Dans

Creat de Alecs, Octombrie 28, 2007, 12:44:41 AM

« precedentul - următorul »

Alecs

Albinele au un grai propriu ce se manifesta prin diferite miscari ritmice cunoscute sub denumirea de " dansul albinelor " . Dupa cercetari indelungate acest mijloc inedit de comunicare al albinelor a fost descifrat de cercetatorul german Karl von Frish, care a primit premiul Nobel pentru aceasta descoperire
    Alecs                                                 27 10 2007

D006

Dle Alecs,
Ultimele cercetari in privinta limbajului albinelor sint facute de ADRIAN M. WENNER care intr-un studiu intitulat"The Elusive Honey Bee Dance "Language" Hypothesis" intr-o traducere de unul care nu e expert pe procente suna cam asa~Limbajul dansului albinelor,ipoteze pe care nu te poti bizui".Din cle citite se pare ca pe linga acest limbaj(al dansului),impreuna cu feromonii  si luarea deciziei in familie formeaza ceea ce sa chema "limbajul albinelor".Cunoasteti? Se poate discuta,dar poate alta data.
Cu stima

Alecs

Ceea ce postez la aceasta rubrica nu le stiu, le gasesc tot lecturand pe ici pe colo, mi-se par interesante, si le transcriu si pentru ceilalti colegi de forum cu riscul ca unii sa le cunoasca, sau sa aiba cunostinte mult mai aprofundate si mai pertinente. Ceea ce am postat mai sus am luat-o dintr-un almanah al apicultorului din anul 1984 . Sant bucuros cand o postare genereaza discutii pe tema respectiva mai ales cand dezbaterile sant facute de cei care stapanesc bine apicultura si au cunostinte vaste in acest domeniu.De aceea santem membri ( si colegi  :) ) pe acest forum.
   Alecs                                                    27 10 2007

D006

Citat din: AlecsCeea ce postez la aceasta rubrica nu le stiu, le gasesc tot lecturand pe ici pe colo, mi-se par interesante, si le transcriu si pentru ceilalti colegi de forum cu riscul ca unii sa le cunoasca, sau sa aiba cunostinte mult mai aprofundate si mai pertinente. Ceea ce am postat mai sus am luat-o dintr-un almanah al apicultorului din anul 1984 . Sant bucuros cand o postare genereaza discutii pe tema respectiva mai ales cand dezbaterile sant facute de cei care stapanesc bine apicultura si au cunostinte vaste in acest domeniu.De aceea santem membri ( si colegi  :) ) pe acest forum.
   Alecs                                                    27 10 2007
(si nu numai)

hordoan_aurel


D006

...eram incepator..primele luni..ma uit in stupi, faceam asta si de doua ori pe saptamina sa caut matca  si aveam doar patru familii, cind vad albinele ca se bitiiau...credeam ca sunt bolnave..otravite ...dar mi-a spus cineva ce este cu bitiiala lor peste citeva zila si m-am linistit, dar o bagasem pe mineca cind am vazut ..dansul lor.

D006

stiti de unde au invatat aldinele dansul?...... de la emisiunea lui Banica!!!!. :nebun:

PricopArthur

Este interesant de analizat dansul albinelor, in prima etapa cand stim unde e culesul.
Acelasi dans il fac si cand au gasit o casa noua pt roiul ce vrea sa plece.
Miere multă şi inimă curată!

pharaonu75

O reprezentare grafica a dansului albinelor
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

aceasta este prezentata si in filmele IWF.