DACA VREM PUTEM INCEPE =cu un nucleu de 6 rame.......

Creat de milu56, Septembrie 12, 2009, 01:26:22 PM

« precedentul - următorul »

balanescuadrian

la mine componenta unui cuib este cam asa :
R1 - miere capacita - rezerva stupului
R2-R8 -  coronita de miere si restul 75-80%puiet + pastura
R10 - miere capacita - rezerva stupului
la dv care este componenta in stupii pe 6 rame? :hi:
cumva in stupii pe 6 rame aveti doar roi si ca sa fructificati culesurile mergeti pe sistemul acesta cu magazie comuna??

D006

Adrian,de la roi pe 6 rame.......bine condus ......se obtine o productie de miere egala sau chiar mai mare comparativ cu o familie pe 12 rame.

balanescuadrian

Citat din: teinegru64Adrian,de la roi pe 6 rame.......bine condus ......se obtine o productie de miere egala sau chiar mai mare comparativ cu o familie pe 12 rame.
acuma ...nu ma lasati in pom !!! ziceti-mi si mie la ce va referiti?? (banuiesc eu cate ceva ..dar nu tot)!! :hi:
ziceti-mi si ce dezavantaje au!?

milu56

Citat din: balanescuadrianla mine componenta unui cuib este cam asa :
R1 - miere capacita - rezerva stupului
R2-R8 -  coronita de miere si restul 75-80%puiet + pastura
R10 - miere capacita - rezerva stupului
la dv care este componenta in stupii pe 6 rame? :hi:
cumva in stupii pe 6 rame aveti doar roi si ca sa fructificati culesurile mergeti pe sistemul acesta cu magazie comuna??
Ei,vezi ca esti aproape de a intelege,stieai ca ma ocup si cu vanzare de roi.

milu56

Citat din: teinegru64Adrian,de la roi pe 6 rame.......bine condus ......se obtine o productie de miere egala sau chiar mai mare comparativ cu o familie pe 12 rame.
Sigur mai mare si mai ai avantajul ca poti sa iai de la care se dezvolta mai rapid cate o rama su chioar 2 cu puiet pentru a face nucleuri.

bee_lover

Poti face domnule Teinegru dar eu cred ca problema apare toamna cu rezervele de miere.

Daca ma insel va rog sa ma contraziceti!

milu56

Citat din: bee_loverPoti face domnule Teinegru dar eu cred ca problema apare toamna cu rezervele de miere.

Daca ma insel va rog sa ma contraziceti!
Toamna nu vor fi probleme cu rezerva de miere caci orcum albinele vor face coroane deasupra puietului.

milu56

Citat din: balanescuadrianla mine componenta unui cuib este cam asa :
R1 - miere capacita - rezerva stupului
R2-R8 -  coronita de miere si restul 75-80%puiet + pastura
R10 - miere capacita - rezerva stupului
la dv care este componenta in stupii pe 6 rame? :hi:
cumva in stupii pe 6 rame aveti doar roi si ca sa fructificati culesurile mergeti pe sistemul acesta cu magazie comuna??
Miere si pastura pe margine dar cel putin 4 rame pline cu puiet,depinde de matca
am avut si toate 6 ramele cu puiet,dar la margine pe masura ce iese puietul pune pastura.Iarna in Romania puneam 2 unul langa altul si mentineau caldura unul de la altul.
vezi ca nu am nici un fel de sipca pe laterale se lipesc perfect unul de altul,se vede in link mai jos:


balanescuadrian

la mine la vreo cativa stupi am avut rame complet ouate fara nici un fel de miere doar puiet ...aici coronitele de miere au lipsit pana la jumatatea lui septembrie ... avantajul a fost de partea cutiei pe 10 rame am restrans cuibul exact cu ramele astea.... dar daca aveam cu 6 rame ce mai rastrangem? ce mai lasam?
probabil ca roiurile de genul asta sunt ori roi tarzii, ori roi cu matci batrane care in iarna urmeaza sa fie unificati! (referitor la clima din Romania, probabil in spania e alta poveste) :hi:
pentru roii formati in mai ... mi se pare ca este insuficient spatiul de 6 rame! doar daca vreau sa divizez, dar sincer in clima din romania este cam greu sa divizezi la floarea soarelui sau in august, deja matca scade considerabil ouatul!
sa zicem ca mentin familia la 6 rame...daca la salcam - tei este pe 6 rame la floarea soarelui tot pe 6 rame... in octombrie pe cate rame intra? probabil sistemul este bun ptr inmulire... ii infranez pe toti la 6 rame(daca totul merge perfect), dar ..am dubiile mele ....
o alta dilema este ..daca as avea 500 stupi i-as tine pe 6 sau 10 rame + caturi? as avea timp sa ii bibilesc pe toti?? - asta in conditiile unui pastoral "agresiv" cum este in romania?
eu sunt de acord 2 de 6 strang mai mult decat 1 pe 10, dar si manopera alocata fiecaruia este mai mare! plus ca se accepta aceasta doar daca se acorda o atentie sporita .. ceea ce de la 200 in sus nu cred ca mai este cazu! (in ideea unui pastoral temeinic etc... stationarul este exclus din calcule)
parerea mea desigur!

bucovineanu

Daca vrem sa avem un numar de stupi de dragul de a-i avea, putem lucra cu stupi pe 6 rame. Daca dorim sa facem productie, daca dorim sa recoltam miere si sa  avem rentabilitate trebuie sa avem familii puternice in stupi de mare capacitate. Suntem liberi sa alegem.

milu56


bucovineanu

O regina care nu poate sa asigure puiet pentru a intretine o familie intr-un stup pe 12 rame nu merita sa fie mentinuta in stupina.

milu56

Perfect deacord,dar o regina nu poate depune oua cat 2 regine.
in luna aprilie cand ne pregatim pentru salcam.

milu56

Sa  nu confundam nucleul cu stupul cu 2 regine.