06:51:42 PM
eu am jumatate din stupi cu fund antivarroa. nu stiu ce se intampla, dar in fiecare iarna in randul acestora exista pierderi, in timp ce  la cei cu fund plin, aproape ca nu a existat mortalitate deloc.
Podisorul este cu plasa sau este plin ?

Kiwi Bee

Eu iarna pun nylonul direct peste rame pt o etansare mai buna. Peste nylon(follie) vine o buc de polistiren 30mm(cit cutia de mare) apoi capac. Nu este nevoie de podisor pina primavara.

cosmin30

Citat din: vyktor din Aprilie 15, 2013, 09:38:15 AM
Citat din: cosmin30 din Aprilie 14, 2013, 06:51:42 PM
eu am jumatate din stupi cu fund antivarroa. nu stiu ce se intampla, dar in fiecare iarna in randul acestora exista pierderi, in timp ce  la cei cu fund plin, aproape ca nu a existat mortalitate deloc.
Podisorul este cu plasa sau este plin ?

podisorul este rama cu plasa. anul trecut i-am iernat cu folie deasupra (sub plasa), paturica peste si fara nimic dedesupt. diferenta foarte mare de dezvoltare intre cei iernati asa si cei cu fund plin. anul acesta am pus osb-ul acela pe fund, iar deasupra am pus o paturica, multe cartoane si o bucata de polistiren peste toate acestea (cum ii iernez si pe cei cu fund plin). diferenta este mai mica, dar am pierdut cateva familii in acest tip de lada. singurul avantaj pe care l-am vazut eu pana acum la lazile cu fund antivarroa este ca vara nu fac barbi la urdinis.

Vasile Rob

Buna ziua,
   Sa stii ca nu ai dreptate cu fundul antivarooa! Si la acesta albina face ,,barbi" vara cand este cald. Acest fund are alte avantaje:
     - posibilitate de a executa tratamentul antivarooa cu varachet mai repede si mai usor;
     - prosibilitatea de a evalua rezultatul tratamentului ( gradul de infectare cu paduchi, etc);
     - o aerisire mult mai buna (eliminarea bioxidului de carbon);
     - reducerea sau chiar eliminarea mucegaiului, etc.
    Si eu sunt incepator, in 1 mai fac doi ani de cand am albine. Am inceput cu 4 familii in 2011 iar acum am 32 de familii. In aceasta iarna am pierdut o singura familie, dar nu din cauza fundului antivarooa ci din cauza ,,cred" blocari urdinisului cu albine moarte. La toti stupii am fund antivarooa si asa i-am iernat in cei doi ani de cand ma ocup de albine. Am pus folie direct peste rame, polistiren in podisor si... atat. Dupa data de 20 februarie, uneori si mai repede cu 3 - 5 zile, am bagat subarul mai bine de jumatate si m-am ,,jucat cu el" in functie de temperatura, astfel incat sa ajut la creerea unei temperaturi cat mai adecvate puietului. Nu l-am introdus de tot niciodata. A ramas afara aproximativ 10 cm. Consider, asa dupa cum spun si alti stupari cu state vechi, adevarati maestri, ca nu este idicat ca albinele sa fie ,,infofolite" deoarece ele nu mor de frig. Mor din cauza bolilor si a lipsei mancari. Acest mod de iernare, usor si economic, fara toate ,, toalele" din second handuri l-am invatat de aici de pe acest forum, de la Skypy care mi-a facut si stupi, Pharaonu, Romikele si de la multi altii, carora le multumesc.
        Cu toate ca de cand sunt si eu ,,stupar" mai mult am cheltuit,  nu ma dau batut, mai ales ca acum am aproape toata logistica necesara, mai putin partea de transport. Dar va veni si aceea.
             Va doresc, tuturor, sa fiti nevoiti a va cauta vase pentru a stoarce mierea.
                 O zi buna.
   
Doamne, Doamne, cauta din cer si vezi si cerceteaza lumea aceasta pe care a zidit-o dreapta ta.

cosmin30

#53
chiar daca nu mor de frig, consuma mai multa miere din cauza frigului. in cazul unei impachetari deficitare creste consumul de hrana si daca lipsesc ferestrele in care se pot face zboruri de curatire iarna, frigul duce totusi la diaree si in ultima instanta la moartea unor familii. este doar parerea unui incepator...

Vasile Rob

    Este parerea si problema ta, dar nu ai dreptate. Ceea ce am scris este ceea ce am ,,trait" nu pareri si nici povesti.
    Nu stiu de unde ai ,,tras" asemenea concluzii, total eronate. Eu in cele doua ierni nu am avut asemenea probleme si nici nu sunt. Daca vei mai citi despre albine vei afla, cu siguranta, ce mareste consumul si cand apare diareea.
    O zi buna.
Doamne, Doamne, cauta din cer si vezi si cerceteaza lumea aceasta pe care a zidit-o dreapta ta.

die furrer

Hai ca ma bag si eu :)
Am si eu 11 familii 4 iernati in orizontali si 7 in vertical.Tratamente mincare pregatit de iernat bla bla toate la zi la toti stupii..
Idea e ca nici nu se compara acuma dupa trecerea ierni familii iernate in orizontali si ceilalti in verticali.
Avantaj categoric in favoarea celor verticali.
Uzura minima, zbor de curatira efectuat MAI devreme, albine moarte ff putine parca nici nu atrecut iarna peste ele, familii la care la restringerea cuibului am scos 1 rama doar, nemai vorbinf de observarea familiei doar ridican capacul si pe sub folie in 20 secunde observam activitatea, de mucegai nu mai vorbesc, curatarea stupului!!! Cu toti stim ca multe boli apar in mizerie pai la verticali doar am scos tabla si am curat deja de 2 ori cred ca la alea orizontale am si serpi deja :))
Voi veni si cu poze va salut

Vyktor

Citat din: die furrer din Aprilie 17, 2013, 08:40:12 PM
Hai ca ma bag si eu :)
Am si eu 11 familii 4 iernati in orizontali si 7 in vertical.Tratamente mincare pregatit de iernat bla bla toate la zi la toti stupii..
Idea e ca nici nu se compara acuma dupa trecerea ierni familii iernate in orizontali si ceilalti in verticali.
Avantaj categoric in favoarea celor verticali.
Uzura minima, zbor de curatira efectuat MAI devreme, albine moarte ff putine parca nici nu atrecut iarna peste ele, familii la care la restringerea cuibului am scos 1 rama doar, nemai vorbinf de observarea familiei doar ridican capacul si pe sub folie in 20 secunde observam activitatea, de mucegai nu mai vorbesc, curatarea stupului!!! Cu toti stim ca multe boli apar in mizerie pai la verticali doar am scos tabla si am curat deja de 2 ori cred ca la alea orizontale am si serpi deja :))
Voi veni si cu poze va salut

Daca tot te ai bagat povesteste mai multe despre "vertcalii" tai.In sensul, cum au fundul,podisorul si cum i ai iernat.
Pentru nestiutori ca mine conteza mult fiecare amanunt pentru a putea sa mi fac o idee.  :thanks:

die furrer

simbata completez si cu poze
azi am fost la ele acuma fac revizia de primavara
am executat revizia la 2 orizonali si 2 verticali
mai am 5 verticali
deja diferentele se vad :)
umiditate mai mare la stupii orizontali si mucegai a treb sa dau cu fumidil B
dar oricum am pulverizat si la verticali pe pereti
Mizerie la greu in cele orizontale la fundul stupului
Timp si munca mai putina la curatirea stupului 15 min la orizontali 10 min avertical
Dar vin si cu poze simbata :)

cosmin30

Citat din: Vasile Rob din Aprilie 17, 2013, 01:42:33 PM
    Este parerea si problema ta, dar nu ai dreptate. Ceea ce am scris este ceea ce am ,,trait" nu pareri si nici povesti.
    Nu stiu de unde ai ,,tras" asemenea concluzii, total eronate. Eu in cele doua ierni nu am avut asemenea probleme si nici nu sunt. Daca vei mai citi despre albine vei afla, cu siguranta, ce mareste consumul si cand apare diareea.
    O zi buna.

si eu am scris ceea ce am ,,trait". si concluziile ,,total eronate'', tot din ceea ce am experimentat eu le-am tras. daca imi citeai si postarea anterioara ai fi observat acest lucru. oricum, iti multumesc pentru sugestia de a citi mai multe despre albine. cu siguranta imi va prinde bine mai tarziu.

oroles

Citat din: vyktor din Aprilie 07, 2013, 09:50:06 AM
Multumesc pentru urare
Si acum daca mi am luat cutiile si cate ceva din inventarul apicol al unui incepator nu am incotro si va trebui sa  iau si albinele.
Acum dragii mei vine si prima intrebare......doar nu credeati  ca de mine ati scapat...
Cel de la care urmeaza sa iau albinele este vecin cu mine, cca 100 m, credeti ca o sa mi mai ramana vreuna, sau pentru inceput va trebui sa i duc in alta locatie?
Daca exista o modalitate sa le impiedic sa se intoarca fara sa le duc in alta parte astept sfaturile d voastra  :thanks:

Si eu sunt incepator. Am luat stupii inainte sa apara un cules semnificativ de la cineva de la 4.2 km distanta. Astfel am impiedicat depopularea stupilor.  Depinde si ce cumperi? Ai de gand sa cumperi familie de albine completa (matca+lucratoare+doici+puiet) sau vrei sa iei roi? De exemplu, din ce stiu eu in unele metode de roiuri ramai doar cu matca, doicile si puietul. Doicile nu culeg, deci nu se va depopula stupul. Eu vreau sa mai achizitionez 10 roi de la aceeasi persoana, pe langa cei 5 stupi pe care ii am.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani