cum scap de molii

Creat de albinasebes, Mai 29, 2009, 09:12:16 PM

« precedentul - următorul »

D006

Aici  mai  prins,cum  nu  este  un  produs  toxic nu m-am uitat  la  concentratie si  cred  ca  tot  ce se vinde vine  cu  aceiasi  cocentratie.Eu pun  50-60 de  mililitri  in  tavite  de  plastic,am  uitat  sa  mentionez  ca  omoara  si  sporii  de  Nosema.

PricopArthur

Probabil o concentratie mare. E important de stiut. Trebuie sa scrie pe recipient.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Pt Jucausull
Am facut acest tratament cu acid acetic in 1980, primul an cand acest paduche a ajuns si la stupina noastra. Atunci erau alte medicamente pentru tratare, dar pe moment nu le aveam. Si eu cred ca concentratia acidului acetic este esentiala. Faptul ca,uite, si acum se mai face tratament antivarroa e pentru mine o veste interesanta. Uneori este bine sa mai schimbi substanta cu care feci tratamentul, pentru ca parazitul sa nu dobandeasca rezistenta.
Abaja, da niste detalii despre acel tratament.
In general materialele volatile trebuie sa aiba niste prescriptii si in ceea ce priveste temperatura. De ex cred ca difera cantitatea de vapori daca depunem recipientul cu otet pe fundul stupului sau peste rame. Stiu despre tratamentul cu acid formic (pe plachete), ca trebuie ca temperatura exterioara sa nu depaseasca 25 de grade.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: stefan1Pt Jucausull
Am facut acest tratament cu acid acetic in 1980, primul an cand acest paduche a ajuns si la stupina noastra. Atunci erau alte medicamente pentru tratare, dar pe moment nu le aveam. Si eu cred ca concentratia acidului acetic este esentiala. Faptul ca,uite, si acum se mai face tratament antivarroa e pentru mine o veste interesanta. Uneori este bine sa mai schimbi substanta cu care feci tratamentul, pentru ca parazitul sa nu dobandeasca rezistenta.
Abaja, da niste detalii despre acel tratament.
In general materialele volatile trebuie sa aiba niste prescriptii si in ceea ce priveste temperatura. De ex cred ca difera cantitatea de vapori daca depunem recipientul cu otet pe fundul stupului sau peste rame. Stiu despre tratamentul cu acid formic (pe plachete), ca trebuie ca temperatura exterioara sa nu depaseasca 25 de grade.
scuzați-mă dar eu nu stiam, plec, capul și mă înclin dacă zice-ți ca e bun si oțetul și ați făcut și d-voastră e ok.O cutie de varachet forte la noi costă 35 Roni,deci dacă aș ști ca merge vă dați seama că aș face cu oțet.Și la 4 stupi căt am acum ar merita oțet, dar am luat și varachet pt că nu știam de așa ceva. mulțumesc de sfaturi și aș dori să știu dacă și pe perioada ploioasă pot sa pun oțet,pt că albinele neieșind afară nu pot face cu varachet, am înțeles că albinele ies să se aerisească la fel și stupul care se ține cu urdinișul astupat 15-20 min.numa bine și spor la treabă tuturor :hi:

D006

Din  pacate  acidul  acetic nu  are  eficienta  dorita  in  combaterea  Varroa,dar  este  ff eficient  in  combaterea  sporilor  de  nosema  apis  si  a  moliei(gaselnita).

D006

Ramele mele au trecut iarna trecuta(e drept, singura din experienta mea de apicultor) cu crengute de busuioc printre ele. Din toamna cand le-am scos din stupi le-am pus intr-o cutie goala cu busuioc intre ele si am inchis bine cutia... si acum mai sunt cateva rame si nu am avut probleme. Nu stiu daca e eficient la cantitati si perioade mari, nu sfatuiesc pe numeni.

stefan1

Citat din: abeja
Din  pacate  acidul  acetic nu  are  eficienta  dorita  in  combaterea  Varroa,dar  este  ff eficient  in  combaterea  sporilor  de  nosema  apis  si  a  moliei(gaselnita).

Citat din: abejaSe  pune  pe  fund,deasupra  se  pune  pt  combaterea Varrozei.Reusita  totala.
Probabil "reusita totala"se refera la prima parte a frazei, adica :se pune pe fundul lazii si combate molia.
Probabil in Spania, ca in toate tarile calde, atacul moliei este mai periculos. La noi cel putin, o familie normala nu poate fi afectata de molii cat timp ocupa bine fagurii din stupi si deci nu trebuiesc masuri de combatere a moliei in familiile de albine, doar in locurile de pastrare a fagurilor.
Afirmatia cu "reusita totala" m-a facut sa cred ca se foloseste undeva tratament antivarroa cu acid acetic. Eu cred ca daca s-ar face cercetari s-ar gasi o concentratie si o dozare care sa aiba efect. Ar fi posibil insa si ca efectul sa fie doar de 'alungare' a paduchilor din stup, deci sa iasa pe albine si trantori si sa treaca,prin flori, la alte albine si in alti stupi. Eu nu vreau sa mint pe nimeni, cu acid acetic am scapat atunci, in 1980, de paduchi (multi), dar urmatoarele tratamente au fost cu substante autorizate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Da  d-le Stefan  ma  refeream  la  pastrarea  fagurilor  de  rezerva,scuze  pt greseala  comisa.In  privinta gaselnitei  in  stupul  populat nu  ai  pobleme  albinele  de  aici  au  un  mare  instinct  de  curatenie.In  anii  80 varroa era  cu  mult  mai  vulnerabila fata  de prezent  si  totusi  cred  ca se  pot  face  probe  cu  acid acetic  prin  marirea  dozajului.

stefan1

Asa stiam si eu albinele de acolo, cu mare instinct igienic si bune aparatoare a stupului, dar si predispuse la furtisag.
Si in ce priveste Varroa cred ca de atunci a evoluat, a devenit mai rezistent la tratamente si purtator de mai multe boli decat la inceputuri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

zull

Acidul acetic este acidul carboxilic care are formula brută C2H4O2 şi formula chimică CH3-COOH. Numit şi acid etanoic, acidul acetic este un lichid incolor cu miros pătrunzător şi iritant. Acidul acetic pur (anhidru) se numeşte acid acetic glacial datorită aspectului de gheaţă al cristalelor formate la temperatura camerei. În soluţii diluate (3% - 6%) se numeşte oţet şi se foloseşte în alimentaţie.
Acidul acetic este miscibil cu apa şi cu majoritatea solvenţilor organici. Este insolubil în sulfura de carbon. Acidul acetic are un coeficient de partiţie mai mare în solvenţi polari nemiscibili care conţin apă decât în apă, din această cauză se poate extrage din soluţii apoase în eter sau acetat de etil. La rândul său, acidul acetic este un bun solvent utilizat frecvent la dizolvarea răşinilor şi a uleiurilor esenţiale.
Acidul acetic joacă un rol esenţial în industria chimică organică. Este utilizat atât ca solvent, deşi este puternic coroziv, cât şi la prepararea unui număr mare de compuşi importanţi, printre care acetanimida, anhidrida acetică, cetena, acetat de vinil şi acid acetil salicilic, acetat de celuloză, esteri utilizaţi în parfumerie, coloranţi.
Descriere
Acidul acetic e un compus chimic organic ce apare ca un lichid incolor, cu miros caracteristic, înţepător; se amestecă în orice proporţii cu apa. Temperaturile de topire şi fierbere sunt 16,7 °C respectiv 118,2 °C. Se fabrică prin fermentarea acetică a soluţiilor diluate de alcool, prin distilarea uscată a lemnului (v. şi acid pirolignos) sau prin oxidarea aldehidei acetice. Oţetul conţine acid acetic în concentraţie de 3–9%.
    * Acidul acetic glacial este un acid acetic de concentraţie 98–99,8%. Este caracterizat printr-o mare capacitate de a atrage apa din mediul în care se găseşte (higroscopicitate).
Acidul acetic este:
    * coroziv, vaporii săi provocând iritarea conjunctivei oculare şi a căilor respiratorii, putând merge până la congestia pulmonară.
    * considerat a fi un acid slab, deoarece în soluţii apoase şi în condiţii standard de temperatură şi presiune acidul disociat coexistă în echilibru cu forma nedisociată, spre deosebire de acizii tari care sunt complet disociaţi.
    * unul dintre cei mai simpli acizi carboxilici, urmând după acidul formic.
    * un reactiv chimic important de largă utilizare în industrie, fiind folosit pentru producerea tereftalatului de polietilenă, compus ce stă la baza obţinerii de sticle pentru băuturile răcoritoare; se foloseşte la prepararea acetatului de celuloză, în special pentru filmul fotografic, la fabricarea de solvenţi pentru industria de lacuri şi vopsele, pentru obţinerea acetatului de polivinil, în industria medicamentelor, ca şi în producerea de fibre şi ţesături sintetice. În gospodărie, acidul acetic diluat e adesea utilizat ca agent de detartrare. În industria alimentară, este utilizat sub codul E260 ca aditiv alimentar cu scopul ajustării acidităţii.
Citat din Wikipedia.

PricopArthur

Citat din: zullAcidul acetic este acidul carboxilic care are formula brută C2H4O2 şi formula chimică CH3-COOH. Numit şi acid etanoic, acidul acetic este un lichid incolor cu miros pătrunzător şi iritant. Acidul acetic pur (anhidru) se numeşte acid acetic glacial datorită aspectului de gheaţă al cristalelor formate la temperatura camerei. În soluţii diluate (3% - 6%) se numeşte oţet şi se foloseşte în alimentaţie.
Acidul acetic este miscibil cu apa şi cu majoritatea solvenţilor organici. Este insolubil în sulfura de carbon. Acidul acetic are un coeficient de partiţie mai mare în solvenţi polari nemiscibili care conţin apă decât în apă, din această cauză se poate extrage din soluţii apoase în eter sau acetat de etil. La rândul său, acidul acetic este un bun solvent utilizat frecvent la dizolvarea răşinilor şi a uleiurilor esenţiale.
Acidul acetic joacă un rol esenţial în industria chimică organică. Este utilizat atât ca solvent, deşi este puternic coroziv, cât şi la prepararea unui număr mare de compuşi importanţi, printre care acetanimida, anhidrida acetică, cetena, acetat de vinil şi acid acetil salicilic, acetat de celuloză, esteri utilizaţi în parfumerie, coloranţi.
Descriere
Acidul acetic e un compus chimic organic ce apare ca un lichid incolor, cu miros caracteristic, înţepător; se amestecă în orice proporţii cu apa. Temperaturile de topire şi fierbere sunt 16,7 °C respectiv 118,2 °C. Se fabrică prin fermentarea acetică a soluţiilor diluate de alcool, prin distilarea uscată a lemnului (v. şi acid pirolignos) sau prin oxidarea aldehidei acetice. Oţetul conţine acid acetic în concentraţie de 3–9%.
    * Acidul acetic glacial este un acid acetic de concentraţie 98–99,8%. Este caracterizat printr-o mare capacitate de a atrage apa din mediul în care se găseşte (higroscopicitate).
Acidul acetic este:
    * coroziv, vaporii săi provocând iritarea conjunctivei oculare şi a căilor respiratorii, putând merge până la congestia pulmonară.
    * considerat a fi un acid slab, deoarece în soluţii apoase şi în condiţii standard de temperatură şi presiune acidul disociat coexistă în echilibru cu forma nedisociată, spre deosebire de acizii tari care sunt complet disociaţi.
    * unul dintre cei mai simpli acizi carboxilici, urmând după acidul formic.
    * un reactiv chimic important de largă utilizare în industrie, fiind folosit pentru producerea tereftalatului de polietilenă, compus ce stă la baza obţinerii de sticle pentru băuturile răcoritoare; se foloseşte la prepararea acetatului de celuloză, în special pentru filmul fotografic, la fabricarea de solvenţi pentru industria de lacuri şi vopsele, pentru obţinerea acetatului de polivinil, în industria medicamentelor, ca şi în producerea de fibre şi ţesături sintetice. În gospodărie, acidul acetic diluat e adesea utilizat ca agent de detartrare. În industria alimentară, este utilizat sub codul E260 ca aditiv alimentar cu scopul ajustării acidităţii.
Citat din Wikipedia.
Frumoasa prezentare! Stiti si concentratia necesara pentru omorarea larvelor de gaselnita?
Miere multă şi inimă curată!

zull

Nu stiu domnule Pricop.
Sunt si eu la inceputuri.

PricopArthur

In cazul asta raman tot la fumul de sulf. Eficient, ieftin, practic.
Miere multă şi inimă curată!

alexutu

despre naftalina alimentara,ce parere aveti
00007

D006

Citat din: PricopArthurIn cazul asta raman tot la fumul de sulf. Eficient, ieftin, practic.
De ce  vrei  sa  stii  concentrarea?
Nu  tratezi  albinele ca  sa  le dauneze,asa  ca  incearca  . O proba nu  strica si  e  cu  mult  mai  ecologic decit  sulful.