ce culoare vopsim lazile

Creat de albinasebes, Noiembrie 15, 2010, 04:32:59 PM

« precedentul - următorul »

viorel_v2000

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 15, 2010, 05:32:36 PM
Albina nu distinge culoarea rosie!
Este de evitat aceasta culoare!

Merge alb, galben, verde, albastru, insa in nuante deschise!

Eu stiam ca nu pot distinge galbenul de verde :uimit:
In iarna asta, cand o sa am timp, voi cauta Romania Apicola in care am gasit informatii despre cum percep albinele culorile.

orbanstefan64

nu i nevoie sa iei revista ca ii sigur ca nu disting culoarea rosie

albinasebes

acum mi-au venit doua lazi noi si voi incerca sa le vopsesc cu lavabila de exterior sa vad cum rezista in timp
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

viorel_v2000

#18
Citat din: viorel_v2000 din Noiembrie 17, 2010, 01:40:45 PM
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 15, 2010, 05:32:36 PM
Albina nu distinge culoarea rosie!
Este de evitat aceasta culoare!

Merge alb, galben, verde, albastru, insa in nuante deschise!

Eu stiam ca nu pot distinge galbenul de verde :uimit:
In iarna asta, cand o sa am timp, voi cauta Romania Apicola in care am gasit informatii despre cum percep albinele culorile.

Nu am mai avut rabdare pana la iarna si am cautat revista cu pricina in aceasta seara.
Este vorba de Romania apicola nr. 5 din 1991.
Cateva spicuiri din articolul "Cum se evita deriva albinelor" de Jean Vaillant:

"Ele vad rosul ca un gri-negru"
"Ele disting bine albastrul dintr-o gama variata de gri"
"Culorile de baza vazute de albina sunt: galbenul, albastrul, ultravioletul (unele amestecuri recompun albul din spectrul solar)"
"Ele diferentiaza greu rosul-oranj, galbenul si verdele, albastrul si violetul"

"Majoritatea florilor pe care noi le vedem albe sunt vazute colorate de catre culegatoarele noastre: un alb fara ultraviolet va fi perceput de ele albastru verde, "


Autorul recomanda folosirea a patru culori: rosu, albastru, galben si albu cu mentiunea ca albul sa fie "din aceeasi vopsea" adica sa aiba aceeasi pigmentatie pentru ca in functie de de aceasta (pigmentatia) absoarbe mai mult sau mai putin ultraviolet.
:hi:
Eu in loc de galben folosesc verde. Alb nu am folosit, inca.

bucovineanu

In stationar nu sunt mari probleme cu orientarea albinelor chiar daca stupii au aceeasi culoare. Albinele au in acest caz si alte repere dupa care se orienteaza. Apar uneori probleme cu reginele care ies la zbor si se orienteaza mai greu. Stupii se pot vopsi cu aceeasi culoare si numai fata sa fie vopsita cu alte culori.  Fetele se pot vopsi cu orice culoare important este sa nu fie doi stupi alaturati  care au aceeasi culoare.

albinasebes

pai daca nu vad rosul de ce sa vopsim in rosu?
unii ii am vopsiti in maro
cum percep culoarea maro?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Kiwi Bee

Si eu ma pregatesc sa iau o noua tura de vopsea.Cin am cumparat ultima oara am cautat sa fie cit mai mare galeata si cit mai ieftin.
Am gasit vopsea lavabila pt. garduri de lemn.BINGO!
Nu mai tin minte de ce dar miam facut impresia ca este alb si miam si spus:voi colora doze mai mici ca sa am cit mai diferiti stupi.AHA :(
Ajuns acasa miau picat plombele.Nu era alb ci un bordou super inchis la culoare.
Pai cu asta am ramas si miau mers bine stupii tot timpul.
Acum am filat o alta culoare: maroniu de nuci.

Este un site RO pe care nul gasesc si acolo se mentioneaza  ca albinele ar recunoaste/distinge vreo 6-7 culori nu numai 4 si ca folosind acele 6-7 culori este de mare folos.
Tot legat de deriva albinelor am citit aici in NZ in mai multe carti locale respectiv intro carte Americana editura din cca. anii 60 precum asezarea stupilor in diferite forme este de mare folos.Adica stupii trebuiesc puse in forma de arc de cerc sau daca vorbim de un sir lung atunci sa serpuiasca.Astfel stupii inca pot fi orientati spre S-E sau S dar daca numai putin sucim stupul vecin deja este deajuns ca labinele sa distinga mai usor casa lor.
Se zice ca cei care au 3-4 stupi pe un palet fac cel mai bine.Urmatorul palet ca fi pozitionat mai sucit oricum.
Eu prefer sa am cuibul de culoare inchisa si catul de culoare deschisa.

D006

Nu se incalzeste prea tare vara daca este de culoare inchisa?
Aici majoritatea dau stupi cu kilz primer fiind considerat cel mai bun.
Eu am trecut la parafina si vedem in cativa ani.

flavius

Ai mei, toti patru, sunt albi...urmatorii vor fi verzi-albastri-galbeni, in diverse combinatii...plus figuri geometrice pe fata stupilor...cica alea conteaza mai mult decat culoarea, intrucat albinele isi iau si alte repere decat culoarea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Din cate am inteles eu principalul reper este unghiul dintre intrare si soare la ora respectiva si culoare nu joaca un rol prea important.
De aceea linia dreapta e mai putin recomandata.

PricopArthur

Va salut! In ce priveste vopsitul lazilor cu un mestec de ulei, ceara si propolis, vreau sa va spun ca am incercat acum cativa ani. L-am dat cald pe lazi, si initial totul parea bine. Dupa prima iarna, acest amestec a inceput sa exfolieze. Asa cum zice si Andrei mai sus,  ceara ar fi trebuit sa intre in lemn.
Ce am gresit?
Miere multă şi inimă curată!

bucovineanu

Pentru a fi eficient tratamentul trebuie ca stupul sa fie scufundat in amestecul care fierbe.

D006

Da, temperatura lemnului trebuie sa fie la fel sau mai mare decat temperatura compozitiei de impregnare ca altfel ramane strat de suprafatza.

pharaonu75

Andrei a mai postat pe aici pe forum un clip cu ceruirea lazilor!
Lada era scufundata in totalitate in ceara cu parafina, iar peste ea era pusa, pe post de greutate, o alta lada!
Cat prima se impregna cu ceara, cea de-a doua se incazea, putand astfel sa fie introdusa imediat in ceara!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

albinasebes

cam complicat cu ceara
eu raman totusi la vopsea, poate lavabila de ext.
vopseaua lavabila este produs bio? este pe baza de apa
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)