Vreau sa fiu apicultor incepator! De unde incep?

Creat de oroles, Martie 03, 2013, 09:25:30 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

Multumim Kiwi Bee, un astfel de raspuns asteapta un incapator, astfel de explicatii avem nevoie. :thanks: :thanks: :beer: :beer:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

scfpfa

Citat din: oroles din Martie 03, 2013, 09:25:30 PM
Salutare!
Observ pe acest forum mai multa amabilitate decat pe altele asa ca m-am decis sa pun si eu niste intrebari. Imi doresc foarte mult sa imi fac o ocupatie din cresterea albinelor dar nu stiu de unde sa incep. Cred ca un prim pas ar fi achizitionarea stupilor, dar si aici apar multe dileme:

1. Cand se achizitioneaza stupii? Peste doua saptamani ar fi ok? Este vreo problema daca ii achizitionez in aceasta perioada?

2. Cand ma duc sa ii cumpar (inafara de faptul ca voi merge cu cineva experimentat, asa cum este normal) trebuie sa am stupii cu mine? As fi preferat sa imi iau niste stupi noi, multietajati deoarece am fost incantat de ce am auzit despre acesti stupi si mi-au placut si ca tehnologie de lucru. Ma gandeam ca mai intai sa iau legatura cu vanzatorul, sa vad pe ce rame sunt, sa dau comanda de stupi si sa mut albinele in stupii propri in momentul cand i-am cumparat. Ce stupi imi recomandati? Cum sa procedez?

3. Vatra albinelor va fi relativ aproape de un alt apicultor. Distanta intre noi doi va fi de 1.8 km. Din ce stiu acest lucru nu este un lucru bun.  Ce riscuri sunt? Mentionez ca apicultorul are experienta si cred ca undeva intre 50 si 90 de stupi. Un avantaj ar fi ca directia in care ar trebui sa se deplaseze albinele nu este aceeasi. Mizez pe pajistea din spatele casei si padurea din apropiere si pe faptul ca intre noi exista o serie de obstacole artificiale si naturale - un deal, o sosea, valea unui rau important.

4. As dori sa incep cu circa 10 stupi, desi mi-as fi dorit sa incep cu mai multi. Din ce am citit pe internet unii recomanda debutul cu 3 stupi in timp ce altii recomandau 25. Am zis ca circa 10 ar fi ok.  Voi ce ma sfatuiti? Ce alte ustensile mi-ar mai trebui pentru inceput?

5. Ce manual, lucrare de specialitate imi puteti recomanda pentru a studia mai mult apicultura. Am urmarit pe internet niste filmulete cu lectii de apicultura si am fost dezamagit. Am urmarit un canal intreg pe youtube. Cel care facea tutorialele video era profesor. Vreau sa spun ca nu am inteles mare lucru deoarece cel care prezenta nu respecta cateva principii de baza: 1. ordonarea informatiei de la simplu la complex (el presupunea ca incepatorii stiu unele informatii) 2. consistenta (de multe ori lua niste decizii asupra carora revenea ceea ce ma face sa gandesc 1. fie ca nu stie apicultura 2. fie apicultura nu este o stiinta si fiecare face dupa cum il taie capul. Mentionez ca sunt profesor si as dori sa am si as fi dispus sa sacrific circa 2 zile pe saptamana in pana la 1 iulie si zilnic in perioada iulie-septembrie.


In speranta gasirii unor raspunsuri prompte si incurajatoare, va multumesc!

1.achizitionezi cand ai bani,nu conteaza cant,important este sa ii ai cand ai nevoie de ei.
2.daca te referi la albine si nu la stupi,sunt 2 lucruri total diferite(trebuie sa intelegi din start,albina face miere,nu stupul),consider ca perioada cea mai propice este dupa salcam.
3.Nu prea conteaza vatra(referitor la ce distanta de alta vatra),important este sa stii permanent ceea ce ai de facut,cum sa reactionezi si cum sa procedezi.Mai adaug ca vatra este importanta din punct de vedere meliferic.
4.Niciodata nu este prea mult,niciodata nu este prea putin,relativitatea depinde de hotarare si forta financiara,depinde de asemenea de cat de mult poti asimila, intelegerea esentei apiculturii.
5.Toate lucrarile de specialitate din ultimi 60 de ani sunt aproximativ la fel,cu mici exceptii,cat despre you tube?!!?,daca ai vizionat pe romanul acela care are vreo 70 de filmulete,este poate printre putinii care se apropie de adevar,atat ca corectitudine ,cat si ca experienta,spun daca?eu am vizionat de cel putin 5 ori ,si inca nu ma satur? nu stiu de ce dar parca de fiecare data observ altceva,sa stii ca multe lucruri nu le gasesti in cartile de specialitate,dar acolo sunt bine spuse cu subiect si predicat,tebuie doar atentie.Eu atat am avut de spus,sper ca nu supar?!!? :hi:Sa-mi traiesti.
albine

andreiu

Nu mai stim exact cine-i soldatul cu calul, care-i Napoleon I, Napoleon II, III...
Tinere, studiaza si pe cea cu "muiati-s posmagii" sau cu "drobu' de sare". Mai important decat pregatirile minutioase si precautii amanuntite este sa INCEPI. Pe parcurs ai sa observi ca tot ai omis cate ceva. Daca banii nu sunt o problema, este OK, pentru ca nu vei fi stresat in acele momente cand, ca orice apicultor incepator mai faci cate o boacana. Sfaturile primite deja, a la Napoleon sunt toate bune, da-i bataie si multe SUCCESE !! Kiwi-Bee este Napoleon I

johnysibiu

Da ! Vorba unui banc care s-a mai vehiculat pe aici : apuca-te de treaba ca sfaturi avem noi!

Catalin

Daca ai vointa poti face fata foarte usor. Nu trebuie sa te pasioneze din prima albinele, ai sa vezi dupa ceva vreme de lucrat la ei placerea v-a venii singura. Eu am cumparat 3 stupii in toamna si acum abia astept sa umblu la ei.
Mult succes in ceea ce faci!
Albinuta bZzzz

oroles

Am fost astazi la un apicultor. Per ansamblu mi-a placut ce am vazut. Am vazut niste stupi populati binisor cu albina, cu rame zic eu destule. Am vazut si oua, larve si puiet capacit. Nu am vazut insa o rama cu mult puiet capacit ca in filmuletul asta:
Revizia sumara de primavara din 8-03-2013
La vremea asta ar trebui sa fie mult puiet capacit, sau deabai acum incepe matca sa oua? La noi a fost ca rece, zapada ducandu-se de abia doua saptamani. E drept ca nu am insistat sa vad mai multe rame cu puiet. Am convenit ca la jumatatea lui aprilie sa ii cumpar. Cat despre ceea ce spun unii pe aici despre boacane, as prefera ca acestea nu se intample. E drept ca experienta e cel mai bun profesor, dar nu pe banii tai, chiar daca ai mai multi. :)) Daca faci o boacana la unul si il pierzi nu e bai, dar daca faci la toti pe care ii ai nu iti mai vine apoi sa te apuci de apicultura. Cat despre atitudinea "las ca avem noi sfaturi" dupa ce faci boacana, eu cred ca e nedidactica si lipsita de fair play.

Omul are dadant pe 12 rame si pe 10 cu un cat micut (din ce am vazut eu 1/3). A spus ca pot sa ii aleg atunci din cei 85 pe care ii are.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

johnysibiu

Viitorul suna bine...depinde cine raspunde.

Te-ai gandit bine.

oroles

Citat din: johnysibiu din Martie 20, 2013, 09:56:36 PM
Viitorul suna bine...depinde cine raspunde.

Te-ai gandit bine.

Nu am inteles la ce anume m-am gandit bine ca am vorbit despre mai multe? :)) Cat despre faza cu "depinde cine raspunde", are vreo importanta? Inteleg ca cineva mai experimentat are mai multa expertiza, dar asta nu inseamna ca are si capacitate de a transmite mai departe informatii corecte...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

johnysibiu

Ma refeream ca te-ai gandit bine supra datei achizitiei si asupra faptului ca o sa-ti alegi fa miliile  din cele 85.

Prima propozitie era o parafraza la o reclama comerciala (vodafone) - nu le baga in seama chiar pe toate, incercam sa ne mai descretim fruntile.

oroles

Care este pretul pentru un stup dadant pe 12 rame cu cat 1/3, acoperit cu tabla de 3 mm, fara maner, din lemn de brad cu aerisitor la capac si vopsit?

Cred ca cineva a crezut ca sunt naiv!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

prisecarul

Citat din: oroles din Martie 22, 2013, 07:09:00 PM
Care este pretul pentru un stup dadant pe 12 rame cu cat 1/3, acoperit cu tabla de 3 mm, fara maner, din lemn de brad cu aerisitor la capac si vopsit?

Cred ca cineva a crezut ca sunt naiv!

ai gresit la cat!
caturile de obicei sunt de  1/2, 1/2 R, 3/4, 1/1,!
1/3 nu am intalnit!
probabil nu ai fost atent!
iar tabla este de 0,3 mm!
in legatura cu pretul unui stup, aici este de discutat!
preturile incep de la  70 lei si ajung pana 150-200 lei!
depinde de producator si calitatea materialelor!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

oroles

Citat din: prisecarul din Martie 22, 2013, 07:31:09 PM
Citat din: oroles din Martie 22, 2013, 07:09:00 PM
Care este pretul pentru un stup dadant pe 12 rame cu cat 1/3, acoperit cu tabla de 3 mm, fara maner, din lemn de brad cu aerisitor la capac si vopsit?

Cred ca cineva a crezut ca sunt naiv!

ai gresit la cat!
caturile de obicei sunt de  1/2, 1/2 R, 3/4, 1/1,!
1/3 nu am intalnit!
probabil nu ai fost atent!
iar tabla este de 0,3 mm!
in legatura cu pretul unui stup, aici este de discutat!
preturile incep de la  70 lei si ajung pana 150-200 lei!
depinde de producator si calitatea materialelor!
Stupul pe care l-am vazut eu era un Dadant cu 12 rame si avea un cat mic deasupra pentru rame de 16 cm inaltime. E 1/2?
Cat despre tabla cred ca am spus bine! 0.3 mm e cat firul de par. cred ca e vorba de 3 mm. In fine era mai grosuta
Capacul era facut din niste scandura de gard reciclata. As fi dat pana in 150 ron dar omul credea ca stupii lui fac mai mult de 150. Nici macar nu erau imbinati ci doar prinsi in cuie. Parerea mea e ca peste 150 pentru un stup ca asta e mult. E 500 RON mc de scandura uscata buna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

johnysibiu

Cred ca tabla era 0,3, cu 3 mm nu se poate lucra si nici nu ar avea rost sa o iei in calcul.Lazile erau simple sau antivaroa?

Preturile difera foarte mult: cu/fara acte, calitatea lucraturii, accessorii si nu in ultimul rand volumul comenzii.

Depinde si momentul negocierii, in toamna toata lumea fluiera din lipsa de comenzi iar acum cand sa bage romanul in gura pretul se dubleaza pentru ca oamenii sunt aglomerati.

oroles

Citat din: johnysibiu din Martie 22, 2013, 09:11:53 PM
Cred ca tabla era 0,3, cu 3 mm nu se poate lucra si nici nu ar avea rost sa o iei in calcul.Lazile erau simple sau antivaroa?

Preturile difera foarte mult: cu/fara acte, calitatea lucraturii, accessorii si nu in ultimul rand volumul comenzii.

Depinde si momentul negocierii, in toamna toata lumea fluiera din lipsa de comenzi iar acum cand sa bage romanul in gura pretul se dubleaza pentru ca oamenii sunt aglomerati.

Fara fund varoa! Doar gaura in podisor pentru borcan hranitor.
Fara acte si alte accesorii.
10 stupi!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Sunt vreo 4 producatori de stupi aici pe forum... daca nu cumva 5.
Ramele 165mm sint pt cutii 1/2(jumatati de Dadant).

Scuze dar tabla de 3mm nam auzit in apicultura