cum scap de molii

Creat de albinasebes, Mai 29, 2009, 09:12:16 PM

« precedentul - următorul »

zull

Citat din: alexutudespre naftalina alimentara,ce parere aveti
Ba baiatule!
Unde ai auzit tu de naftalina alimentara?
:nebun:  :nebun:  :nebun:

D006

pai de exemplu , in caz ca nu au avut efect pana acum insecticidele trebuie sa ai grija ca toate hainele infectate sa fie incalzite cu feonul sau tinute la temperaturi sub -5 C pentru a scapa de oua si alte stadii ale moliilor.
mai multe informatii despre cum sa scapi de molii aici http://www.daunatori.info/21/molia-de-haine/

D006

Nu  mai  inteleg  nimic! :rotfl:

PricopArthur

Citat din: abeja
Citat din: PricopArthurIn cazul asta raman tot la fumul de sulf. Eficient, ieftin, practic.
De ce  vrei  sa  stii  concentrarea?
Nu  tratezi  albinele ca  sa  le dauneze,asa  ca  incearca  . O proba nu  strica si  e  cu  mult  mai  ecologic decit  sulful.
Acidul acetic se mai poate folosi si pentru tratarea varooa.
E impoartanta temperatura din stup, concentratia, si lungimea festilei pentru a estima cantitatea evaporata.
La fagurii goi, cu ce deranjaza sulful?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: abejaDin  pacate  acidul  acetic nu  are  eficienta  dorita  in  combaterea  Varroa,dar  este  ff eficient  in  combaterea  sporilor  de  nosema  apis  si  a  moliei(gaselnita).
ati incercat cu frunze de nuc verzi  ca nu mai ramine nici o molie

D006

Despre  sulf se zice  ca  in  contact cu  umiditatea  din  stup  se  formeaza acidul  sulfuric care ar  dauna  un  pic sanatatii.F.iinteresant despre  frunza  de  nuc,dar  dupa  ce  se  usuca  mai  are  efect?,am  auzit  de  plante  cum  ar  fi,lavanda,rozmarin,cimbrisor etc....Ar  fi  de  mare  ajutor  daca  ar  fi  adevarat,eu nu  stiu  pt  ca  nu  am  probat.

bucovineanu

Toate plantele aromatice,inclusiv tutunul, indeparteaza moliile, stim asta de la mamele noastre.Dar nu ne putem baza numai pe ele.

D006

Citat din: bucovineanuToate plantele aromatice,inclusiv tutunul, indeparteaza moliile, stim asta de la mamele noastre.Dar nu ne putem baza numai pe ele.
Asta zic  si  eu ,stiu  multe  de  la  bunici si  oameni  batrini .Este cineva  care  combate  gaselnita  numai cu plante aromatice?

milu56

Aici gaselniuta face ravagii,dar eu de exemplu pastrez ramele in dulapuri cu geamuri si jos sub rame am pus busuioc,bineinteles ca la inceput am ars cateva zeci de rame din stupii ce i-am cumparat,sa nu mai am nuci urma de gaselnita,schim fagurii vechi si nu las rame in stupi neocupate de albine.Aici daca nu esti atent e bai.

milu56

Citat din: bucovineanuToate plantele aromatice,inclusiv tutunul, indeparteaza moliile, stim asta de la mamele noastre.Dar nu ne putem baza numai pe ele.
Normal,ai putea pune o garda de paza,dar tu si asa esti cioban asa ca poti pazi albinele de molii cum pazesti oile de lupi.Si vorba aia esti cu experienta nu esti incepator,am vazut cum sfatuiesti pe altii,tot felul de prostii,sa puna magazia cu rame goale intre cuib si corpul plin da o dovada ca nu prea ai avut ocazia sa experimentezi faptul ca albina pune mierea sus si daca are miere sus atunci jos pune puiet,VEZI CA SUNT PE URMELE TALE SA NU MAI SCRII PROSTII!

D006

Am patit-o si eu cu moliile, am intrat pe forum sa gasesesc un tratament bun impotriva moliilor dar nimic... Eu am scos ramele si le-am depozitat intr-un loc racoros, intunecat, am pus o patura peste ramele cu faguri gladiti si am pus cateva pastile de naftalina printre ele. Azi ma duc sa ma uit la starea ramelor: erau pline de fluturi si larve. Am dat cu peria jos larvele si fluturii, am bagat ramele in 3-4 randuri de saci (ca sa nu aiba pe unde intra iar molia) si am bagat si acolo printre rame naftalina. Asta e un "tratament" provizoriu nascocit de mine pe moment. Poate o sa dea rezultate, poate nu. Astept de la profesionisiti sfaturi: unde se depoziteaza fagurii bine si ce trebuie facut ca sa nu atace moliile fagurii claditi/. Multumesc. Astept si mesaje private.

PricopArthur

Citat din: protteusAm patit-o si eu cu moliile, am intrat pe forum sa gasesesc un tratament bun impotriva moliilor dar nimic... Eu am scos ramele si le-am depozitat intr-un loc racoros, intunecat, am pus o patura peste ramele cu faguri gladiti si am pus cateva pastile de naftalina printre ele. Azi ma duc sa ma uit la starea ramelor: erau pline de fluturi si larve. Am dat cu peria jos larvele si fluturii, am bagat ramele in 3-4 randuri de saci (ca sa nu aiba pe unde intra iar molia) si am bagat si acolo printre rame naftalina. Asta e un "tratament" provizoriu nascocit de mine pe moment. Poate o sa dea rezultate, poate nu. Astept de la profesionisiti sfaturi: unde se depoziteaza fagurii bine si ce trebuie facut ca sa nu atace moliile fagurii claditi/. Multumesc. Astept si mesaje private.
Am mai spus-o. Prin arderea sulfului (trebuie masuri de protectie impotriva focului), se omoara tot ce e viu in acel spatiu.
Eu pe un fund de stup pun intre 2 olane o festila de sulf careia ii dau foc, si deasupra stivuiesc in caturi ramele goale. Deasupra, un capac si sub el o folie de plastic sa nu iasa fumul.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

Citat din: abejaDespre  sulf se zice  ca  in  contact cu  umiditatea  din  stup  se  formeaza acidul  sulfuric care ar  dauna  un  pic sanatatii.F.iinteresant despre  frunza  de  nuc,dar  dupa  ce  se  usuca  mai  are  efect?,am  auzit  de  plante  cum  ar  fi,lavanda,rozmarin,cimbrisor etc....Ar  fi  de  mare  ajutor  daca  ar  fi  adevarat,eu nu  stiu  pt  ca  nu  am  probat.
Am citit intr-o carte ca pentru o buna curatare de daunatori se stropesc fagurii cu apa, si apoi se afuma cu sulf, tocmai pentru ceeace ai spus mai sus.
Inainte de folosire, in primavara, se spala fagurii, si apoi se dau la centrifuga pentru a elimina aceasta apa.
Nu am incercat insa niciodata asa ceva.
Miere multă şi inimă curată!

costoiuaurel

Metoda naturista:
O metoda depastrare a fagurilor este de a pune corpurile cu rame pe doua site de ventilatie la loc umbros si racoros,pe un picior de 1.5-2 m astfel ca pe timpul nopti cind temperatura scade  si datorita curentului de aer care se formeaza imbolnaveste molia de oreion.
Daca aveti rame atacate de molie  si vreti sa scapati de viermii din ele expunetile la soare sub atenta observare sa nu se topeasca  si veti vedea ca viermi parasesc faguri si intorcind cind pe o parte cind pe cealalanta  veti scapa de toti parazitii din ele. Nu este indicat sa acoperiti sau izola ramele cit mai etans fiindca nu faceti decit sa creati modul propice de lucru al moliei prin faptul ca anterior ele au fost insamintate cu oua si ele vor ecloza si vor ataca fagurele.
Ele se pot pastra in dulapuri pe timp de vara numai daca dispuneti de camere figorifice sau sunteti linga un depozit frigorific de la care puteti inchiria un spatiu.
Aceasta metoda o folosesc de multi ani si nu mi-am facut probleme cu atacare fagurilor.
Buna si metoda cu busuiocul,frunze de nuc,tutun,etc. dar depinde mult de temperatura camerei in care se parteaza faguri.

filip

Citat din: protteusAm patit-o si eu cu moliile, am intrat pe forum sa gasesesc un tratament bun impotriva moliilor dar nimic... Eu am scos ramele si le-am depozitat intr-un loc racoros, intunecat, am pus o patura peste ramele cu faguri gladiti si am pus cateva pastile de naftalina printre ele. Azi ma duc sa ma uit la starea ramelor: erau pline de fluturi si larve. Am dat cu peria jos larvele si fluturii, am bagat ramele in 3-4 randuri de saci (ca sa nu aiba pe unde intra iar molia) si am bagat si acolo printre rame naftalina. Asta e un "tratament" provizoriu nascocit de mine pe moment. Poate o sa dea rezultate, poate nu. Astept de la profesionisiti sfaturi: unde se depoziteaza fagurii bine si ce trebuie facut ca sa nu atace moliile fagurii claditi/. Multumesc. Astept si mesaje private.
In perioada de vara ramele se depoziteaza in magazii pe stupi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)