jurnalul apicultorului miop

Creat de pad3, Iulie 07, 2011, 08:30:26 AM

« precedentul - următorul »

pad3

am verificat aseara ramele noi. au inceput sa cladeasca fagurii, pe o parte cam 75% in 2 zile. viteza de cladire poate fi un semn despre cum evolueaza familia?
somnul ratiunii naste monstri

D006

Cladirea  foitelor si analbirea  fagurilor  vechi se  traduce  cu  un  bun  cules  in  natura si  de  aici  se  poate  zice  ca  fam de  albine  au  o  explozie  in  evolutia lor.Bun  venit pe  acest  forum.

pad3

am desfacut iar stupul si sunt incantat. ramele puse sapt trecuta sunt cladite destul de mult iar pe 2 am deja miere cam 15% in partea superioara. undeva in partea de jos sunt cateva cavitati?? (sau caum sa le zic) care sunt pline cu ceva galben inchis si solid. ce o fi?
din pacate foita de pe o rama are un colt desprins si inclinat asa incat l-au lipit de rama anterioara.  am desprins-o dar am distrus ceea ce au cladit ele. e de rau?
si 2 intrebari de noob
1. cum afum? eu am deschis si am pufait pe-acolo dar nu s-au sinchisit. de aia ma bate gandul ca trebuia sa le dau pe la urdinis cu stupul inchis. sau nu?
2. trebuie sa le las acces la sitele de aerisire (stup orizontal) sau nu? am tinut podisorul ala de deasupra acoperit total dar cred ca ar trebui sa le las o fanta (e o scandurica de 2 cm care as putea s-o inlatur) ?
ms anticipat de raspunsuri care vad ca sunt din belsug
somnul ratiunii naste monstri

marius_vfp

fumul pe deasupra e clar , pe urdinis niciodata , spor la treaba , totusi nu pricep de ce ai luat 5 intepaturi , si eu sunt incepator de 1 saptamana am stupii , insa nu am luat nimik si am umblat ceva la ei , poate te misti prea brusc incearca su nu mai dai repede din maini cand apropii mana de rama .
bagale si sirop sa stimulezi matca sa aibe ponta buna .
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bee_lover

Domnule Pad3, chestia acea galbena si solida din celule e pastura, e partea nutritiva iar mierea partea energetica, metaforic vorbind. Daca ati distrus ce a fost lipit, nu e problema, construiesc ele la loc in functie de necesitatile familiei, ori cu celule de lucratoare, ori cu celule de trantori. Daca este cald puteti sa lasati sitele libere, le ajuta la ventilat . Cu fumul e usor, cel mai eficient este sa dati printre intervale.

mape 48-petru manea

Citat din: marius_vfp din Iulie 16, 2011, 10:50:35 PM
fumul pe deasupra e clar , pe urdinis niciodata , spor la treaba , totusi nu pricep de ce ai luat 5 intepaturi , si eu sunt incepator de 1 saptamana am stupii , insa nu am luat nimik si am umblat ceva la ei , poate te misti prea brusc incearca su nu mai dai repede din maini cand apropii mana de rama .
bagale si sirop sa stimulezi matca sa aibe ponta buna .
spor la treaba .
norocul incepatorului--- am stupi de 36 de ani azi am umblat la 3 stupi si am luat cel putin 10 ---ataca una ,dupa care mai vin 2 ,dupa care mai vin 9 ,dupa care am pus masca si gata

marius_vfp

mape , sa inteleg ca nu porti masca ?   pai fara masca e riscant ,  eu port masca doar cand desfac stupul , la hranire nu foloseesc , totusi am stat cam la 3 -4 m de gard gol pana la jumate si nu ma agatzat nimik , la cele irascibile trebuiesc indepartate matcile ,dar nici pe caldura nu ma bag la ele dimineatza pana la 10 sau sera dupa 8 , imaginativa cat muncesc ele pentru a tine acum stupul rece , e normal sa te intepe daca umblii la ora 2  si le mai dai si cu fum in ochii.

spor la treaba ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

nu port masca si nici manusi decat in cazuri exceptionale
si asta nu ca sa fac pe viteazul,ci din obisnuinta sau uit de protectie , dar sunt cazuri cand albinele ma atentioneaza
un sfat pentru incepatori; OBISNUITI-VA SA PURTATI MASCA ve-ti avea numai de castigat  :bzz: :bzz: :bzz:

liviu1965

Citat din: MAPE 48 din Iulie 17, 2011, 02:22:25 PM
Citat din: marius_vfp din Iulie 16, 2011, 10:50:35 PM
fumul pe deasupra e clar , pe urdinis niciodata , spor la treaba , totusi nu pricep de ce ai luat 5 intepaturi , si eu sunt incepator de 1 saptamana am stupii , insa nu am luat nimik si am umblat ceva la ei , poate te misti prea brusc incearca su nu mai dai repede din maini cand apropii mana de rama .
bagale si sirop sa stimulezi matca sa aibe ponta buna .
spor la treaba .
norocul incepatorului--- am stupi de 36 de ani azi am umblat la 3 stupi si am luat cel putin 10 ---ataca una ,dupa care mai vin 2 ,dupa care mai vin 9 ,dupa care am pus masca si gata

Nu era mai simplu sa te echipezi din prima?

mape 48-petru manea

pai am crezut ca nu este nevoie si de la o varsta mai si uitam

liviu1965

si eu , ca incepator ..... ce exemplu imi dati?

marius_vfp

firar al naibii azi am luat o intepatura urata  in buza superioara , sa umflat putin doar ,
da dar nu de la albinele mele educate, niste viespi urate , cuibul era intre 2 coale de internita de la o magazie de lemne , le-am dat repede cu parlitorul (ca motorina nu am avut sa le fac un dus rece) , puietul mia placut cum sfaraia , pe un cuib putin mai mic decat palma am numarat 52 de viespi aproape gata de eclozare .

dar de la albine nimik si sunt fericit ca nu ma inteapa (deocamdata )
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Viespilor pregateste-le o capcana ca cea de aici

La mine functioneaza de minune!
Am o placere sadica sa le scot pe cele moarte din capcana, dupa care sa o "armez" din nou! :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut, mersi mult , stiam , nu prea ma-m gandit la capcane ,da acum sunt revoltat  de maine le bag la treaba.
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

liviu1965

Eu ptr.urgente, ca la tine , am la indemana un spray special, 300.000lei de la bricolaj , bate pana la 4 metri si omoara instantaneu viespea ( chiar si albina.... )

E super eficient