Formarea ROILOR ARTIFICIALI de catre incepatori.

Creat de filip, Aprilie 12, 2009, 01:40:28 PM

« precedentul - următorul »

filip

Un roi artificial se poate realiza in mai multe feluri.
a)Realizarea roiului din aceias familie
   -Aici se admit si greseli{nu conteaza unde e matca}
b)Realizarea roiului din mai multe familii
   -Nu se admite sa fie luata matca{albinele o vor omora}
   _Daca se intentioneaza sa se puna totusi o matca ,aceasta va fi pusa in cusca cu albine insotitoare.
...
Primi pasi de urmat:
Roiul se face in luna MAI
Inainte de a face roiul trebuie urmati cativa pasi.
  _Se pune un ram in stup la ouat,se trece data intr-un caiet
   _Cand puietul a ajuns la 19 zile din data cand a ouat matca e optim timpul pentru a face roiul.
  -De ce trebuie tinut cont de aceasta?
Un roi artificial facut pe acceias vatra nu va beneficia de culegatoare doar in cazul inversari lazilor.
Dar uneori se vrea productie cu stupul de baza si nu e cazul sa fie inversate lazile.
Pregatirea Botcilor pentru data stabilita.
Daca albina iese din celula la 21 zile
Matca iese la 15-16 zile nu discutam de albina AFRICANA
Cand formam roiul trebuie sa avem BOTCI capacite
Acestea se vor realiza prin orfanizarea celui mai bun stup prin formarea din el a unui roi cu MATCA BATRANA
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

abeja

Avem  stupul A(FAMILIA  DE  BAZA CARE A  INTRAT  IN  FRIGURILE  ROITULUI) cu o  gramada  de  botci si impartim famila in  doua(stupul B).In stupul  B care  are  si  matca fara  botci i  se  schimba  locatia ,cum  bine  stim  este  recomandat ca  in  stupul  A sa  ramina  1-2 botci. Sa  supunem  ca-i  lasam toate  botcile.Ce  se  va  intimpla? Matca  care  va  iesi  va fi  in  stare  sa-si  omoare toate  suratele,ori vom  avea  roiuri  secundare?

filip

Citat din: abejaAvem  stupul A(FAMILIA  DE  BAZA CARE A  INTRAT  IN  FRIGURILE  ROITULUI) cu o  gramada  de  botci si impartim famila in  doua(stupul B).In stupul  B care  are  si  matca fara  botci i  se  schimba  locatia ,cum  bine  stim  este  recomandat ca  in  stupul  A sa  ramina  1-2 botci. Sa  supunem  ca-i  lasam toate  botcile.Ce  se  va  intimpla? Matca  care  va  iesi  va fi  in  stare  sa-si  omoare toate  suratele,ori vom  avea  roiuri  secundare?
Va roi negresit.
E recomandat sa fie lasata o botca frumoasa.
Albinele oricum vor mai trage botci,acestea trebuie distruse  eventual lasata o botca din ou trasa dupa orfanizare.
{Matca lasa oua in stupul orfanizat din care albinele mai trag botci}
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

abeja

Ok maiestre,as  vrea  sa  atrag  atentia incepatorilor despre  ruptul  botcilor.Am  cunoscut  apicultori  care  practica  acesta  metoda pt  a  amina  roitul.Ruperea  botcilor se  face  dupa  ce  ne  asiguram  ca  matca  este  in  stup,altfel  putem  avea  mici  neplaceri.

filip

Incepatorii vad ca stiu tot,ma bucur.
Nu sunt intrebari asa ca nu dezvolt subiectul. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

abeja

Eu  ma  pun  ca  incepator,asa  ca  poti  dezvolta  subiectul.Nu sint  intrebari, eu  le  pun si  asa  vom  sti  cu  totii.Maiestre  eu  si  noptea  visez albine,ce  sa  fac, cum  sa  fac ?

filip

Cand formezi roiul fara matca se ia puietul ce urmeaza sa eclozioneze,sa fie 3 rame puiet capacit[e bine sa vezi albine care ies din celula rozand capacelul},pot exista si putine oua.Doua rame marginase cu miere si pastura un ram cu apa.Dupa cateva ore i se poate da botca capacita,acum mai nou exista custi pentru botci.Se scutura albina din abundenta de pe ramele cu puiet avand grija sa nu se ia matca.Mai mult de jumatate din albine se vor intoarce in stupii de unde au fost luate{acea albina e culegatoare,e zburata afara}
De ce se pune apa,stupul cateva zile nu are culegatoare,nu are cine cara apa pentru pulverizarea ei in stup si reducerea temperaturii,de asemeni pentru puiet.
Roiul fara matca se poate face din mai multi stupi.
Daca au cules in camp nu trebuie nici stopiti cu tuica diluata sau ceai de ceapa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

abeja

Lipsa  de  timp ma  face  sa  dau  botcile  in  acelasi  timp cu  formarea  roilor.Se  intimpla  ceva?

filip

Citat din: abejaLipsa  de  timp ma  face  sa  dau  botcile  in  acelasi  timp cu  formarea  roilor.Se  intimpla  ceva?
Nu,dar e bine sa verifici la cateva zile sa te asiguri ca matca a eclozionat si totul e in regula
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

abeja

Sa presupunem ca in perioada salcimului familiile de albine intra in frigurile roitului. Ce trebuie facut pt. a salva productia de miere?

D006

Am cunoscuti care cand o familie intra in frigurile roitului  pe cate rame are botci atatia roi face si sa stiti ca este o metoda buna si usoara . Dupa ce se imperecheza matca  roiul este imputernicit cu una sau doua rame de puiet capacit.  Apropo de salcam , daca culesul este puternic instinctul de roire dispare dar reapare cand apare un cules de intretinere .

abeja

Roirea  este  favorizata prin  prezenta de  o  matca  de  3-4 ani,prin  lipsa  de  spatiu,si  de  un  cules  bogat.Poate  gresesc si  daca  este asa  rog  sa  fiu  corectat.Eu as  face  un  nucleu pe  4 rame cu  matca  batrina, iar  familia  de  baza  as  lasao  cu  botca, binenteles  daca  matca merita  sa  fie  salvata.Sint  apicultori  care orfanizeaza  familiile la  marele  culesuri si  de  aici  i-mi  pleca  ideia.Ar fi  o  solutie buna?

stefan1

Cred ca depinde mult de situatia concreta: cat de puternic este culesul, cat de mare este familia, ce rasa este etc. Cum a zis si Dragos, la culesuri mari si stupii care au botce si sunt pregatiti de roit, se pot 'razgandi', sa roada botcele si sa amane roirea sau sa renunte definitiv. Daca faci un mic roi cu matca batrana, in perioada unui cules mare, este posibil ca stupul sa renunte la roit si doar sa-si faca o noua matca, adunand concomitent mai multa miere decat altii, pentru ca nu mai imobilizeaza albine la cresterea de puiet. Daca culesul nu este suficient de mare, este posibil ca stupul sa faca si un roi sau chiar doi, inainte de a-si face o matca fecundata si sa se linisteasca. Conteaza si cat de avansate sunt botcele in momentul cand faci roiul. Daca sunt botce capacite si roirea este iminenta, se poate ca cu primele matci iesite din botce sa 'scape' si un roi.
Deci experimenteaza singur cu 2-3 stupi si vezi ce se intampla, cu atentie totusi sa nu pierzi roi, iar concluziile le tragi singur.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: abejaSa presupunem ca in perioada salcimului familiile de albine intra in frigurile roitului. Ce trebuie facut pt. a salva productia de miere?
Ai doua variante ,orfanizezi si pui botca capacita si astfel stupul nu mai intra in frigurile roitului.
Salti rame cu puiet capacit si asiguri MATCI spatiu pentru ouat si ocupatie DOICILOR.
.
Se stie ca responsabile de roit sunt DOICILE fara ocupatie si MATCILE de la 2 ani in sus
Eu inainte de salcam cu o saptamana fac din 3-4 stupi un roi pe toata lada .
La salcam pun magazia pe el,astfel doicile neavand puiet de crescut devin culegatoare.
Eu nu practic stuparitul PASTORAL si incerc sa valorific culesurile la maxim.
Ma opresc aici ca m-a cearta profesionistii. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sebydinlivada

De obicei, la mine, albinele isi caldesc botci incepand de la sfarsitul lui aprilie, cu putin inainte de salcam