ce culoare vopsim lazile

Creat de albinasebes, Noiembrie 15, 2010, 04:32:59 PM

« precedentul - următorul »

D006

O vopsea pe baza de apa nu inseamna ca e mai sanatoasa pt albine decat una pe baza de ulei.
E doar o reclama ca nu mai emite in atmosfera vapori petrolieri.
Vopseaua pe apa este doar un aracet cu colorant in el.

PricopArthur

Multumesc pentru raspuns. Nu am sesizat diferenta initial. In acest fel caturile vor fi ceruite pe ambele parti.
Miere multă şi inimă curată!

D006

salutari,
si eu ii vopsesc tot cu vopsea in ulei de exterior dupa ce i am dat cu 2 straturi de ulei de in si lasat cate 1 saptamana la uscat sa intre uleiul in ei.
vopsea pe baza de apa nu am folosit deoarece are u pret f f f mare peste 50 ron litru la mine in oras.
cu 11 ron iau in ulei si se mentin bine, am 9 lazi de 2-3 ani si inca sunt ca noi.
restul de 7 le vopsesc acum.
numa bine :hi:

mape 48-petru manea

Eu dau cu ulei de in un strat pe exterior. Dupa cateva zile un strat de vopsea de rasini .Interiorul il las in grija albinelor.. In fiecare primavara flambez interiorul cu lampa cu gaz.

bucovineanu

Se mai gaseste pe undeva vopsea pe baza de ulei? Eu am cautat si nu am mai gasit.

D006


bucovineanu

Trag maine o fuga sa-mi dai vreo 20 de kg. :rotfl:

D006

Hai ca am cateva galeti de 20 cu un verde militar frumos.
Eu doar la funduri si capace le mai dau vopsea.  :hi:
Normal ca eu o iau din "gunoi".

viorel_v2000

Citat din: MAPE 48 din Noiembrie 21, 2010, 07:34:57 PM
Eu dau cu ulei de in un strat pe exterior. Dupa cateva zile un strat de vopsea de rasini .Interiorul il las in grija albinelor.. In fiecare primavara flambez interiorul cu lampa cu gaz.

Si nu se exfoliaza?
Cineva, pe acest forum sau pe Stuparitul, zicea ca s-au exfoliat.
Care este cea mai veche vopsea data in acest mod si care nu s-a exfoliat?

D006

La mine vopseaua pe lemn tinut in soare sa exfoliat.
Da, nu am urmat procesul technologic de aplicare si totusi am preferat sa trec la baia de parafina.
Aici mai este un fel de "vopsea" care de fapt este un ulei colorat ce se absoarbe in lemn.
Am dat la casa.

bucovineanu

Citat din: viorel_v2000 din Noiembrie 21, 2010, 08:15:40 PM
Citat din: MAPE 48 din Noiembrie 21, 2010, 07:34:57 PM
Eu dau cu ulei de in un strat pe exterior. Dupa cateva zile un strat de vopsea de rasini .Interiorul il las in grija albinelor.. In fiecare primavara flambez interiorul cu lampa cu gaz.

Si nu se exfoliaza?
Cineva, pe acest forum sau pe Stuparitul, zicea ca s-au exfoliat.
Care este cea mai veche vopsea data in acest mod si care nu s-a exfoliat?
Ca sa reziste mai mult timp e bine sa dam mai intai cu un grund pentru lemn si apoi cu vopsea. Uleiul de in inchide total porii si dupa uscare suprafata devine foarte dura si vopseaua nu prea mai face priza. Chiar daca lemnul nu e dat cu ulei de in si nu diluam suficient vopseaua se va exfolia destul de rapid.
La vopsire important este ca sa diluam bine vopseaua, mai mult decat e specificat in instructiuni, pentru a putea sa fie intinsa in strat cat mai subtire chiar daca trebuie sa dam mai multe straturi (cel putin doua).

D006

Dick Dyer isi vopseste stupii si ies superbi si tine 10 ani sau mai mult.
Dar, o face ca la carte.
Tine stupii in soare o saptamana.
Apoi la umbra o zi.
La rece le da cu ulei de in amestecat cu zmoala ce se absoarbe in lemn dar nu devine lucios.
Apoi cu un grund.
Apoi cu vopsea de aluminiu.
Si apoi 2 straturi de vopsea de ulei.
Arata bine si nu am vazut lazile lui vechi exfoliate dar .... face lazile cu 6 luni inainte sa le foloseasca.

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

orbanstefan64

vezi ca la subiectul INTRETINEREA ALBINELOR topicul LUCRU LA FERMA este ceva fff interesant :nod: :nod:

flavius

Ca si marci, ce folositi?

Savana, Kober, Dufa, Policolor sau Pitura? Sau altceva?

Din experienta mea de pana acum, lacurile Savana, cu teflon, sunt foarte bune si foarte rezistente in conditii de exploatare in aer liber...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...