Vreau sa fiu apicultor incepator! De unde incep?

Creat de oroles, Martie 03, 2013, 09:25:30 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu


"Daca achizitionez acum stupii, de unde imi dau seama ca am facut o achizitie buna?  As fi de acord si asa doar daca stupii ar fi ok. Roii cand e mai bine sa ii cumpar? Din ce am inteles apicultorul a zis ca imi da roi cu tot cu matca. Banuiesc ca e vorba de matca din stupul mama. Mi-a zis sa ii duc stupii acolo ca sa ii faca."
Daca ii achizitionezi dupa 20 aprilie cum iti dai seama daca ai facut o achizitie buna? Roii o sa-i cumperi atunci cand o sa-i vanda respectivul.
Sfatul meu e sa cumperi anul acesta stupii. Pentru inceput e suficient tinand cont de faptul ca nu ai mai avut albine. O sa vezi daca albinele "te indragesc" si sunt de acord sa ierneze cu bine in noua locatie.  :smile: Daca nu ai mai avut albine, respectivul iti poate vinde roi pe 6-7 rame si dupa 3 saptamani sa ramana pe 3.

sandupop

Citat din: F.Liviu din Aprilie 02, 2013, 06:08:52 PM
oroles, gura pacatosului adevar graieste ...

Sunt un incepator cu o idee mai multa expertienta decat ai tu in acest moment. NU facea (toate) prostiile pe care am facut-o eu......
Sunt in aceeasi situatie cu Oroles, va multumesc pentru raspuns, astfel de raspunsuri ne motiveaza pe noi incepatorii :thanks: :thanks: :thanks:..." orizontul se vede din ce in ce mai clar" =D>
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

oroles

Citat din: bucovineanu din Aprilie 02, 2013, 08:35:40 PM

"Daca achizitionez acum stupii, de unde imi dau seama ca am facut o achizitie buna?  As fi de acord si asa doar daca stupii ar fi ok. Roii cand e mai bine sa ii cumpar? Din ce am inteles apicultorul a zis ca imi da roi cu tot cu matca. Banuiesc ca e vorba de matca din stupul mama. Mi-a zis sa ii duc stupii acolo ca sa ii faca."
Daca ii achizitionezi dupa 20 aprilie cum iti dai seama daca ai facut o achizitie buna? Roii o sa-i cumperi atunci cand o sa-i vanda respectivul.
Sfatul meu e sa cumperi anul acesta stupii. Pentru inceput e suficient tinand cont de faptul ca nu ai mai avut albine. O sa vezi daca albinele "te indragesc" si sunt de acord sa ierneze cu bine in noua locatie.  :smile:
CitatDaca nu ai mai avut albine, respectivul iti poate vinde roi pe 6-7 rame si dupa 3 saptamani sa ramana pe 3.
Eu zic ca ai cum sa iti dai seama simplu - dupa cata albina are stupul; daca matca oua si e prolifica (citisem ca daca oua uniform si mult inseamna ca e tanara, daca oua putin si cu spatii libere intre celule este obosita). Daca revizia de primavara nu s-a facut la timp iar matca nu a avut temperatura optima de ouat, atunci stupul va avea mai putina albina, dupa logica mea. Acum gasesti doar cateva oua si poate putin puiet capacit. 

CitatDaca nu ai mai avut albine, respectivul iti poate vinde roi pe 6-7 rame si dupa 3 saptamani sa ramana pe 3.

Am incredere in persoana respectiva, mai ales ca ne cunoastem. Care ar fi cauza depopularii in situatia de fata? Distanta mica intre stupine? Dupa logica mea ar mai putea fi si alte cauze - lipsa hranei (pastura si miere). Cred ca roii ar trebui sa aiba si mancare suficienta. Am gresit in ceea ce am zis?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Daca roiul e format cu albine batrane spre sfarsitul verii se va depopula rapid. Intradevar data la care e bine sa fie cumparate albinele e de Sf Gheorghe. Atunci ar trebui ca sa se fi schimbat generatiile de albine. Mi-a placut raspunsul.  :bravo:  Problema e ca o parte din culegatoare e posibil sa se intoarca pe vechea vatra, mai ales daca au zburat in lungul axei dintre cele 2 locatii.

oroles

#64
De ieri sunt posesorul a 5 stupi. Unul este foarte puternic (avea mult puiet capacit), doi mediocri si doi mai slabuti. Toti au rezerve de miere si unii chiar bagasera miere de anul acesta. I-am luat asa cum am mai spus de la circa 4 km distanta.

I-am adus cu o dacie papuc. Podisorul l-am fixat cu o sipca transversala astfel incat sa nu se deranjeze de la hopuri si sa scape albina. Chiar si-asa vreo doua mi-au facut botezul de apicultor. S-a inrosit putin locul si doare un pic la atingere.

Din pacate vremea este destul de rece in zona mea. Ieri erau circa 14-15 grade cand am umblat la ei si cam innorat. Cu toate astea nu au facut prea mult scandal. Astazi sunt 4 grade afara, asa ca la cei care nu aveau le-am pus un strat de hartie de ziar si pe deasupra niste paturici mai mici. De asemenea, le-am mai restrans un pic urdinisul cu burete.Le-am lasat un pic mai putin de jumatate. Unul dintre ei are un urdinis facut dintrun mic letisor pe care il intorci pe o parte si e mic si cand il intorci se face mai mare. Chestia e ca atunci cand il fac mic urdinisul se muta un pic mai la stanga. Are vreo importanta?  Am inteles ca urdinisul trebuie restrans cand se face la vreme urata. Cand am umblat azi, am desfacut si sipca transversala de pe podisor, cea pe care o folosisem la transport. Sipca era prinsa cu surubelnita filetanta ca sa nu faca vibratii. Chiar si-asa la vreo doua familii s-a format un mic ghem la urdinisul restrans, probabil s-au enervat. Au intrat repede inapoi.

Am procedat corect?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Cu urdinisul nu e nici o problema. Se vor orienta. Acum sigur nu se va intoarce culegatoarea pe vechea vatra deoarece pana acum nu prea au zburat pe distante lungi. Acum au nevoie de caldura in stupi si multa liniste.

johnysibiu

Tine urdinisul strans bine pana apar in natura sursele de cules altfel o sa ai probleme cu hoatele.
Nu umbla la ele decat atunci cand este cazul si decat atunci cand ai afara peste 14 gr Celsius.

Esti asemenea unui chirurg, nu umbla in matele stupului de cate ori ai chef!

oroles

Citat din: johnysibiu din Aprilie 07, 2013, 04:52:35 PM
Tine urdinisul strans bine pana apar in natura sursele de cules altfel o sa ai probleme cu hoatele.
Nu umbla la ele decat atunci cand este cazul si decat atunci cand ai afara peste 14 gr Celsius.

Esti asemenea unui chirurg, nu umbla in matele stupului de cate ori ai chef!

Multumesc frumos!
Acum e asa de frig de nici hoatele nu ies afara. Cand vor aparea sursele de hrana o sa le largesc urdinisul.
Cealalta grija a mea e rezervele de hrana. Din ce am vazut eu aveau cel putin 1-2 rame pline cu miere. Sper sa le ajunga avand in vedere ca vremea e rea inca.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

johnysibiu

Conteaza UNDE este hrana.Datorita frigului ele nu se pot deplasa ci stau sa incalzeasca puietul.

Este bine ca hrana sa vina de undeva de sus si sa cada deasupra ghemului.Niste turte proteice n-ar strica.

oroles

Citat din: oroles din Aprilie 07, 2013, 06:38:02 PM
Citat din: johnysibiu din Aprilie 07, 2013, 04:52:35 PM
Tine urdinisul strans bine pana apar in natura sursele de cules altfel o sa ai probleme cu hoatele.
Nu umbla la ele decat atunci cand este cazul si decat atunci cand ai afara peste 14 gr Celsius.

Esti asemenea unui chirurg, nu umbla in matele stupului de cate ori ai chef!

Multumesc frumos!
Acum e asa de frig de nici hoatele nu ies afara. Cand vor aparea sursele de hrana o sa le largesc urdinisul.
Cealalta grija a mea e rezervele de hrana. Din ce am vazut eu aveau cel putin 1-2 rame pline cu miere. Sper sa le ajunga avand in vedere ca vremea e rea inca.

Cand am adus albinele m-a intepat una mai dusmanoasa. Mi s-a umflat palma destul de tare. Culmea e  ca a inceput sa se umfle dupa o zi de la intepatura. Am si o senzatie de mancarime. Acum 3 saptamani am mai fost intepat de 2 din care una de falca. Cealalta ma muscase cam in acelasi loc ca acum, dar la mana dreapta. E drept ca luasem inainte  o levociterizina. Analizele la sange nu au detectat o alergie. Ce sanse am sa mi se umfle locul asa de tare la urmatoarea intepatura?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

johnysibiu

Dupa o vreme dupa ce o sa le incasezi n-o sa te mai umfli deloc.

elvis

Asa am patit si eu...am inteles ca in perioada asta veninul contine foarte multe impuritati si de aia se umfla locul asa de mult...pe mine m_a luat de spranceana si am stat cu ochiul lipi 2 zile
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein