Roiul artificial

Creat de dragos2006, Aprilie 03, 2009, 12:19:59 AM

« precedentul - următorul »

D006

cum se face un roi artificial? imi iau acuma 2 familii de albine si ma streseaza faptul ca nu stiu ce voi face cand vor roii. se pot impiedica sa roieasca? cum? multumesc anticipat

D006

salutari, eu am o lada cu 2 familii, ina pe 7 si una pe 6 rame, cineva mi-a zis ca daca pun cateva rame in alta cutie binenteles cu albine puiet si miere ele isi vor creste o matca si se vor inmulti in acest fel vei scadea nr albinelor ce le-ai avut inainte in familie si va ramane matca. astept si eu sfaturi de la cei mai mari sa vedem cum facem. as vrea si eu sa despart familiile dar numai dupa ce-mi mai fac rost de 2 lazi si cand o sa fiu sfatuit in ce periaoada da o fac. spor la treaba in continuare  :hi:
PS. nu face inca nimic pt. ca am auzit si eu deci mai asteptam nitel sa vedem ce ne sfatuiesc cei mai priceputi de pe aicea :wink2:

PricopArthur

Citat din: protteuscum se face un roi artificial? imi iau acuma 2 familii de albine si ma streseaza faptul ca nu stiu ce voi face cand vor roii. se pot impiedica sa roieasca? cum? multumesc anticipat
Bine ai venit pe forum. Nu trebuie sa fii stresat de asa ceva. Stresul nu face decat sa complice problema.
De unde esti? Daca esti de pe langa mine te pot ajuta.
In primul rand deschide o carte de apicultura, vorbeste despre ce inseamna albinele cu cel de la care iei stupii, citeste cu atentie ceeace scrie pe acest forum, si intr-un caiet conspecteaza ceeace crezi ca e mai important.
Nu face interventii in stup fara sa stii exact ceeace cauti. In general albina stie ce are de facut.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Sunt din Salaj d-l Arthur. Sigur ca cel de la care cumpar albinele imi furnizeaza unele informatii dar ma vad prea rar cu el si nu apucam sa discutam prea mult. Am si o carte pentru incepatori dar eu incerc sa adun cat mai multe informatii, de unde pot. Albinele le primesc prin 20 aprilie, deci mai am 2 sapt sa mai invat una-alta. Sunt un perfectionist de felul meu si daca ma apuc de treaba asta (care de altfel e destul de pretentioasa/laborioasa si nu o poate practica oricine) vreau s-o fac ca lumea. Decat sa-ti bati joc de ele mai bine lasa-te, parerea mea :|  Acuma ma pun sa iau forumul de la A la Z, poate ma lamuresc cu roitul asta! Multumesc de sfaturi. :hi:

filip

protteus,
Bun venit alaturi de noi.
Asteptam sa ne dai mai multe detalii despre puterea familiilor de albine,pe cate rame sunt ,cate cu puiet ce fel de stupi Orizontali Verticali.Apoi discutam ,nu cred sa roiasca inainte de 10 Mai asa ca ........asteptam detalii.
Care e distanta de la cel care cumperi stupii pana unde ii asezi?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

OK... vad ca sunt oameni de treaba pe aici, nu ca pe alte forumuri unde se depaseste cu mult termenul de "contradictie".
Omul mi-a zis ca familiile respective sunt pe 8 rame (ceea ce nu prea cred, am vazut ca lazile sunt mai mici, cred ca se referea la capacitatea stupului nu pe cate rame e familia), probabil familia o fi pe vreo 5-6, inca puiet nu a vazut tare mult, stupii sunt pe verticala.
Distanta... asta e inca o chestie! Nu sunt mai mult de 2 km dar omul mi-a zis ca nu se vor intaorce decat foarte putine inapoi, nu stiu ce metode are. Voi ce ziceti? Multumesc! :hi:

gudas valentin

Citat din: protteusOK... vad ca sunt oameni de treaba pe aici, nu ca pe alte forumuri unde se depaseste cu mult termenul de "contradictie".
Omul mi-a zis ca familiile respective sunt pe 8 rame (ceea ce nu prea cred, am vazut ca lazile sunt mai mici, cred ca se referea la capacitatea stupului nu pe cate rame e familia), probabil familia o fi pe vreo 5-6, inca puiet nu a vazut tare mult, stupii sunt pe verticala.
Distanta... asta e inca o chestie! Nu sunt mai mult de 2 km dar omul mi-a zis ca nu se vor intaorce decat foarte putine inapoi, nu stiu ce metode are. Voi ce ziceti? Multumesc! :hi:
Salut.
De la 2 Km nu se vor intoarce ,la proprietar,decat toate culegatoarele.
Distanta minima de stupina de baza e 5 Km,Iar dupa 45 de zile se pot pune pe o noua locatie.
       Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

si eu am achizitionat in ianuarie 2008 un stup cu albine de la un vecin,distanta cam 100 metri,albina batrana cred ca sa intors,dar oricum,a avut suficient puiet,asa ca sa dezvoltat frumos,iar dupa culesul de salcam lam roit artificial :)

D006

buna seara. am si eu o intrebare,am 4 stupi orizontali,3 sunt foarte linistiti,am scapat fara nici o intepatura anul trecut dar unul este cu o familie ffffffffffffffff agresiva,e suficient sa treci prin fata lui,si se arunca sa intape.care ar fi cauzele?e din cauza matcii?sau pentru ca are cam putina hrana?

PricopArthur

Citat din: valy gudas
Citat din: protteusOK... vad ca sunt oameni de treaba pe aici, nu ca pe alte forumuri unde se depaseste cu mult termenul de "contradictie".
Omul mi-a zis ca familiile respective sunt pe 8 rame (ceea ce nu prea cred, am vazut ca lazile sunt mai mici, cred ca se referea la capacitatea stupului nu pe cate rame e familia), probabil familia o fi pe vreo 5-6, inca puiet nu a vazut tare mult, stupii sunt pe verticala.
Distanta... asta e inca o chestie! Nu sunt mai mult de 2 km dar omul mi-a zis ca nu se vor intaorce decat foarte putine inapoi, nu stiu ce metode are. Voi ce ziceti? Multumesc! :hi:
Salut.
De la 2 Km nu se vor intoarce ,la proprietar,decat toate culegatoarele.
Distanta minima de stupina de baza e 5 Km,Iar dupa 45 de zile se pot pune pe o noua locatie.
       Valy
Intr-adevar, distanta e cam mica. Ar fi bine daca i-ai duce undeva mai departe. Insa daca intentionezi sa ii muti asa aproape, trebuie cand le deschizi la tine sa le blochezi urdinisurile cu iarba sau fan, pentru ca albina sa faca o noua orientare. Vei pierde mai putina albina in acest fel.
Dar cel mai sigur e sa le duci mai departe. Dupa 2 saptamani le poti aduce acasa.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Citat din: novaboysi eu am achizitionat in ianuarie 2008 un stup cu albine de la un vecin,distanta cam 100 metri,albina batrana cred ca sa intors,dar oricum,a avut suficient puiet,asa ca sa dezvoltat frumos,iar dupa culesul de salcam lam roit artificial :)
Acum e un moment mai dificil. Daca se intoarce albina zburatoare, in lada nu prea mai ramane mare lucru.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Citat din: novaboybuna seara. am si eu o intrebare,am 4 stupi orizontali,3 sunt foarte linistiti,am scapat fara nici o intepatura anul trecut dar unul este cu o familie ffffffffffffffff agresiva,e suficient sa treci prin fata lui,si se arunca sa intape.care ar fi cauzele?e din cauza matcii?sau pentru ca are cam putina hrana?
Poate fi rasa, sau sa fie afectat de boala, in  unele cazuri e mai agresiv in acest caz.
Miere multă şi inimă curată!

D006

anul trecut am adus acea lada cu albine,dar se pare ca am avut noroc,plus o matca tanara care a populat foarte bine stupul,apicultorii care au venit sa il verifice si sa imi mai spuna ce sa fac,au fost foarte mirati vazand cate albine are.Iar stupul agresiv,nu da semne de boala,are 7 rame cu albine,pe 4 are puiet acum.adevarul e ca a avut cam putina miere,in rest polen mult de tot,iam bagat o rama cu miere dupa diafragma pentru stimulare acum vreo 3 zile.sper ca dupa ce isi schimba matca se mai calmeaza

D006

ok... haideti sa nu deviam de la tema "roiul artificial". imi poate spune cineva cum se face un roi artificial pas cu pas? ca eu asta nu stiu... cum sa imi inmultesc familiile. am mai precizat ca vreau sa-mi cumpar 2 familii prin 20 aprilie.

D006

inca ceva... cum se face stoparea intrarii familiilor in frigurile roirii?