cum scap de molii

Creat de albinasebes, Mai 29, 2009, 09:12:16 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

am rame cladite si am vazut ca a inceput sa apara molia. cum scap de molii? am pus naftalina si nimic.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

In congelator daca ti ramele 2 zile scapi de oua si larvele de moli.
Dar complect niciodata nu vei scapa si doar famili puternice limiteaza dezvoltarea moliilor in stup.
Am pus funduri cu plasa si am vazut larve de molie care au picat prin plasa.

PricopArthur

Eu pun ramele de rezerva (fara miere)  intr-un stup gol, mai multe caturi suprapuse, si  pun o festila cu sulf aprinsa intre 2 olane. Nu prea traieste nimic dupa acest tratament.
Stupul bineinteles, etansat.
Miere multă şi inimă curată!

albinasebes

e adevarat ca lumina impiedica moliile sa se dezvolte? un cunoscut spunea sa fac o cutie de sticla si sa pun ramele in ea. e cam complicat cred.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Citat din: albinasebesam rame cladite si am vazut ca a inceput sa apara molia. cum scap de molii? am pus naftalina si nimic.

Pune  in  niste  recipiente  acid  acetic si  asa  nu  mai  ai  probleme ,recipientele le  pui  pe  fundul  lazii .Acidul acetic  da  un  miros  placut  fagurior  si  nu  lasa  nici  un  fel  de  reziduri in  faguri.Daca  nu  ai , cere  de  la cineva  care  lucreaza la  Teba.

D006


D006

e vorba de oțet, și mie mi-a zis cineva să iau un recipiend din ala încare e soluție de geamuri,să-l spăl bine și să bag in el oțet, apoi să pulverizez pe faguri, nu am făcut înca pt.că nu stiu dacă e bine sau nu. :hi:

stefan1

Primul tratament antivarroa pe care l-am facut cand au aparut la noi acesti paduchi a fost cu acid acetic. Nu stiu cat a fost de concentrat, ca l-am primit de la un stupar. Il introduceam intre faguri intr-o sticluta, din care iesea o festila, care regla prin lungime cantitatea de vapori ce se degaja. Albinele erau deranjate si chiar paraseau puietul care era prea aproape de sticluta.
Acidul corodeaza sarmele si chiar cuiele din stup. Cu cat este mai concentrat, cu atat este mai coroziv.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Eu  folosesc  acid acetic si  nu  am  probleme  cu  coroziunea si  nici  cu  gaselnita.Cred  ca  ar  fi  produsul  cel  mai  ecologic pt asemenea  tratamente.
Stefan ,de  ce  nu  ai  pus  sticluta  pe  fundul  stupului  sau pui  o  bucata  de  vata  medicinala intr-o  punga cu  gauri  deasupra  pe rame.E ceva  normal  ca  albinele  sa  paraseasca puietul  daca  ai  pus  sticluta  intre  rame,nici  eu  nu  pot respira  cu  acid  acetic  la  nas.

D006

Citat din: stefan1Primul tratament antivarroa pe care l-am facut cand au aparut la noi acesti paduchi a fost cu acid acetic. Nu stiu cat a fost de concentrat, ca l-am primit de la un stupar. Il introduceam intre faguri intr-o sticluta, din care iesea o festila, care regla prin lungime cantitatea de vapori ce se degaja. Albinele erau deranjate si chiar paraseau puietul care era prea aproape de sticluta.
Acidul corodeaza sarmele si chiar cuiele din stup. Cu cat este mai concentrat, cu atat este mai coroziv.
tu faci tratament antivarooa cu acid acetic ?? sau nu am înteles eu bine ? eu cred că se face cu varachet și mavriol ceva de genu dacă nu mă însel  :nod: . colegul nostru vorbea de moliile care îi mănâncă fagurii, deci sulf ( fumul de la sulf ) sau oțet. numa bine și vremuri bune  :hi:

albinasebes

am inteles ca ati pus otet si in stupii populati? molia se dezvolta si in stup?
sa inteleg ca in lada in care tin ramele sa pun o cutie cu otet nediluat si din cand in cand   dau cu sulf. molia se fereste de lunima?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

Citat din: albinasebesam inteles ca ati pus otet si in stupii populati? molia se dezvolta si in stup?
sa inteleg ca in lada in care tin ramele sa pun o cutie cu otet nediluat si din cand in cand   dau cu sulf. molia se fereste de lunima?
Pune  acidul  acetic in  niste  capace  de  la  borcan si  din cind  in  cind  completezi pt  ca  se  evapora.Nu  mai  este  nevoie  sa  dai  cu  sulf  sau  alte  substante.Daca  ramele  sint  ocupate 80% de  albine  nu  ai  problema  cu  gaselnita.

Porfy66

Deci sa recapitulam!  Am inteles bine? Acidul acetic (otetul) combate eficient moliile si gaselnitza. Acesta se pune pe fundul stupului in capacele sau sticlutze, sau se toarna pe o bucata de vata introdusa intr-o punga perforata peste rame. Corect?

D006

Se  pune  pe  fund,deasupra  se  pune  pt  combaterea Varrozei.Reusita  totala.

PricopArthur

Care trebuie sa fie concentratia acidului acetic?
Miere multă şi inimă curată!