Vreau sa devin apicultor!

Creat de Alex U, Martie 20, 2013, 11:23:08 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Bine ai venit printre noi, Vyktor. Nici o data nu e prea tarziu si e mai bine sa incepi acum decat sa regreti mai tarziu ca nu ai facut-o.
Toate cele bune si...succes!

stefan1

  Bun venit pe Forum, Vyktor!
  De albine te mai protejezi cu fum, cu masca, dar de intepaturile stuparilor este mai greu. Sper sa nu fie tare veninoase si mai cu seama tu sa nu faci alergie la asemenea intepaturi.
  Intrebi daca nu ai inceput prea tarziu aceasta ocupatie. E bine sa fie cat de timpuriu, dar este si o ocupatie a pensionarilor, deci nu e rau sa incepi si acum. Sper ca pe masura ce descoperi viata acestor fiinte minunate sa fii tot mai atras de ele si atunci treci mai usor si peste intepaturi si peste micile esecuri inerente oricarui inceput.  Succes!   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

          O mica intepatura de la un stupar pensionar:
Uneori mai vorbesc singur, dar cand constientizez acest lucru ma uit in jurul meu cu o mica jena, sa vad daca m-a auzit cineva. Am un asemenea sentiment si atunci cand vorbesc sau scriu unor umbre. Asadar, vyctor si Alex U treceti si chiar nume false in datele de prezentare. Cu prietenie Mos Andreiu.

Vyktor

Multumesc tuturor
Chiar daca din punctul meu de vedere cred ca ar fi fost bine sa ma loveasca mai demult aceasta dorinta, cred ca cu ceva efort o sa mai recuperez din timpul pierdut, asa ca nu am de gand sa renunt oricum.
In ceeace priveste intepaturile......nu ale albinelor....baieti,dati cu incredere, sunt pregatit sa suport, viata mi a demonstrat ca ai de invatat atat din sfaturi dar si din critici asa ca. .... va astept.
Numai bine tuturor :hi:

Vyktor

Citat din: andreiu din Martie 30, 2013, 05:10:06 AM
          O mica intepatura de la un stupar pensionar:
Uneori mai vorbesc singur, dar cand constientizez acest lucru ma uit in jurul meu cu o mica jena, sa vad daca m-a auzit cineva. Am un asemenea sentiment si atunci cand vorbesc sau scriu unor umbre. Asadar, vyctor si Alex U treceti si chiar nume false in datele de prezentare. Cu prietenie Mos Andreiu.
Poate nu am inteles, uneori sunt ca o blonda...ma prind greu dar numele meu este Victor si Manea sunt din loc. Roata de Jos jud. Giurgiu.Daca in mesaj era vorba despre altceva.....va rog sa mi desenati.... Nu m am prins.
Daca este o intepatura......asta a fost usoara :)

vranceanul

Salut vyktor si bun venit, 'mos Andreiu' n-a intepat ci doar voia sa pui cateva date la profil,  varsta, localitatea si ce mai vrei... :hi:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Vyktor

Scuze
Dupa cum v am spus este primul forum. .....din viata mea..... O sa ma conformez ^:)^

tassevasi

 Bine ai venit , niciodata nu-i tirziu daca-ti place ce vrei sa faci  , eu pe la 50 ai am inceput ,asa ca stai linistit , cu forumul la fel  :)
   Numai bine .

Vyktor

 :yes: A venit si ziua in care mi am bagat nasul intr un stup.
Profitand de vremea frumoasa de afara, poate ca un pic  de vant care a facut ca sa nu fie perfect, vecinul meu, un profesor pensionar pe langa care o sa mi fac ucenicia ma chemat sa ne aruncam privirea prin cei  cativa stupi pe care i are. Asa ca astazi am luat primul contact cu albinele si la propriu si la figurat pentru ca dupa ce am terminat de umblat prin stupi, stransesem sculele si ne indepartasem putin,  o nastrusnica :bzz: s agandit ea ca e timpul sa mi faca botezul si mi a tras o intepatura in cap.
Si uite asa am facut primul meu pas in apicultura
Va urma.......sa vedem ce.

stefan1

  Daca nu ai alergie la venin, una din conditiile de a deveni apicultor e indeplinita. (Sunt si apicultori care au alergie la venin si ei sunt cu atat mai mult de admirat.)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Vyktor

S-a umflat putin ,dar cred ca nu este o problema  .?????

jenica67

      Daca ai apucat sa raspunzi la mesaj, poti sta linistit, ca totul este ok. Unflaturile o sa mai scada si cam dupa 2-3 ani nu o sa se mai faca. Frectioneazea imediat cu otet locului intepaturii si scapi mai usor.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Vyktor


G. Iulian

Bine ai venit printre noi!  :hi:  :hi:  :hi:

romikele

Citat din: vyktor din Aprilie 02, 2013, 09:13:20 AM
S-a umflat putin ,dar cred ca nu este o problema  .?????

Nu-ti face probleme, daca ai reusit sa folosesti tastatura, e de bine... si p`acolo a intrat meseria!  =))