jurnalul apicultorului miop

Creat de pad3, Iulie 07, 2011, 08:30:26 AM

« precedentul - următorul »

pad3

URGENT

in zona urmeaza sa se faca tratamente chimice la rapita. in acest moment are doar boboci de cca 1 mm, nefiind vizitata de albine. lanul incepe de la aprox 200 m de stupina. ce ma sfatuiti sa fac? sa le inchid diseara sau nu?
daca le inchid, pentru ce perioada tb s-o fac si e necesar sa le pun apa?
va rog sa ma sfatuiti cat mai rapid
somnul ratiunii naste monstri

oroles

Depinde cu ce fac tratament. Daca dau de goanga cu Calypso poti sta linistit. Nu afecteaza albinele. Daca dau cu fungicide si ierbicide pericolul nu e mare. Poti sa le inchizi 1-2 zile cu apa in hranitor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pad3

sunt norocos, vor folosi substante prietenoase cu mediul. ms de raspuns oroles
somnul ratiunii naste monstri

pad3

am avut un stup in care isi facuse loc un soarece. a facut ceva stricaciuni dar familia era ok insa nu iesea la zbor. am presupus ca sunt stresate de miros asa ca am hotarat sa schimb lada. alaltaiari am efectuat operatiunea iar azi am facut un tratament cu varachet. am constatat cu regret ca albinele tot nu ies din stup desi ceilalti aduc polen la greu.
nu inteleg care e cauza. cand am schimbat lada am gasit matca si avea si 2 rame cu puiet. ati intalnit asa situatie?
somnul ratiunii naste monstri

bucovineanu

Daca a fost schimbata lada dureaza cateva zile pana albinele isi creeaza ambianta optima. Familia respectiva trebuie stransa la maxim si trebuie avut grija sa aiba suficienta caldura si isi va reveni.

oroles

Eu am mai observat ca la cei care le pui turta, chiar daca ai timp bun, ies mai putin afară. Daca au mancare la nas, de ce sa mai iasa afara?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Fara poze este mai greu de spus orice.
Asa cum spune Bucovineanu si eu cred ca ele nu sint destul de multe ca sasi creeze o temperatura optima si sa mai ramina si albine de iesit la cules.
Dale o rama cu pastura de la alta familie activa si strigel asa cum tia recomandat Bucovineanu. Astfel nu trebuie sa iasa ca va avea mincarea la indemina si fiind strins se vor putea ocupa de mentinerea temperaturii optime in stup.
.... si putina rabdare, aceasta colonie a fost afectata de acel soarece si va trebui sal cladesti iar asta dureaza cel putin un ciclu de albina in plus fatza de celelalte familii.
Prin aprile faci egalizari si nici nu se va mai vedea diferenta.