Alergie sau nu?

Creat de badea_mih, Iunie 25, 2011, 05:49:11 PM

« precedentul - următorul »

badea_mih

salutare tuturor am si eu o nelamurire in urma cu 3 ani eram imun la intepaturi,dar de doi ani am devenit alergic de ce?
Anul trecut cand am strans stupii pentru iernat mau intepat 2 una de mana si una de picior si am avut nimic.aqm vreo 2 saptamani ma intepat una singura si ma luoase cu calduri si am luat un claritin si in cca 10 min ma lasat.Eu de 2 ani de zile de cand am inceput sa am probleme fac si sport gantere sa aiba si asta vreo legatura?
Cu respect

Obombo

S-a discutat din belsug pe marginea subiectului:  http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3916.0  Daca ai rabdare sa citesti discutia respectiva o sa gasesti raspunsul la intrebarea ta. Eventual, inainte de a deschide un subiect nou, controleaza in forum existenta unuia asemanator unde sa atasezi intrebarea ta.
Toate cele bune. :hi:

orbanstefan64

nu mai intra in stupina fara sa iei inainte un claritine sau flonidan daca odata ai devenit alergic nu scapi usor de sau nu scapi niciodata tre mers la alergolog (asta m i o spun si mie dar pina acum nu am facut o) i ti face un test dupa care i ti da un tratament dar sansele de a scapa sint 50-50 % cel putin asa mi so zis mie.
nu stiu daca ar putea avea vreo legatura cu sportul.

Kov iulian

E posibil sa aiba legatura cu sportul doar daca pt a avea performante mai mari se iau tot felul proteine si energizante si altele . Si acelea sa produca vreo reactie

badea_mih

#4
Citat din: Kov iulian din Iunie 26, 2011, 09:02:40 AM
E posibil sa aiba legatura cu sportul doar daca pt a avea performante mai mari se iau tot felul proteine si energizante si altele . Si acelea sa produca vreo reactie

Fac sport dar fara proteine sau alte prostii.Eu mam gandit k sar putea sa fie si de la sport ptr k tot timpul corpu este supus la efort si se consuma multa energie si calorii probabil si pierdut din imunitate si nu are timp sa se refaca.Cum vam spus anul trecut knd iam strans pt iernat mau intepat 2 si nu am avut nimic si anu asta ma luat una si deja ma luase cu calduri. Ori cum de albine nu ma las :)) UN CLARITIN INAINTE SI ASTA E. Ms de sfat nea stefane  :rotfl:

http://badeamih.sunphoto.ro

pharaonu75

Citat din: badea_mih din Iunie 26, 2011, 11:56:05 AM
Fac sport dar fara proteine sau alte prostii.Eu mam gandit k sar putea sa fie si de la sport ptr k tot timpul corpu este supus la efort si se consuma multa energie si calorii probabil si pierdut din imunitate si nu are timp sa se refaca.

Nu are nicio legatura cu sportul!
Sportul nu scade, ci creste imunitatea organismului!
Eu am "tras de fiare" in regim de mare intensitate foarte multi ani, nu sportiv de week-end, am luat si proteine sub forma de pulbere sau batoane, insa nu am observat sa fie vreo legatrura sau conflict intre culturism si intepaturile de albine.

Acea reactie cred ca este mai mult ca urmare a starii tale din momentul respectiv: oboseala fizica (extenuarea organismului), oboseala psihica (stress, somn putin sau deloc), probleme cu tensiunea arteriala!

Este posibil ca peste cateva zile, daca esti odihnit/relaxat, sa nu mai ai o astfel de reactie la intepaturi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

iata inca un,, medicament,,

pharaonu75

Citat din: orbanstefan64 din Iunie 26, 2011, 09:53:56 PM
iata inca un,, medicament,,

Nu este bun acest medicament... ciorapii sunt gri in loc de albi! :rotfl:  =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

tre sa sun sa mi trimita si o pereche de ciorapi albi  =)) =))

badea_mih

Citat din: pharaonu75 din Iunie 26, 2011, 08:02:07 PM
Citat din: badea_mih din Iunie 26, 2011, 11:56:05 AM
Fac sport dar fara proteine sau alte prostii.Eu mam gandit k sar putea sa fie si de la sport ptr k tot timpul corpu este supus la efort si se consuma multa energie si calorii probabil si pierdut din imunitate si nu are timp sa se refaca.

Nu are nicio legatura cu sportul!
Sportul nu scade, ci creste imunitatea organismului!
Eu am "tras de fiare" in regim de mare intensitate foarte multi ani, nu sportiv de week-end, am luat si proteine sub forma de pulbere sau batoane, insa nu am observat sa fie vreo legatrura sau conflict intre culturism si intepaturile de albine.

Acea reactie cred ca este mai mult ca urmare a starii tale din momentul respectiv: oboseala fizica (extenuarea organismului), oboseala psihica (stress, somn putin sau deloc), probleme cu tensiunea arteriala!

Este posibil ca peste cateva zile, daca esti odihnit/relaxat, sa nu mai ai o astfel de reactie la intepaturi!

Ai avut dreptate aqm juma de ora ma intepat o albina in picior si nu am mai avut senzatia aia MS pentru SFAT aqm pot sa stau linistit mai pot fii si momente knd mi se mai  poate intampla la nevoie un CLARITIN te scoate la lumina :)))) ms inca odata

Porfy66

Eu m-a apucat de apicultura de 5 ani.. In primi 2 ani nu am avut nici o probelma cu intepaturile.. se umfla ceva si doar atat.. In primavara anului 3 am luat 2 intepaturi una in mana si alta undeva in zona gatului... Am facut o alergie puternica ce se manifesta prin mancarimi puternice la nivelul incheieturilor in zonele inghinale ... eram tot rosu cu ochii injectati.. nu am avut senzatie de sufocare.... am ajuns la spital si imediat am fost pus sub tratament si sfatuit sa ma las de albine.... Am continuat si bineinteles ca in ciuda marurilor luate am mai primit ceva intepaturi si iar am ajuns la spital... apoi luam preventiv claritin inainte de a umbla la albine.. asa am dus-o toata vara anului 3...
In primavara anului 4 am primit iar o intepatura dar nu am mai avut nicio reactie alergena... apoi la cateva saptamni intentionat m-am lasat intepat.. de doua ori si m-am simtit ok... Acum nu mai am nici o reactie alergica... totul e ok..
Privind in urma si tragand concluzii cred totusi ca acea alergie s-a declansat pe un fond de oboseala, stres .. o stare generala proasta dupa o iarna in care am cam neglijat alimentatia sanatoasa....
Partea buna e reactia alergica a trecut de la sine fara alte tratamete doar printro alimentatie corecta si un regim de viatza echilibrat... Mentionez ca am  peste 44 ani.. toate s-au intamplat cand aveam 42 ani...
Cam asta pot sa va spun despre cele ce mi s-au intamplat