albine moarte la urdinis.

Creat de adrian, Decembrie 26, 2012, 08:08:34 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

 :hi: nene ioane
nu zic ca ceace spui matale nu e adevarat numai ca nu se adevereshte in toate tzinuturile
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cipriene

si eu cred ca polistirenul in capac este o greseala.
ziare, carpe si poate putin celofan (care sa nu acopere toata suprafata stupului).
ati vazut ca si acasa iarna mai dati drumul la geam sa aerisiti, ca este nevoie de aer curat. cine-si bate geamurile in cuie?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

mosunick

Citat din: ioanardelean55 din Ianuarie 02, 2013, 08:30:33 PM

Doua cauze care produc condens ;

  1. Rame prea multe lasate in stupi .(mai multe decit ocupa ghemul )
  2. Iarna nu se pune polestiren in capac (total gresit )
  Mai sint si altele dar din discutiile voastre eu am dedus aceste lucruri .
Asta cu polistirenul in capac am constatat-o pe pielea mea azi. Sub ele era condens, deasupra lor, sub capac pete negre... Deci le-am azvarlit instant afara...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Mihai Sergiu

Iarna aceasta asta am zis ca iernez fara podisor, nu recomand la nimeni insa nu am deloc condens stupii ii am cu fund plin stiu ca is putin depasit dar asta e cu timpul o sa evoluam iar peste rame am doar un singur material izolant( adica o carpa tesuta la razboi).
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dorindafi

nu conteaza cat e de depashita 
,, stiu ca is putin depasit dar asta e cu timpul o sa evoluam iar peste rame am doar un singur material izolant( adica o carpa tesuta la razboi).''

am shi eu jumatate stupina cu fund plin shi cu podishor , ziar shi material tzesut la razboi shi astazi fiind primul zbor de cind iam impachetat adica doualuni shi ceva uite cum arata
chiar daca no fi bine ashai las  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ioanardelean55



   Si ce anume nu se potriveste ??  :uimit: :uimit:

cipriene

farmecul apiculturii este ca poti experimenta orice.
reteta succesului in orice domeniu este dat de inovatie si perseverenta.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ioanardelean55

#23
 :

        nene ioane
nu zic ca ceace spui matale nu e adevarat numai ca nu se adevereshte in toate tzinuturile

  Era vorba de doua motive care produc condens
  1. Rame neacoperite de albinele din ghem .
  2. Polestirenul din capac.
 
De aici a plecat , explica ;ce nu e valabil din ce am zis .

dorindafi

cunoashtem cu totzi apicultori care ierneaza cu polistiren in capac , in cuib ba chiar shi pe lateralele stupului
parerea mea e ca nu ar fi un motiv de  producerea condensului polistirenul in capac
fiecare credem ce vrem
LA  MULTZI ANI  nene Ioane   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  Polistirenul imediat sub tabla capacului e avantajos, dar nu-i indicat in loc de podisor, daca stupul e fara sita (deschisa) la fund si daca acopera toata suprafata podisorului. Daca nu avem iernare tip clopot, capacul trebuie prevazut cu orificii laterale ca sa iasa din el umezeala (chiar daca cu asta se mai pierde si din caldura).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

adrian

sambata trecuta am fost la stupi pt a administra apifonda la cativa din ei care au nevoie de completare de hrana.albinele erau formate in ghem si parei ok.m-a ingrijorat foarte mult condensul excesiv din stup.erau picaturi de apa ,pe peretii stupului.pe fundul stupui si chiar si intre spatiile dintre rame in afara ghemului iar in unle zone din coltul stupului era si mugegai.diafragma o am de polistiren,deasemenea in capac am polistiren iar pe podisor am ziare.sincer sunt cam disperat imi este teama sa nu-i pierd,dk ma puteti ajuta ca nu prea stiu ce sa fac.i-am inclinat putin spre urdinis pentru a se  scurge din apa  care este acolo.

bucovineanu

Ce fel de stupi ai si cum sunt impachetati?

adrian

stupi pe 10 rame la care se adauga magazie.diafragma o am din polistiren extrudat ,peste podisor ziare,iar in capac polistiren.

Bistriteanul

Citat din: adrian din Ianuarie 08, 2013, 03:36:38 PM
stupi pe 10 rame la care se adauga magazie.diafragma o am din polistiren extrudat ,peste podisor ziare,iar in capac polistiren.


Eu unul as renunta la ziare, as acoperi ramele cu material textil (patura, tzol...care sa izoleze dar sa lase umiditatea sa treaca), as pune magazia peste corp (ca sa fie un spatiu de aer) si apoi podisorul (din lemn) si capacul.Stupul inclinat.

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum