jurnalul apicultorului miop

Creat de pad3, Iulie 07, 2011, 08:30:26 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

motorina pulverizata e cea mai buna si ieftina , tot asa bagata intrun spray sub presiune  si cred ca merge , fara a da foc la motorina doar pulverizata ce frumos mor ,asa le omoram in spania  cu un stropitor de ala de vie sau cartofi .
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

liviu1965

si daca ai o urgenta?
Pana aprinzi motorina deja te " ingrasi "....

marius_vfp

liviu se pare ca nu mai inteles, motorina nu trebuie sa arda , doar pulverizezi si atat .
seara buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

liviu1965


pad3

a va pun poze cu stupul meu. astept opiniile expertilor. ramele noi sunt puse acum 13 zile, alea vechi, asa le-am primit. am gasit peste 3 trantori pe rama. e bine sau ii elimin? matca nu e pe nicaieri, sau n-am vazut eu. in schimb albinele se comporta super lnistite; si harnice zic eu, desi nu stiu cat ar fi trebuit sa culeaga
o sa mai revin cu atachuri vad ca nu poate incarca 10 :). brr nici 4
somnul ratiunii naste monstri

pad3

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-22jul-7a761df6d195662.zip
nu stiu daca e permis link extern, dar nu pot incarca toate pozele aici
somnul ratiunii naste monstri

pad3

am zis sa le pun la rezolutie maxima, sa poate fi marite, poate isi face careva mila si-mi gaseste matca :))
somnul ratiunii naste monstri

marius_vfp

 salut , pad 3 , referitor la trantori , stai calm cand da frigul sa vezi cum stau lesurile prin fata stupilor , asta am vazut eu azi la mine, nu stiam ce sunt asa de multe albine moarte pe jos dar surpriza erau doar trantori , asta inseamna ca fetele se pregatesc de iernat , ,matca, daca sunt oua proaspete sigur e si ea pe acolo si nu trebuie sati faci griji .
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pad3

romikele, cred c-am incarcat si alte poze. interesante sunt doar alea denumite
somnul ratiunii naste monstri

pad3

asrwa ar fi- 4 rame fata verso. lipsesc doar cele 2 din mijlocul stupului
somnul ratiunii naste monstri

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din Iulie 18, 2011, 10:24:08 PM
Viespilor pregateste-le o capcana ca cea de aici

La mine functioneaza de minune!
Am o placere sadica sa le scot pe cele moarte din capcana, dupa care sa o "armez" din nou! :yes:
Eu stiu o metoda si mai eficienta , sticla de plastic ( pet ) are gura prea mare iar viespile mai pot iesi , folosind sticle de bere ( din sticla ) gura sticlei este mai mica decit deschiderea aripilor viespilor , viespile se vor aseza pe gura sticlei , vor intra inauntru vor papa apoi vor incerca sa iasa in zbor , ajungind la gura sticlei virfurile aripilor se vor lovi de gura sticlei prea mica si vor cadea in sirop si se vor ineca , amestecul care se pune in sticla e format din apa , miere , si unul din urmatoarele .  must , vin sau bere   lichidul se poate refolosi , eu strecor viespile printr-o sita si refolosesc lichidul ( functioneaza de minune sistemul , e testat de mine si e luat din una din cartile de apicultura de la editura mast   )

pharaonu75

Daca ne spui si cantitatile de apa/miere/bere/vin esti de nota 10!
Altfel esti doar de nota 9,99!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

la pagina 216 din cartea " Albinaritul_pentru_incepatori_-_Franz_Lampeitl_-_2001 "  acolo am gasit aceasta metoda ( am pus o poza mai jos )  eu reteta o fac din ochi si din gust pun miere in apa , gust si cind simt ca e dulce asta e amestecul iar la urma mai pun intre 5  pina la 20 la suta  lichidele pe care le-am mai spus , ce aveti pe acasa ( must fiert , vin , sau bere ) unu din ele sau chiar toate puteti experimenta ( eu , cum am mai spus cind il fac il gust ).                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              ( inca un lucru important neaparat vinul mustul  si berea trebuie sa fie in cantitati mari  (mai multi litri ) si se respecta cu strictete urmatoarele cantitati  se desface sticla de bere se pune in amestec la un litru de apa cu miere  50 de ml  de bere apoi restul de bere din sticla se bea ,si asa mai departe si cu vinul )  :hippo: :hippo: =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

cristi ciuc

Citat din: Kov iulian din Iulie 23, 2011, 12:12:35 AM
la pagina 216 din cartea " Albinaritul_pentru_incepatori_-_Franz_Lampeitl_-_2001 "  acolo am gasit aceasta metoda ( am pus o poza mai jos )  eu reteta o fac din ochi si din gust pun miere in apa , gust si cind simt ca e dulce asta e amestecul iar la urma mai pun intre 5  pina la 20 la suta  lichidele pe care le-am mai spus , ce aveti pe acasa ( must fiert , vin , sau bere ) unu din ele sau chiar toate puteti experimenta ( eu , cum am mai spus cind il fac il gust ).                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              ( inca un lucru important neaparat vinul mustul  si berea trebuie sa fie in cantitati mari  (mai multi litri ) si se respecta cu strictete urmatoarele cantitati  se desface sticla de bere se pune in amestec la un litru de apa cu miere  50 de ml  de bere apoi restul de bere din sticla se bea ,si asa mai departe si cu vinul )  :hippo: :hippo: =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Iulian ai uitat să precizezi că este bine de repetat operaţiunea de 4-5 ori pe zi.
Trebuie să înţeleagă şi soţiile cât de mult trebuie să ne sacrificăm pentru binele albinelor. :hippo: :nudie:

pad3

ieri am gasit pe o rama noua larve. pe o parte mari incat umpleu alveola, iar o parte erau capacite. pe cealalta parte erau mai mici. sigur asta e un semn bun. e posibil ca asta sa fie generatia care ierneaza sau o sa mai eclozeze inca un rand?
ma nelinisteste faptul ca in interior am gasit o urechelnita (asa i se zice pe aici) dar mai erau cateva pe scandurile pe care e asezat stupul. credeam ca tot ce indrazneste sa intere in stup o pateste dar se pare ca nu-i asa. in schimb eu m-am ales din nou cu o intepatura al naibii de dureroasa.
sper sa primesc ceva sfaturi cu urechelnitele.ms si bafta
somnul ratiunii naste monstri