Vreau sa devin apicultor!

Creat de Alex U, Martie 20, 2013, 11:23:08 PM

« precedentul - următorul »

Alex U

Salut! Eu sunt la inceput si nu cunosc prea multe despre apicultura. Va  rog daca doriti sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari:
1. Culoarea stupilor?
2. Culoarea combinezonului?
3. Perioada de cumparare a familiei de albine?
4. Montarea fagurilor?

scfpfa

Citat din: Alex U din Martie 20, 2013, 11:23:08 PM
Salut! Eu sunt la inceput si nu cunosc prea multe despre apicultura. Va  rog daca doriti sa-mi raspundeti si mie la cateva intrebari:
1. Culoarea stupilor?
2. Culoarea combinezonului?
3. Perioada de cumparare a familiei de albine?
4. Montarea fagurilor?

1. nu conteaza,tine doar de dorinta fiecaruia,una singura este de negasit-ultravioleta(a fost cineva care recomanda acest lucru,nu dau nume);
2.la fel combinezonul ,nu te imbraca in stiinta apiculturii;
3.dupa salcam,clar
4.cand ai necesar in stupina,nu inainte,nu dupa.
albine

RazvanTi

Domnul multe consoane
ai uitat sa precizezi ca albina nu distinge culoarea rosie... :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bee_lover

Si ati uitat sa mentionati ca se recomanda evitarea culorii negre la haine si a mirosurilor puternice.

prisecarul

dar pana atunci,burta pe carte!
fara o baza teoretica,  cam greu te poti descurca!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

cosmin30

si eu sunt incepator. ma ocup de albine de doar 4 ani. lamuriti-ma de ce ar trebui cumparate albinele dupa salcam? intr-un an bun, intr-o zona cu mult salcam, iti poti scoate banii pe care i-ai dat pe familiile de albine.

bucovineanu

Albinele pot fi cumparate in orice perioada. Dupa salcam or sa fie mai ieftine decat inainte. Inainte de salcam vor avea un pret mai mare decat in orice alta perioada din an.

Kiwi Bee

Citat din: cosmin30 din Martie 21, 2013, 09:27:31 PM
si eu sunt incepator. ma ocup de albine de doar 4 ani. lamuriti-ma de ce ar trebui cumparate albinele dupa salcam? intr-un an bun, intr-o zona cu mult salcam, iti poti scoate banii pe care i-ai dat pe familiile de albine.
....pt ca nimeni nuti garanteaza inainte ca va fi un an bun si nici Alex nu nia scris ca ar fi intro zona cu mult salcim

Cosmine in fond ai dreptate si cu ceva noroc si un incepator in primul sau an va face fata asa cum scri tu.
Dar hai sa vedem si partea cealalta a monedei.
Inainte de salcim piata familiilor de albine este mai mica deci si vinzatorii vor tine de pret. Aceasta piata poate fi mica din motivul ca nu toti care vor sa vinda stupi ii au destul de puternici gata de "maritat" sau si ei vor sa scoata prima data ceva miere si apoi sa vinda stupul.
Inafara de pret mai putem vorbi si de puterea familiei si de regina.
Stupii care se vind in martie/aprilie au matci din anul precedent pe cind stupii de dupa salcim pot avea regine noi. Oricum sa fie dupa salcim toti stupii sint puternici si riscul de a cumpara un stup mai slab este mic.

Alex bun venit pe forum.
Ca si culori pt stupi in RO trebuie sa te gindesti la caldura din vara si sati alegi culori deschise si eu recomand din gama verde, albastru, galben, marou. Nimic din gama roz/rosie
Evident poti folosi culoarea alba linistit.

Ca si haine iti pot spune ca inainte de NZ nu am avut combinezon apicol si niti masca..... si nici manusi. Cu tata de multe ori eram in slipi de baie si atit. Evident desculti.
Totusi ca si combinezon apicol nuti recomand culori inchise tot din motive de caldura dar sint apicultori care prefera combinezon de mecanic auto care este mai ieftin citeodata..... si de albastru inchis.

scfpfa

Citat din: RazvanTi din Martie 21, 2013, 06:49:58 PM
Domnul multe consoane
ai uitat sa precizezi ca albina nu distinge culoarea rosie... :hi:

De fapt uiti multe(ma refer la mine),din moment ce incerci sa scrii si cand postezi primesti ceva, de genul "nu sunte-ti autentificat",asa din 30 in 30 de minute,nu am intalnit nicaieri asa ceva in toata istoria internetului,sa te autentifici si dupa 30 minute sa fi lasat pe langa,fara macar sa fie salvat ceea ce ai scris.Asta spune multe,probabil publicitatea,rank-ul este mai impotranta decat ideea dezbatuta.O fi devina calcul meu?,dar se intampla frecvent.Cand voi avea rabdare sa scriu,o sa aduc raspuns cu subiect si predicat, mai aprofundat despre culoarea rosie,daca o distinge sau o percepe.De fapt doua lucruri total diferite.Tot atunci am sa abuzez de vocale.Cu respect eu. ^:)^
albine

scfpfa

Citat din: bee_lover din Martie 21, 2013, 07:21:25 PM
Si ati uitat sa mentionati ca se recomanda evitarea culorii negre la haine si a mirosurilor puternice.

Corect,aveti dreptate,de aceia va las pe dumneavoastra sa-i explicati distinului coleg,de ce si mai ales pentru ce.  ^:)^ Cu plecaciune.
albine

Obombo

Citat din: scfpfa din Martie 23, 2013, 10:57:26 PM...Asta spune multe,probabil publicitatea,rank-ul este mai impotranta decat ideea dezbatuta.O fi devina calcul meu?
Nuuu, Doamne fereste, cum sa fie de vina calculatorul tau, mai mult ca sigur ca e ceva dedesubt, mai ales ca esti singurul care se plange de problema asta. Sunt aproape sigur ca "rank-ul" forumului se datoreaza logarilor tale.

Cat despre culoarea rosie, e clar ca albinele nu o disting, in loc de rosu vad gri, daca ar fi sa nu o perceapa ar fi suficient sa ne imbracam in rosu ca sa devenim invizibili pentru ele.

romikele

Citat din: scfpfa din Martie 23, 2013, 10:57:26 PM
De fapt uiti multe(ma refer la mine),din moment ce incerci sa scrii si cand postezi primesti ceva, de genul "nu sunte-ti autentificat",asa din 30 in 30 de minute,nu am intalnit nicaieri asa ceva in toata istoria internetului,sa te autentifici si dupa 30 minute sa fi lasat pe langa,fara macar sa fie salvat ceea ce ai scris.Asta spune multe,probabil publicitatea,rank-ul este mai impotranta decat ideea dezbatuta.O fi devina calcul meu?,dar se intampla frecvent.Cand voi avea rabdare sa scriu,o sa aduc raspuns cu subiect si predicat, mai aprofundat despre culoarea rosie,daca o distinge sau o percepe.De fapt doua lucruri total diferite.Tot atunci am sa abuzez de vocale.Cu respect eu. ^:)^

Domnule draga, incearca sa te loghezi, conform imaginii atasate, din butonul de "Autentificare" de sus (dintre "Calendar" si "Inregistrare"), nu inainte de a bifa "Stai autentificat mereu".
Sa vedem ce va consemna istoria Internetului...  :wink2:

andreiu




Stai linistit tinere, cand te-am apelat cu "domnule multe consoane" nu am facut-o cu rautate ci doar cu o usoara ironie. Cand l-am vazut prima data l-am asociat involuntar cu denumirea unei bucatele din vechea Jugoslavie si anume srbska sau asa ceva si care mi se parea complicat de pronuntat. In rest, apreciez caracterul dumitale de luptator, esti bine intentionat, dar cauta daca este posibil sa incerci sa nu le spui toate deodata, tip mitraliera. Mai domol, ca timp este suficient. Sper sa nu mi-o iei in nume de rau.

RazvanTi

Citat din: romikele din Martie 23, 2013, 11:59:48 PM
Domnule draga, incearca sa te loghezi, conform imaginii atasate, din butonul de "Autentificare" de sus (dintre "Calendar" si "Inregistrare"), nu inainte de a bifa "Stai autentificat mereu".
Sa vedem ce va consemna istoria Internetului...  :wink2:

nenea romikele mai detaliat ca nu se intelege...  :razz:
nu toti  sunt experti in coampe.
caz concret la o "cunostinta" in seara asta:
si-a formatat laptopul ca nu ii mai mergea wireless-ul
si dupa ce a terminat de instalat driverele, SURPRIZA:
wireless-ul tot nu mergea =))
m-am dus sa vad ce are si o simpla combinatie de 2 taste  au rezolvat problema:
Fn + tasta de wireless  =)) =)) =)) =))

pentru cei care nu inteleg: combinatia asta de taste opreste FIZIC placa de retea wireles independent de sistemul de operare.
e ca si cum ai vrea sa aprinzi acasa becul de la comutator dar ai uitat ca ai oprit curentul de la siguranta  :D
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Vyktor

Salutare tuturor
Sunt un viitor incepator iar aceasta este prima mea postare pe acest forum. Pana acum m am rezumat in a citi cate ceva din diverse carti si din postarile de pe forumurile specifice acestei nobile activitati.
Apropo cartile sunt de apicultura......incerc sa ma feresc de intepaturi......ca orice incepator.
Obsev ca cei mai vechi in meserie si au insusit un obicei al albinelor.......acela de a intepa,  asa ca m am pregatit si am dat fuga la un magazin apicol si mi am luat o masca pentru ca am de gand sa incep sa intreb una alta si prefer sa fiu pregatit :)
Pentru moment nu vreau sa intreb decat ce credeti :
In curand o sa implinesc 42 de ani.....o fi tarziu?  Nici macar nu stiu de unde mi a venit aceasta nebunie dar cert e ca de aproape o luna nu imi mai sta gandul decat la albine.
Aici inchei ca poate o sa incepeti sa vaintrebati.....asta ce vrea?  Deocamdata nimic am vrut doar sa va salut si am considerat ca aici la incepatori imi este locul :hi:
Pana una alta o sa mai citesc macar sa stiu ce sa intreb.... sa nu dau cu bata in lac.
Nu stiu nici o urare de apicultor ( sper ca nu este si in acest domeniu ca la pescari) nu ca as fi superstitios, asa ca va urez un an cat se poate de bun si multa sanatate,!