Roiul artificial

Creat de dragos2006, Aprilie 03, 2009, 12:19:59 AM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

In primul rand bine ai venit...citeste orice iti pica in mana de apicultura....deschide stupii...si te vei lamuri...si eu sunt incepator...si e foarte greu....dar cu pasiune si indarjire vei reusi..era foarte bine daca aveai pe cnv cu experienta sa te ajute...familiile pe care le vei lua...pot sa iti zic ca o sa iei cam teapa...la ora asta vei ramane fara culegatoare..care e foarte importanta acum...mai bine gasesti pe cnv care vinde..mai departe de tine...care face doar stationar....cu cat iti da rama?

filip

Citat din: protteusOK... vad ca sunt oameni de treaba pe aici, nu ca pe alte forumuri unde se depaseste cu mult termenul de "contradictie".
Omul mi-a zis ca familiile respective sunt pe 8 rame (ceea ce nu prea cred, am vazut ca lazile sunt mai mici, cred ca se referea la capacitatea stupului nu pe cate rame e familia), probabil familia o fi pe vreo 5-6, inca puiet nu a vazut tare mult, stupii sunt pe verticala.
Distanta... asta e inca o chestie! Nu sunt mai mult de 2 km dar omul mi-a zis ca nu se vor intaorce decat foarte putine inapoi, nu stiu ce metode are. Voi ce ziceti? Multumesc! :hi:
Cand le duci ,formezi doi roi artificiali pe locul unde iei lazile de la cetatean.Astfel culegatoarele vor ajunge tot in lazile tale.Daca nu te intelegi sa lasi roii la el pana in Toamna tarziu.Iei roii dupa vre-o 2 saptamani si ii duci la o distanta de vre-o 5 Km apoi dupa o luna ii poti duce in prisaca ta.
Daca nu faci asa ai pierdut toata albina culegatoare.
In cazul asta mai bine cumperi doi ROI PRIMARI si mai castigat o sa fii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

rama mi-o da cu 20 de RON

andrei_salaj

varianta D-ului Filip e foarte buna..daca te intelegi cu stuparu' respectiv.

filip

Citat din: protteusok... haideti sa nu deviam de la tema "roiul artificial". imi poate spune cineva cum se face un roi artificial pas cu pas? ca eu asta nu stiu... cum sa imi inmultesc familiile. am mai precizat ca vreau sa-mi cumpar 2 familii prin 20 aprilie.
http://apicultura.110mb.com/metode_inmultire.htm
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

gudas valentin

Citat din: PricopArthur
Citat din: valy gudas
Citat din: protteusOK... vad ca sunt oameni de treaba pe aici, nu ca pe alte forumuri unde se depaseste cu mult termenul de "contradictie".
Omul mi-a zis ca familiile respective sunt pe 8 rame (ceea ce nu prea cred, am vazut ca lazile sunt mai mici, cred ca se referea la capacitatea stupului nu pe cate rame e familia), probabil familia o fi pe vreo 5-6, inca puiet nu a vazut tare mult, stupii sunt pe verticala.
Distanta... asta e inca o chestie! Nu sunt mai mult de 2 km dar omul mi-a zis ca nu se vor intaorce decat foarte putine inapoi, nu stiu ce metode are. Voi ce ziceti? Multumesc! :hi:
Salut.
De la 2 Km nu se vor intoarce ,la proprietar,decat toate culegatoarele.
Distanta minima de stupina de baza e 5 Km,Iar dupa 45 de zile se pot pune pe o noua locatie.
       Valy
Intr-adevar, distanta e cam mica. Ar fi bine daca i-ai duce undeva mai departe. Insa daca intentionezi sa ii muti asa aproape, trebuie cand le deschizi la tine sa le blochezi urdinisurile cu iarba sau fan, pentru ca albina sa faca o noua orientare. Vei pierde mai putina albina in acest fel.
Dar cel mai sigur e sa le duci mai departe. Dupa 2 saptamani le poti aduce acasa.
Dupa 2 saptamani e prea putin te asigur am patit,dupa 2 saptamani de pastoral la S1,am schimbat locatia la 2 fam de rase diferite ,A fost un macel cat traiesc nu mai fac asa ceva.(in timpul culesului S2)
       valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Salut protteus!
1)Nr de rame al unei familii de albine=nr de rame cu puiet de toate varstele+2 rame laterale acoperitoare;daca vanzatorul spune ca familia e pe 8 rame,ea tre sa aiba 6 rame cu puiet +2 rame acoperitoare(una cu miere si alta cu polen)
2)Distanta de 2 km e f.mica,toate albinele zburate se vor intoarce la vechea vatra;distanta minima de amplasare este de 14 kim
3)De ce vrei sa le inmultesti?Chiar tu ai spus ca nu e bine sa le chinuiesti(rezumand).As spune ca mai intai trebuie sa inveti sa lucrezi cu albinele,sa te convingi ca le vrei cu adevarat si ca esti in stare sa renunti la aproape totul ptr ele.Daca vrei totusi sa le inmultesti,,intreaba-ma si iti voi raspunde daca ai nelamuriri.
4)Roi pe vechea locatie(cum recomanda Dl. Filip)nu poti face la data de 20 aprile deoarece la acea data nu ai regina si nici botci apte ptr a fi regine.
5)Astept intrebarile tale!

filip

Domnu Valceanu,
Din data de 20 aprilie nu-i o problema cu Botcile de salvare.Pana iasa din stagiul de ou,larva ......trec 14 zile
Dupa data de 5 Mai sunt suficienti trantori pentru imperechere.
Eu am dat varianta sa nu piarda culegatoarele.
Omul are tocmiti stupii ,prea multe nu se pot intampla.
Alegem varianta mai putin rea.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Citat din: valy gudas
Citat din: PricopArthur
Citat din: valy gudas
Salut.
De la 2 Km nu se vor intoarce ,la proprietar,decat toate culegatoarele.
Distanta minima de stupina de baza e 5 Km,Iar dupa 45 de zile se pot pune pe o noua locatie.
       Valy
Intr-adevar, distanta e cam mica. Ar fi bine daca i-ai duce undeva mai departe. Insa daca intentionezi sa ii muti asa aproape, trebuie cand le deschizi la tine sa le blochezi urdinisurile cu iarba sau fan, pentru ca albina sa faca o noua orientare. Vei pierde mai putina albina in acest fel.
Dar cel mai sigur e sa le duci mai departe. Dupa 2 saptamani le poti aduce acasa.
Dupa 2 saptamani e prea putin te asigur am patit,dupa 2 saptamani de pastoral la S1,am schimbat locatia la 2 fam de rase diferite ,A fost un macel cat traiesc nu mai fac asa ceva.(in timpul culesului S2)
       valy
Am mutat mai demult stupii doar 500 de metri, pe vatra de iernare. Am infundat urdinisurile cu iarba uda, de nu au putut sa iasa pana dupa amiaza. La 30 de stupi, s-au intors pe vechea locatie sa zic 100 grame de albina.
Daca sunt pe cules, in 2 sapamani nu se shimba o buna parte din albina zburatoare?
Cum s-a intamplat mai exact cu mutarea?
Miere multă şi inimă curată!

gudas valentin

Pt PricopArthur.
Am plecat la S1 la Carei ,S.M, Am stat cca 2 saptamani,la intoarcere am inversat locatia a 2 stupi (am dus un stup agresiv mai in fata,in locul unui alt stup mai bland) Mentionez ca acasa aveam cules la S2.Toata culegatoarea care sa intors la vechile locatii au fos macelarite(albina agresiva avea inele galbene,cealalta nu,de aici am stiut ca proveneau din celalalt stup,Puteam aduna albina moarta cu pumni de pe oglinda stupilor)
Deci dupa 2 saptamani se intorc pe vechia locatie(nu contrazic,chestia cu iarba sau paie)
            Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Citat din: filipDomnu Valceanu,
Din data de 20 aprilie nu-i o problema cu Botcile de salvare.Pana iasa din stagiul de ou,larva ......trec 14 zile
Dupa data de 5 Mai sunt suficienti trantori pentru imperechere.
Eu am dat varianta sa nu piarda culegatoarele.
Omul are tocmiti stupii ,prea multe nu se pot intampla.
Alegem varianta mai putin rea.
Pana cand va incepe sa depuna oua regina obtinuta astfel(peste 30de zile)va disparea intreaga populatie de albine lucratoare(din motive de varsta=viata unei albine in sezonul activ este de 30 de azile)
Singura varianta este deplasarea familiilor cumparate la o distanta si ptr o perioada de timp suficient de mari,care sa ''stearga''memoria albinelor orientate.
O alta varianta ar fi utilizarea unui ''stergator de memorie'',dar,avand in vedere experienta Dlui protteus,nu este indicata.

D006

ok.... invat foarte multe si de aici (in afara de acest forum mai intreb de la niste colegi de serviciu, stupari si ei, cate una alta). daca le inmultesc le chinuiesc d-le valceanu? de ce ziceti asta? :sad:  cineva m-a sfatuit ca la inceput sa le las sa roiasca si sa prind roiurile, asa se le inmultesc in primul an.

filip

Protteus,
Momentan nu te putem ajuta prea mult avand in vedere ca muti stupii la 2 Km vei pierde culegatoarele.Poti rezolva problema cu apicultorul sa-ti de 3 fam la pret de doua.Astfel se compenseaza pierderea culegatoarelor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: protteus. Decat sa-ti bati joc de ele mai bine lasa-te, parerea mea :|. :hi:
Eu am parafrazat cuvintele tale!Tu faci ce vrei,sunt albinele tale,banii tai,eu am incercat sa-ti spun tot ce stiu despre speta respectiva!
Si treaca de la mine:iti mai dau un sfat,pune mana pe carte si ferestete de "prieteni falsi" si mai ales de "diviziunea mortala",o metoda des intalnita la incepatori!
In rest,numai de bine!

stefan1

Eu cred ca nu putem spune ca se pierd toate culegatoarele daca mutam stupii la 2 km. Depinde de zona de cules. Mai cu seama primavara, cand vremea nu este f calda, albinele nu zboara asa departe de stupi. S-ar putea ca stupina aflata la doi km sa aiba cu totul alta sursa de cules, poate chiar in directie opusa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)