asa - sa nu faceti

Creat de blue66, Iulie 25, 2010, 08:39:32 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

 Se pare ca regina a disparut recent, . Ai mai umblat la el acum 7-10 zile? Unde sunt plasate botcile? Trebuie cautata cu atentie regina. Daca nu are regina cele din botci nu au sanse de fecundare, si albina se va imputina. Ideal ar fi daca ai gasesti o regina la un apicultor din zona. Daca nu, solutia e unificarea cu o familie mai slaba. Acum unificarea se face fara probleme si regina va fi acceptata.

blue66

Pe anul acesta este prima interventie asa ca matca a disparut sau are probleme din alte cauze.Pana acum le-am pus doar turte deasupra ramelor.Botcile sunt pozitionate cam in zona unde s-a format ghemul,intre rame.Oricum nu putea sa traga botci in laterala ramelor pentru c-ar fi inghetat.Par mai mult botci de salvare pentru ca sunt cuplate chiar cate doua.

stefan1

  S-ar putea ca chiar turta sa fie cauza disparitiei matcii. Uneori turta sau bucati din ea poate cadea printre rame, strangand sau doborand pe fundul stupului albine sau chiar matca. Pacat, ca am inteles ca era stup mare.
  Alte posibile cauze ale disparitiei matcii ar putea fi prea multe tratamente antivarroa sau poate nosemosa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

manu_ s

  si mie mi s-a intamplat sa raman la o familie fara matca anu asta  si am procedat la unificarea ei cu o alta mai   slaba dar care avea matca .Sfatul meu e sa procedezi la fel .

blue66

Salutare Domnilor,
      Sa mai impartasesc din " experientele" mele de novice apicultor, poate deschidem o dezbatere , cu toate ca sunt convins ca "nu am inventata eu roata".
      Am trecut peste prima iarna de "albinar " cu o pierdere rezonabila zic eu.Un roi pierdut, si o unificare din lipsa matca.Asa ca am prins curaj ,si anul acesta am trecut la dublarea efectivului.Fata de anul trecut , cand alergam prin salcami, anul asta mi-am invatat lectia si nu i-am lasat sa-si faca de cap. Si anul a fost de asa natura ca nu au fost conditii multe de roit.
    M-am riscat sa fac si ceva experiente care se incadreaza in subiect, adica... asa nu.
    Am avut iar un stup bezmetic, care l-am depistat rapid, in sensul ca l-am mirosit ca nu are matca si l-am supravegheat indeaproape. Azi am umblat in el si erau toate ramele neouate, si la doua zile toate erau cu curul in celule.Cred ca am gasit si cate 5 oua unul peste altul. Am incercat sa-i dau o sansa, si dupa ce l-am scuturat la cca 100 m, cand s-au intors cele care au putut ,au gasit in loc un stup identic dar cu rame necladite si o singura rama cu oua si puiet in diverse stadii.Ce credeti, a doua zi ouasera si peste larve. Asa ca l-am desfintat irevocabil.Explicatia pe care am dat-o este ca s-au intors si o parte din asazisele regine , pentru ca nu au apucat sa se ...ingrase. Deci eu zic ca nu merita efortul.
    Un nucleu pe doua rame ,am zis ...hai sa-i dau o rama cu puiet la eclozare sa-l ajut, dar cu tot cu albina acoperitoare.I-am stropit cu tuica si i-am cuplat.Ce credeti.....macel si una din victime era matca din nucleu.Concluzia mea , nu faceti unificare fara ziar, sau intareste fara albina acoperitoare.
    O alta experienta este schimbul linistit prin schilodirea matcii. Au tras cateva botci chiar de a doua zi de o frumuseteeee rara.L-am mirosit ca ar fi vrut sa-si faca schimbul in mod natural, pentru ca la una din vizite am vazut in cateva potirase pus laptisor pentru matca. Insa la urmatoarea surpriza...potirasele curate.Probabil albinele i-au propus dar ea nu si nu.Le-am ajutat eu.Acum sa vedem cum decurge schimbarea

bucovineanu

 Desi in literatura de specialitate se recomanda scuturarea, practica demonstreaza altceva. Parerea ca daca scuturam albinele unei familii bezmetice la o oarecare distanta scapam de albinele outoare nu este adevarata. Majoritatea se vor intoarce in stup si vor continua ponta.

mape 48-petru manea

am ajutat roiuri dupa inperecherea matci cu rame cu puiet in curs de eclozare si cu albina acoperitoare astfel :
- ramele care urmau sa ajute roiul le-am pus pe un suport in aer liber sa plece albinea batrana cam 10-15 min si le-am stropit cu 25 % tuica si 75 % apa
- in acelas timp am stropit si roiul
- dupa 15 min. am pus ramele ,chiar si 2 linga ramele roiului si nu sa intamplat nimic
reusita 100 %---nu-mi dau seama ce sa inamplat la tine

blue66

    Ma gandesc ca poate alcolul s-a volatilizat repede, fiind cunoscut ca albina isi orienteaza bataile aripilor ca sa scape de mirosurile nespecifice.Poate ca si fundul de plasa le-a ajutat.
    Am mai unit familii slabe fara metoda ziarului, dar imparteau acelasi stup , despartite de o diafragma ,care oricat de etanse ar fi fost, mirosul tot s-ar fi unificat.
   Cat despre albinele bezmetice, sunt convins ca daca le mai lasam sa ia in greutate, eu ma alegeam cu fagurii deformati, si poate aveam sanse sa scap de cele care se credeau regine, si astfel poate salvam familia.Daca o sa mi se mai intample (si cu siguranta o sa se intample), o sa incerc sa le iau toate ramele cladite ,sa le mut pe alta vatra, si fara papica o zi doua, poate se atrofiaza instinctul de ouatoare.
   Una amic care avea si el un roi facut cu botca,a ramas fara matca si nu a apucat sa  depuna albina oua in celule.Am zis sa-i dam rapid o rama cu oua proaspete, si ce credeti:-in cateva ore, s-au apucat sa puna oua peste cele viabile.Ori a fost o potriveala ori cand au vazut celule ouate,li s-a trezit instinctul.

Obombo

Citat din: bucovineanu din Iulie 29, 2011, 08:17:45 PM
Desi in literatura de specialitate se recomanda scuturarea, practica demonstreaza altceva. Parerea ca daca scuturam albinele unei familii bezmetice la o oarecare distanta scapam de albinele outoare nu este adevarata. Majoritatea se vor intoarce in stup si vor continua ponta.
Am colegi care au rezolvat familii bezmetice folosind aceasta metoda. Eu am aplicato in primavara cu un nucleu fara matca unde am introdus o regina in cusca. S-au grabit sa o elibereze ca sa o poata face bucati, drept pentru care am desfiintat nucleul scuturand albinele si luand lada astfel ca albinele sa se intre in ceilalti stupi.
Pentru unificarea mirosuli folosesc apa, zahar si vin alb.

Obombo

Tocmai mi-a venit in minte o chestie. S-ar pute folosi metoda scuturari introducand in acelasi timp un tub de Bee Boost pentru vreo saptamana, in asa fel incat albinele ouatoare sa fie inhibate, dupa care se introduce o matca. Daca o sa am ocazia (sper ca nu) o sa incerc.

Kiwi Bee

Si postarile/experientele personale de mai sus arat ca o familie bezmetica trebuie desfiintata.Exista riscul sa NU REUSEASCA treaba si atunci am muncit degeaba.Sa ne mai imaginam ca avem un numar mai mare de stupi si atunci vom simti cu adevarat timpul pierdut.

Acum cca. 2 ani un forumist (Pupemea) a descris foarte bine ce trebuie cu o familie bezmetica.Reusita 100% , riscuri ZERO=timp cistigat.

Familia bezmetica se duce la 50-100m de locul ei original.Se da fum bine de tot cind o deschidem.Astfel albinele isi umple rapid gura cu miere.Apoi albinele se scutura de pe rame si cutie/cutii(Pupemea recomanda ca sa se scuture pe un covor sau asa ceva).Se mai ajuta cu fum.De preferabil se procedeaza dupamasa tirziu spre seara.
]
In locul stupului NU se pune nimic.

Albinele isi dau seama ca nu sint la locul lor si se intorc la locul original unde nefiind nimic ele vor intra in stupii alturati.Avind miere la ele vor fi primite fara batalie.
Albinele bezmeticite nu vor fi primite.Nu e treaba noastra cum selecteaza albinele la intrare , dar principal este ca selecteaza si nu vor lasa sa intre albine bezmeticite.

Cele bezmeticite ramin afara si daca am procedat spre seara atunci de curind se lasa intunericul si se vor aseza undeva-NU VOR DERANJA INTRARILE CELORLALTE STUPI!!!

Posibil ca nu mor peste noapte dar asa scapam de albinele bezmeticite si raminem cu stupi buni.

Depinde de la caz la caz dar este posibil ca una din familiile care a acceptat mai multe albine sa devina suprapopulata.

Daca este cazul dupa o saptamina(sau doua - cum vedem noi) putem slabi familia prin mai multe metode.
Divizam familia in 2 familii mai mici egale.Evident una din ele va avea nevoie de o regina.
Sau scoatem un roi pe 2-6 rame si inlocuim ramele cu rame noi cu foitza de ceara.Roiul va primi o regina.
Sau scoatem 4-5 rame cu puiet(preferabil capacit si fara albina acoperitoare) si ajutam alte familii iar in locul ramelor punem rame noi cu foitza de ceara + mai adaugam un cat pt. miere.

Variantele de mai sus sint variante sigure dar mai exisat si variante cu riscuri.Ci cit ai mai multa experienta cu atit iti dai seama mai bine ce varianta sa alegi.Si de fapt fiecare stupar isi dezvolta un stil de lucru perfectionind metodele/variantele aplicate dupa preferinta si jura ca variantele sale sint BETON.


tassevasi

Citat din: romikele din Iulie 30, 2011, 05:33:40 AM
Metoda descrisa mai sus o folosesc si eu.
Adica, familia bezmetica o desfiintez, scututand-o la peste 50m de locul initial, iar in locul stupului respectiv NU PUN NIMIC.
Evident, operatiunea efectuata spre seara.  Albinele fara probleme isi gasesc adaposturi noi, cele bezmetice raman afara.

Chiar daca am rezolva familia bezmetica lasand albinele sa se intoarca in stupul din care au fost scuturate, acea familie va fi nepermis de slaba, economic vorbind nu merita efortul.
Mai bine in locul ei se formeaza un roi care va primi atentia cuvenita pana la dezvoltarea sa.



   Ce bine venita ar fi fost aceasta discutie acum citeva luni ,cam dupa rapita ,nu ma mai chinuiam cu un stup ce din gresala mea i-am omorit regina (la  sal l si s-a bezmeticit  )dintr-o mare graba la transport ,  cred ca nici acum nu am rezolvat ,dabia astept sa-i aduc de la floare .

Numai bine .

Obombo

Citat din: romikele din Iulie 30, 2011, 05:33:40 AM
Chiar daca am rezolva familia bezmetica lasand albinele sa se intoarca in stupul din care au fost scuturate, acea familie va fi nepermis de slaba, economic vorbind nu merita efortul.
Depinde, cine are zeci sau sute de stupi si gandeste in cifre nu poate sa-si permita pierderea de timp necesara recuperrari unei famili bezmetice. Hobbisti cu doi, trei stupi, pe care ii boteaza cu nume si nu cu numere, sunt mai dispusi sa piarda timpul in asa ceva, chiar daca este antieconomic si iar costa mai putin sa cumpere un roi.

stefan1

Citat din: romikele din August 02, 2011, 08:50:09 AM
Cu atat mai mult cine are doar cativa stupi nu merita sa piarda timpul pentru a avea o familie buna doar la inventar...


  Unul se plangea ca i-a murit jumatate din stupina.
  - Dar cati stupi ai avut?
  - Doi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kiwi Bee

Citat din: romikele din August 02, 2011, 08:50:09 AM
......................................Nu stiu cum e la altii, dar la noi roii se pot si face, nu doar cumpara.  :wink2:

Corect!

De aceea am reflectat asupra desfiintarii stupului bezmetic economisind timp.Mai mult ca sigur ca una din celelalte familii din stupina se va ingrasa peste noapte cu o populatie relativ mare.De aici se face roiul.
In mai putin de o saptamina(dar putem astepta si o saptamina) de la desfiintarea  stupului bezmetic am refacut stupul(divizare) sub forma unui roi nou(daca avem si o regina imperecheata la indemina!!!!)

NU AM PIERDUT TIMP SI ASTFEL NICI DIN NUMARUL DE ALBINE DIN ACEL STUP DOAR LEAM OBLIGAT SA SE MUTE IN ALT STUP CONFORM STRATEGIEI NOASTRE

Cite saptamini ne ia sa incercam sa redresam un stup bezmetic unde shansele de redresare nu sint 100% niciodata + numarul albinelor din acel stup scade zi cu zi?????????????????

Corectatima va rog daca gresesc, dar parca tu Obombo (printre altele si tu) ai scris intro postare mai veche pe alt topic inca pe forumul vechi ca o interventie mica intrun stup este o furtuna pt. albine(sau asa ceva).
De cite ori sa intervenim???????

Cine are o pasiune deosebita de mare fata de albine ala sa le vizioneze stind linga stupi si numarind albinele care ies cu capul ridicat din stup si albinele cu fruntea aplecata de oboseala pline de bagaj(polen,nectar) care intra instup.DAR SA NU LE DERANJEZE FRECVENT deschizindule casa!!!!!!!!!
Sint sigur ca la punctul asta totii sintem de acord.