Restrangerea si impachetarea cuibului pt iernare

Creat de Nea Costica din Buzau, August 28, 2012, 03:13:09 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

Si pe acelasi considerent, iarna pana la 1 - 15 aprilie?
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

mmacreanu

Poate cineva cu experienta sa ma lamureasca daca este mai bine sa pregatesc albinele de iernare folosind folie? Am mai avut stupi cand eram mai mic (prin clasa 9-10 a) ii cresteam pt ca ma pasiona si la iernare foloseam doar cartoane si carpe pe podisor. Acum vad ca este la moda polistirenul si folia. M-ar interesa cea mai buna metoda de impachetare pt iarna la stupii fara fund cu plasa!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Fane

Va salut pe toti,
Am si eu  nelamuriri in legatura cu pregatirea pentru iernare, la cei care aveti stupi pe 10 rame cu fund antivaroua pe tot fundu stupului, cum procedati iarna ?;
- mai bagati polistiren pe lateral si deasupra?(eu am stupi facuti de mine si blana este de 3 cm grosime)
- astupati fundul stupului numai cu subarul ?(eu il am subarul din tabla si  stupi pusi pe niste bile de lemmn la o distanta de 20,30,cm  fata de pamint)
- puneti folie pe intraga suprafata a stupului, deasupra ramelor, sub podisor?
   Va multumesc si astept sfaturi si raspunsuri de la voi.

romikele

Nu conteaza numarul de rame, tehnologia e aceeasi:
- fara polistirene pe lateral, sus, jos, etc...
- folia etans peste rame, sub podisor., folia sa fie noua, fara gaurele sau intepaturi.
- fara sibar pana matca incepe ponta, apoi optional introdus cam 30 ... 50% (eu il introduc doar la tratamente).
- lada sa fie perfect etansa, fara crapaturi sau noduri cazatoare nechituite.

romikele

Citat din: mmacreanu din Septembrie 01, 2012, 04:20:17 PM
Poate cineva cu experienta sa ma lamureasca daca este mai bine sa pregatesc albinele de iernare folosind folie? Am mai avut stupi cand eram mai mic (prin clasa 9-10 a) ii cresteam pt ca ma pasiona si la iernare foloseam doar cartoane si carpe pe podisor. Acum vad ca este la moda polistirenul si folia. M-ar interesa cea mai buna metoda de impachetare pt iarna la stupii fara fund cu plasa!

La stupii cu fundul clasic, fara plasa, folia se foloseste cu precautie, datorita pericolului de formare a condensului in exces.
Folia e bine sa acopere doar cuibul, iar partea opusa sa ramana libera sub podisor.
Peste podisor se poate pune o paturica in doua straturi, o pernita umpluta cu rumegus, carpe... dar sa nu fie din materiale sintetice.
Foarte bune sunt bucatile de pres tesute la razboi, care tin caldura dar permit aerisirea.
Cei care au posibilitatea pot pune bulgarasi de var nestins.

mmacreanu

Citat din: romikele din Septembrie 01, 2012, 08:39:08 PM
Citat din: mmacreanu din Septembrie 01, 2012, 04:20:17 PM
Poate cineva cu experienta sa ma lamureasca daca este mai bine sa pregatesc albinele de iernare folosind folie? Am mai avut stupi cand eram mai mic (prin clasa 9-10 a) ii cresteam pt ca ma pasiona si la iernare foloseam doar cartoane si carpe pe podisor. Acum vad ca este la moda polistirenul si folia. M-ar interesa cea mai buna metoda de impachetare pt iarna la stupii fara fund cu plasa!

La stupii cu fundul clasic, fara plasa, folia se foloseste cu precautie, datorita pericolului de formare a condensului in exces.
Folia e bine sa acopere doar cuibul, iar partea opusa sa ramana libera sub podisor.
Peste podisor se poate pune o paturica in doua straturi, o pernita umpluta cu rumegus, carpe... dar sa nu fie din materiale sintetice.
Foarte bune sunt bucatile de pres tesute la razboi, care tin caldura dar permit aerisirea.
Cei care au posibilitatea pot pune bulgarasi de var nestins.

Eu faceam planuri sa cumpar polistiren extrudat pentru lateral la cuib dublat de carton si peste podisor la fel carton si ceva paturi (presurile tesute la razboi cred ca le-au aruncat de mult parintii, mai gasesc ceva paturi facute din lana tot la razboi dar lana cred ca trage umezeala). Revenind la carton, am cartoane de 120x170 si am zis sa le folosesc!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Atat timp cat fundul este fara plasa, orice exces in impachetare duce la cresterea cantitatii de umezeala in stup, mucegairea fagurilor si aparitia de spori daunatori.
Principala grija pentru iernare o constituie aranjarea fagurilor cu rezerve de hrana si asigurarea unei cantitati suficiente si de calitate.
Benefic este de asigurat un gard de protectie in jurul stupilor, pentru evitarea curentilor excesivi, care se poate realiza din legaturi de coceni de porumb.
Se pot folosi acele cartoane peste podisor, dar avand grija ca fantele de aerisire din capac sa fie libere.

livulik

inteleg ca nu este recomandat polistiren extrudat nici macar ca diafragma la restrangerea cuibului?
Multumesc.

dorindafi

exudatul ca diafragma se poate folosii iar atunci cand familia e3ste mai slaba se poate fixa cuibul intre doua diafragme din exudat   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Citat din: livulik din Septembrie 01, 2012, 09:29:03 PM
inteleg ca nu este recomandat polistiren extrudat nici macar ca diafragma la restrangerea cuibului?
Multumesc.
Diafragma e altceva, dar chiar daca e extrudat e bine de imbracat in panza sau folie.

livulik


Donbazil

Citat din: KTA-foreverApi - Ski din August 30, 2012, 08:49:43 PM
Citat din: Donbazil din August 30, 2012, 03:07:55 PM
Citat din: KTA-foreverApi - Ski din August 28, 2012, 06:05:19 PM
In ceea ce priveste organizarea cuibului este de lucrat din timp, mai ales ca fagurii foarte inchisi la culoare 3-4 ani max se trec dupa diafragma si se face primenirea lor,

Sal'tare!
Ce vorbesti musiu?.....
Pai cum sa scotzi ramele inchise la culoare si sa iernezi pe rame noi?.......Si de cand ramele de 3-4 ani se scot din cuib?.....
Poate invatz si io acuma batran cum e cu iernarea stupilor.....
Io stiam si din teorie dar si din cei 29 de ani de practica in apicultura, ca e taman pe dos.....Ramele noi se scot in afara ghemului iar ghemul se formeaza pe rame inchise la culoare.....
Nu discut numarul, pentru ca daca la familii las chear si 10 rame, ca-s tari si "se descurca",   la roi, mai ales la cei iernatzi 2 intr-un orizontal, las chear si pe 3-4 rame, dar la mijloc sa faca ghem comun....
Sal'tare
Donbazil - Faget
Sal'tare Donbrazil! poate nu m-am exprimat eu prea bine cand am spus ca se primeneste o parte din fagurii vechi, cei mai inchisi la culoare, exact cum a zis si jonny, la asta am vrut sa ma refer si eu. Atasez niste poze cu rame de 3 ani pe care le schimb,trecandu-le dupa diafragma,repet o parte din ele,care le vad mult prea inchise,deformate;cu celule de trantor ..etc, si apoi ramele noi cladite in anul in curs,cu putina miere iar cuibul i-l formez numai pe rame in care s-a crescut cel putin o generatie de puiet.Cred ca m-am facut inteles.Sanatate! Pace!

Sal'tare!
Acuma suna cu totul altfel..... :nod: :nod: :nod:
Cred ca itzi dai seama ca eu nu la ramele  foarte negre si deformate m-am referit.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: Donbazil din Septembrie 02, 2012, 12:23:06 AM
Citat din: KTA-foreverApi - Ski din August 30, 2012, 08:49:43 PM
Citat din: Donbazil din August 30, 2012, 03:07:55 PM
Citat din: KTA-foreverApi - Ski din August 28, 2012, 06:05:19 PM
In ceea ce priveste organizarea cuibului este de lucrat din timp, mai ales ca fagurii foarte inchisi la culoare 3-4 ani max se trec dupa diafragma si se face primenirea lor,

Sal'tare!
Ce vorbesti musiu?.....
Pai cum sa scotzi ramele inchise la culoare si sa iernezi pe rame noi?.......Si de cand ramele de 3-4 ani se scot din cuib?.....
Poate invatz si io acuma batran cum e cu iernarea stupilor.....
Io stiam si din teorie dar si din cei 29 de ani de practica in apicultura, ca e taman pe dos.....Ramele noi se scot in afara ghemului iar ghemul se formeaza pe rame inchise la culoare.....
Nu discut numarul, pentru ca daca la familii las chear si 10 rame, ca-s tari si "se descurca",   la roi, mai ales la cei iernatzi 2 intr-un orizontal, las chear si pe 3-4 rame, dar la mijloc sa faca ghem comun....
Sal'tare
Donbazil - Faget
Sal'tare Donbrazil! poate nu m-am exprimat eu prea bine cand am spus ca se primeneste o parte din fagurii vechi, cei mai inchisi la culoare, exact cum a zis si jonny, la asta am vrut sa ma refer si eu. Atasez niste poze cu rame de 3 ani pe care le schimb,trecandu-le dupa diafragma,repet o parte din ele,care le vad mult prea inchise,deformate;cu celule de trantor ..etc, si apoi ramele noi cladite in anul in curs,cu putina miere iar cuibul i-l formez numai pe rame in care s-a crescut cel putin o generatie de puiet.Cred ca m-am facut inteles.Sanatate! Pace!

Sal'tare!
Acuma suna cu totul altfel..... :nod: :nod: :nod:
Cred ca itzi dai seama ca eu nu la ramele  foarte negre si deformate m-am referit.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :hi:
Ma bucur ca mi-am reparat greseala  :) si ne-am inteles pan' la urma ... :wink2: :) :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Nea Costica din Buzau

Sunt bucuros ca seniorii nu ne lasa de capul nostru, fapt pt care le multumesc din suflet. Prin gestul lor voluntar, o sa le fie mai bin albinelor noastre. Sa fiti sanatosi!!
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Nea Costica din Buzau

Citat din: romikele din August 29, 2012, 06:00:25 PM
In partea opusa cuibului.
]
Sa inteleg, din ce spui aici si detaliezi in alta postare, ca, cuibul poate fii acoperit de de folie, si e suficient sa fie liber podisorul dincolo de diafragma, asta in cazul fundului clasic.

Eu i-am iernat in felul urmator; folie peste cuib si diafragma [fara sa atinga fundul], fanta de 4cm a foliei in partea urdinisului unde podisorul are sita. Pe podisor lavete tesute, intre diafragma si perete o perna plina cu foi de stiulete, frunzarite. Cu trei am intrat in iarna cu trei am iest si s-au dezvoltat bine din ianuarie.
E bine, e rau, ce zici-ziceti?
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!