DACA VREM PUTEM INCEPE =cu un nucleu de 6 rame.......

Creat de milu56, Septembrie 12, 2009, 01:26:22 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: bucovineanuO regina care nu poate sa asigure puiet pentru a intretine o familie intr-un stup pe 12 rame nu merita sa fie mentinuta in stupina.
Foarte adevarat.
Oricum pe 6 rame nu este suficient spatiu pt puiet, pastura si miere.
Apare tendinta de roire ceva mai repede.
Aici se experimenteaza cu ME pe 8 rame deoarece se poate ierna mai usor fara prea multa munca toamna.

bucovineanu

Citat din: AndreiRN
Citat din: bucovineanuO regina care nu poate sa asigure puiet pentru a intretine o familie intr-un stup pe 12 rame nu merita sa fie mentinuta in stupina.
Foarte adevarat.
Oricum pe 6 rame nu este suficient spatiu pt puiet, pastura si miere.
Apare tendinta de roire ceva mai repede.
Aici se experimenteaza cu ME pe 8 rame deoarece se poate ierna mai usor fara prea multa munca toamna.
Da se poate lucra cu corpuri de 8 rame. S-a constatat ca familiile salbatice nu construiesc mai mult de 8 faguri. La ME pe 8 rame cuibul se formeaza pe 2 corpuri, deci in total 16 rame, cu o singura regina.

milu56


bucovineanu

Cum as putea sa experimentez daca familiile intrate la iernare au cel putin 7 rame? Eu zic sa nu ii zapacim pe incepatori cu stupii pe 6 rame, ci sa ii sfatuim sa inceapa cu stupi normali.

milu56

Sa ii lasam sa irneze ramele cu cateva albie?
De cele mai multe ori asta se intampla,e bine sa ai stupii puternici,dar sa nu fie numai faguri la numar,in Romania cel mai bine iernam stupii cate 2 in lada pe 12 rame despartit cu o diafragma,numai care erau foarte puternici iernau singuri.Niciodata intro stupina no sa ai toti stupii puternici.Am spus ca eu fac si productie de roiuri,asa ca cu doua matci pot sa fac si miere.

balanescuadrian

din tot ce am citit si din cate ati zis ..reiese asa :
va referiti la roi .... dar familiile de albine pp ca admiteti ca nu se pot tine in cutii de 6 rame,
problema care se pune: in pastoral cu ce preferati sa mergeti cu 200 cutii pe 6 rame sau cu 150 pe 10 rame??
am avut si eu o cutie pe 12 rame cu 2 roi in ea si sincer la un moment dat era aglomeratie mare, ponta matca si pe scandura sa zic asa (a se vedea poza de mai jos)!  Apoi la floarea soarelui au blocat cuibul ... etc ..etc...
Concluzia mea este ca acest sistem e bun ptr dezvoltare si doar atat dar ptr productie de miere tot un sistem vertical pe 10 rame

milu56


D006

Citat din: balanescuadrian
dar ptr productie de miere tot un sistem vertical pe 10 rame
De aceea in lumea asta se foloseste cel pe 10 rame la nivel industrial.

milu56


balanescuadrian

Citat din: romikeleEu am înțeles din prezentarea d-lui milu că metoda este recomandabilă celor ce produc roi în număr mare și care pot astfel să-i pună la treabă, valorificând supimentar culesurile principale.
În acest caz e bine de încercat, apoi eventual de contestat.
corect spus.....
dar ce ii reprosez eu dl milu este ca prezinta diferite sisteme si zice ..uite asa sa aveti toata stupina (nu zice , dar lasa de inteles)
omite sa zica... uite ptr cine se dezvolta sau ptr cine produce multi roi si vrea si ceva miere ... poate incerca sistemul asta, insa dumnealui lasa sa se inteleaga ca sistemul pe 6 rame este perfect ptr toata lumea...de aici si criticile primite! :hi:
ps: haideti sa excudem afirmatiile facute pe jumatate si lasate suspendate de genul: uitati sistemul asta incercati-l!! pe cand ar trebui sa zica ..uitati sistemul asta..am incercat si astea sunt concluziile mele ..incercati-l si voi si ziceti-mi parerea voastra! :hi:

balanescuadrian

nu am vrut sa fiu exigent, dar tot dumnealui zicea pe unde apuca ..cutiile de 12 rame + 2 caturi de 1/2 - cutiile ideale..incercati si veti vedea si lasa totul in pom....
am cutii si pe 12 rame.... ce nu zicea dansul ca ptr cei care practica pastoralul + incarcat cu spatele ..ca la o cutie de 10 rame se mai adauga inca vreo 15-20 ... si sincer prefer sa incarc 50 kg decat 70; a daca sunt pe un pavilion sau nu practic pastoralul...e ok ...cutiile stau cuminti in banca lor!! dar inca o data nu poti in orice postare sa zici cutia 12 rame  + 2 caturi 1/2 - cutia ideala... in orice postare 12 rame - ideal ...stai asa frate ia zi-ne ce rezultate ati avut? in ce conditii?? etc ..etc...
acum vine si zice ..ptr incepatori cutiile pe 6 rame cu caturi comune de 12 ! stai asa nene ca nu e chiar asa ...zi aici in ce conditii recomanzi ...ce ??!! cum??!! nu se pot posta  idei ca excelente fara sa zici la ce sunt bune.... adica dupa 2 pagini sa recunoasca unde si cum le foloseste!
ca la primavara luam o familie iesita pe 5 rame si o pun intr-o cutie de 6 si roia de mai mare dragu , la fel si cu facutul unui roi si pus intr-una de 12 rame si nu faceam nimic!
cutia de care zice dumnealui am vazut-o la nea janese! (fie vb intre noi)
nea milu fara suparare dar ...daca vreti sa impartasiti din experienta faceti-o ..daca nu ..nu, ca sunt unii care nu pot cerne si ... iau de bune orice informatie!

milu56

Ma critici,desi pe nedrept eu nu ma supar,si eu as putea critica dar mai bine ma abtin,cred ca ai stupi pe 10 rame deaceea nu i-ti plac alte modele,dar fa o schita cu stupul care il preferi si eu no sa te critic,succes si multa bfta.

balanescuadrian

v-am aratat ..eu am si pe 10 si pe 12 rame... am probat ambele sisteme
si mai am si de 20 de rame, dar pe asta il exclud din start ..e bun de pus familiile slabe in el ca isi revin repede!
eu nu v-am criticat sistemul.... doar ca prezentati un sistem si nu ziceti cand si cum l-ati folosit cu succes si  mai ales care sunt dezavantajele lui!! in rest fiecare face cum crede si foloseste ce sistem crede ca i se potriveste!
in rest numai bine!
ps: nea janese are o parere buna despre dumneavoastra, asa ca eu nu imi permit sa va critic sistemele folosite!! eu nu sunt de acord cu modul de expunere a informatiei!! :hi:

milu56

Pentru productii mari eu am indicat stupul dadant cu 12 rame + 2 magazii 1/2,dar fiinca nu vom reusi sa avem toate familiile puternice recurgem la stupul cu 2 regine fiind de aceeas capacitate si poate da rezultate mai bune,acum eu nu opresc pe nimeni sa nu lucreze cu stupul pe 10 rame,dimpotriva daca mi-a cerut cineva sa fac o schita cu stupul pe 10 rame nu am zis ca nu e bun,am zis ca e acelas numai cu 2 rame mai putin.Mie nu i-mi place o cutie de magazie mai mica de 50 cm.i-mi place sa fie patrata.intre 8 rame si 12 rame e o diferenta dar intre 10 si 12 rame nu e mare diferenta,toate suns grele cand sunt pline,on om singar daca vrea sa se respecte nu ridica o cutie plina singur daca e de o capacitate mai mare de 6 rame.Eu am experimentat stupul cu 2 regine si mi-a oferit multa satisfacctie.

ioanardelean55

vorbiti mult de 6 ,10 si 12 rame eu vreau sa va prezint nucleul pe 8 rame .de ce pe 8 .. dupa multi ani de experienta si multe incercari cu toate tipurile m.am oprit la 8 rame pentru .ca il folosesc cu usurinta si ca nucleu si ca stup . cum il folosesc ca nucleu .. precizez de la inceput ca corpul este ca al unei lazi toate falturile sint la fel .cum procedez...
   
1.   in mai fac nuclei pe 2.3 rame . despre ingrijire nu vorbesc acum pina in august numai bine ajunge la 7,8 rame il ienez pe 3.4 .in primavara cind e plin il mut intr.o lada normala si in nucleu fac alt roi .
2. daca nu vreau sa il mut ii pun magazie cu gratie haneman ..si la treaba.

3. incepind cu anul viitor sint pregatit pentru o alta varianta gindita de mult . voi pune desupra un corp tot pe 8 rame normale .il voi folosi in exclusivitate ptr. cladit de rame si provizii si ptr.  imultire .

  varianta 3 stpul respectiv nu va face pastoral .