Restrangerea si impachetarea cuibului pt iernare

Creat de Nea Costica din Buzau, August 28, 2012, 03:13:09 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Depinde. Trebuie sa tii cont mai intai de toate ca daca folosesti rame tratate cu sulf, sulful iese la analize. La vremea asta nu mai ataca gaselnita. Fiind destul de frig afara fluturele a cam crapat si nu mai poate depune ouale. Larvele de gaselnita sunt cele care fac "celebrele" tuneluri in faguri. Din umila mea experienta am observat ca ouale sunt depuse in special in apropierea leatului superior al ramei, acolo unde ai miere daca ai pastrat rame bune, cu coronita.

Oricum nu are ce dauna, dupa mine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Gaselnita este anihilata sub orice forma, respectiv ou, larva, adult, la temperaturi de sub -7 grade.

aditza_71

Oroles la aceasta data inca nu ''crapa'' gaselnita cum ai scris tu mai  sus. Eu cred ca  ramele  inca trebuiesc tratate cu sulf, daca le tii inchise in magazie.Abia de pe la mijlocul lui noiembrie este posibil sa scada temperature sub - 7 si atunci se incheie cu tratarea ramelor cu sulf.

sorinma

Citat din: bucovineanu din Octombrie 13, 2014, 08:47:24 PM
Gaselnita este anihilata sub orice forma, respectiv ou, larva, adult, la temperaturi de sub -7 grade.

dupa cat timp de expunere la aceasta temperatura este afectata gaselnita?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

In zona mea temperaturile se apropie de 0 grade noaptea. Nu stiu cum e la altii dar eu de vreo luna nu am mai vazut molii zburand.

http://www.proapicultura.ro/articole/agenda_sanitar_veterinara/gaselnita.html

Iata cateva extrase:

CitatDezvoltarea de la ou la fluture depinde mult de temperatura mediului ambiant. La 27º C molia mare are nevoie de 50 de zile iar la 20º C de aproape 140 de zile. Molia mică are la o temperatură asemănătoare o perioadă de dezvoltare mult mai lungă (145 zile la 29º C).
Altfel spus, se dezvolta extrem de greu. Chiar daca ar ataca deoarece nu se mai ating temperaturi asa de mari dezvoltarea oului se face extrem de greu.

CitatDezvoltarea de la ou la fluture depinde mult de tempertura mediului ambiant. In cursul verilor căduroase pot să apară până la 8 generaţii. In condiţii favorabile de temperatură (30-40 ºC) ciclul complet de desvoltare al moliei este de circa 44 de zile.

CitatSupravieţuirea pe timpul iernii în colonia de albine şi în depozite este posibilă sub formă de ou sau larvă la Achroea şi de ou larvă sau pupă la Galleria. Frigul este cel mai mare duşman al moliei. La 0°C larva, nimfa şi insecta mor în 12 ore. La temperatura de –9°C insecta moare în toate stadiile de dezvoltare după 2 ore iar la –15°C moartea se produce după 45 de minute

Ce nu se spune in articol este ca gaselnita nu suporta curentii de aer. Ramele supuse iarna si vara la curenti de aer nu fac gaselnita.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

un OM

Din experienta personala despre gasenita. Unul din pavilioane il folosesc pentru depozitarea ramelor in plus la iernat. Iernez stupii afara. Trag o folie pe fiecare parte. Ramele au parte de curent si temperatura de afara :zzz:. Am oprit in primavara cateva zeci pentru roii ce urmau sa vina in pivnita. Aici sigur grade mai multe. Am folosit o parte, alta nu am mai putut. De afara mai mult ca sigur nu au intrat. Peste iarna sigur am avut macar cateva zile cu temperaturi sub 10-13 grade. Si atunci, de unde ...gaselnita?

happy

Ultima strigare de saltele peste rame ,din plapuma de lana a bunicii.Incepuse sa o manance moliile asa ca am taiat-o si am facut 12 saltele de culoare rosie(se purat atunci) de toata frumusetea pe care le-am cusut pe margini.La doi stupi am pus magazia si acolo am plasat cate o perna...tot de la bunica! :nudie:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

MirceaCalin

Târziiiiiiu !!!