jurnalul apicultorului miop

Creat de pad3, Iulie 07, 2011, 08:30:26 AM

« precedentul - următorul »

pad3

nu sunt miop. adik nu la propriu. doar ca am un stup dar nu stiu nimic de stuparit. si o sa mai vina inca unul.
m-am apucat de citit, dar asa printre randuri ca nu stapanesc notiuni de baza si termeni. totusi bazaz pe voi sa ma scoateti cu stupul din toamna-iarna iar eu promit ca va bazai cu intrebari dar si ca ma voi pune la punct cu teoria. sper sa fie un forum activ, sa am cu cine discuta despre alea-alea.
am uitat sa ma prezint; dan, 43 ani
somnul ratiunii naste monstri

bee_lover

Bine ati venit domnule Dan, va asteptam cu intrebari, sigur se v-a gasi cineva sa va raspunda.  :hi:

Kiwi Bee

Bineai venit Dane!

Fa sio poza cu stupul sa vedem cum arata.

Sa citesti cit mai mult despre bolile albinelor si cum se pot recunoaste.Daca sti sa recunosti o boala in timp, este usor de vindecat/ameliorat.


pad3

sunt usor dezamagit.stupul are doar 4 rame insa cred ca sunt pline. practic fagurii sunt lipiti intre ei, nemailasand loc intre rame. maine e musai sa pun rame noi. cum pot lipi folia aia pe rama, ca n-am inventar. merge oare cu foenul?
somnul ratiunii naste monstri

Shiva

Noi lipim foitele de rame cu bateria de la masina + 2 cabluri cu clesti pt. reincarcat bateria auto.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

apicmd

Salut  la  toti!
Am o intrebare! eri  mai  roit  o  fam.. roi pe 6 rame.. sint sanse sa-l trec  peste iarna? :hi:
BPR!!!!

orbanstefan64

salut dane bine ai venit!!!!!
incet icet depare ajungi   :nod: :nod: :nod:
:hi: :hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

apicmd!
daca  6 rame is  pline cu albine sigur discutam la primavara  :hi: :hi: :hi:

apicmd

BPR!!!!

pad3

multumesc de modul calduros in care m-ati primit. am retinut faza cu bateria auto. bun pont.  :thanks:
acum lecturez, abia astept sa ma duc maine la stup sa verific practic :D
somnul ratiunii naste monstri

stefan1

  Bun venit, pad3!
  N-ai citit carti de apicultura, dar se pare ca l-ai citit pe Eliade si nu numai.
  Sfatul meu este ca la primele controale in stup sa fii asistat de un stupar mai cu experienta, altfel poti sa faci multe greseli, incepand de la aprecierea gresita a puterii familiei, pana la dezorganizarea cuibului sau creerea conditiilor de furtisag. Incet, incet, vei intelege ce e normal sau anormal intr-o familie si vei sti cum sa intervii.    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Bun venit pe Apiardeal!
La profil sa scrii si localitatea de unde esti, pentru ca ceilalti colegi de pe forum sa isi faca o parere despre zona geografica si sa poata sa iti dea sfaturi pertinente!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pad3

azi am facut primele 4 rame. uh, ce m-am mai chinuit sa lipesc foita de ceara. acum ma pregatesc sa la pun in stup. o sa trec pe la cineva mai experimentat sa imi dea nota. sper sa fie de trecere (sic!)
somnul ratiunii naste monstri

bee_lover

Felicitari si asteptam cu nerabdare nota.  :)

pad3

5 intepaturi din care una cam dureroasa. erau destul de nervoase; adevarat ca era doar ora 5 si cald tare insa eram nerabdator sa desfac si sa pun ramele. am doar 4 rame in el :( insa sunt arhipline de albine. Cred ca erau cam inghesuite, inainte de a pleca de la gradina am desfacut iar si acum erau calme si munceau. m-au impresionat ca ridicasera prin unele locuri  peste 5 mm de fagure (baniesc ca de asta erau nervoase, nu aveau ce munci)
Am pus insa doar 3 rame ca una era cam nashpa sper sa nu fie pbl, nu am inteles dc trebuie mereu la dublu :hippo:
somnul ratiunii naste monstri