Vreau sa devin apicultor!

Creat de Alex U, Martie 20, 2013, 11:23:08 PM

« precedentul - următorul »

Vyktor

Citat din: romikele din Aprilie 02, 2013, 03:08:16 PM
Citat din: vyktor din Aprilie 02, 2013, 09:13:20 AM
S-a umflat putin ,dar cred ca nu este o problema  .?????

Nu-ti face probleme, daca ai reusit sa folosesti tastatura, e de bine... si p`acolo a intrat meseria!  =))
Daca asta a fost tot , ma duc sa imi comand vreo 100 de stupi...............doar sunt mare stupar de acum incolo :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Vyktor


Daca asta a fost tot , ma duc sa imi comand vreo 100 de stupi...............doar sunt mare stupar de acum incolo :rotfl: :rotfl: :rotfl:
[/quote]

Si acum sa va prezin primii trei stupi

G. Iulian

Să fie într-un ceas bun.  :hi:  :hi:  :hi:  :bzz:  :bzz:  :bzz:

Vyktor

Multumesc pentru urare
Si acum daca mi am luat cutiile si cate ceva din inventarul apicol al unui incepator nu am incotro si va trebui sa  iau si albinele.
Acum dragii mei vine si prima intrebare......doar nu credeati  ca de mine ati scapat...
Cel de la care urmeaza sa iau albinele este vecin cu mine, cca 100 m, credeti ca o sa mi mai ramana vreuna, sau pentru inceput va trebui sa i duc in alta locatie?
Daca exista o modalitate sa le impiedic sa se intoarca fara sa le duc in alta parte astept sfaturile d voastra  :thanks:

bucovineanu

Trebuie dusi obligatoriu pe o alta vatra la cel putin 5 km. Altfel se vor depopula. Nu stiu alta metoda pentru a evita acest lucru.

stefan1

  O solutie ar fi daca apicultorul accepta sa lase familiile la el poate chiar pana in toamna, si daca iti permite in schimbul unui ajutor pe care poti sa i-l dai in stupina sa mai stai pe langa el. Ai putea astfel sa fii ferit de o seama de greseli inerente inceputului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Vyktor

Pai dupa cum va spuneam pe langa el o sa imi fac ucenicia , insa cu lasatul stupilor la el........... stiti cum e cu simtul proprietatii la roman :nono:
Multumesc oricum........ inca mai am timp de gandire

andreiu

     Dar unde a disparut gazda topicului. Aplica vorba romaneasca " Hai la noi, ca eu plec de-acasa " ?

Vyktor

Pana apare mi-am permis .....fara sa intreb,sa-i iau locul.
Probabil ca intrebarile mele coincid cu ale lui  :razz:

Vyktor

Sau o fi renuntat Alex u?
Alex daca ai renuntat hai sa ne intalnim la notar sa facem  actul de mostenire.........pentru topic  =))
Daca nu mai zi si tu ceva ca doar vezi ca mos' Andreiu este cu ochii.......si cu acul pe noi  :rotfl: :rotfl:   :razz: :rotfl: :rotfl:

andreiu

        Da, dragii mosului, pregatiti-va numa cojoacele.

Vyktor

Intrebare ......este a doua
Stupii mei ......aia trei.....au fund AV si podisor jumatate plasa jumatate PFL .Am procedat bine  tinand cont ca au fundul tot cu plasa ,ar fi trebuit ca podisorul sa fie plin ?
Intreb deoarece ma gandesc .....acum.....daca nu cumva se face curent prea mare ?

Vyktor


Kiwi Bee

Eu nu as folosi podisor cu plasa daca am fund cu plasa

Vyktor

Ok,  tind sa fiu de acord cu tine,  tocmai de aceea am pus aceasta intrebate. Cred ca nu este bine cum am ales.......cred deocamdata, habar nu am.
Astept pareri
Multumesc