Iernare si diagnostic

Creat de leonardus, Februarie 23, 2017, 04:03:08 PM

« precedentul - următorul »

leonardus

Citat din: filip din Februarie 24, 2017, 12:58:12 PM
Selectia cuprinde:
1 Cum ierneaza fam de albine
2 Productivitatea  fam de albine
3 Rezistenta la boli si virusi.
Din toate aceste criterii se formeaza hibridul perfect.
Eu nu sunt adeptul unei rase pure ...........trebuie valorificate partile bune din fiecare rasa.
Albina care nu percepe iarna nu intra in aceste criterii. :D
Pentru asta trebuie stiinta si mediu controlat. Deci noi iesim din ecuatie. Totusi nu trebuie uitat ca hibridizarea are si aspecte negative care uneori ies la iveala dupa foarte mult timp, suficient cat sa produca pagube enorme in biotop/susa. Nici faptul ca rasele 'pure' sunt pe cale de disparitie si daca nu se introduce un program controlat de reintroducere, in curand n-o sa mai avem ce hibridiza....carpatina e exemplul perfect.

filip

#31
Toti lupta pentru salvarea albinei,fiecare cu armele din dotare.....
""Pentru eliberarea produselor medicinale de uz veterinar-apicol (Taktic, Varachet Forte, Varatraz, Scabatox, Mavrirol, Protofil) este necesara o copie dupa inregistrarea sanitar-veterinara a stupinei si o nota de comanda semnata de un medic veterinar. Daca nu dispuneti de o nota de comanda, acesta poate fi eliberata de medicul veterinar al firmei noastre contra sumei de 10 lei.

Daca nu aveti stupina autorizata sanitar veterinar, putem sa va recomandam o farmacie veterinara care va poate vinde medicamente apicole, fara nota de comanda. Preturile sunt putin mai ridicate fata de depozitul nostru farmaceutic""

Eu intreb:Taktik,Scabatox sunt medicamente omologate pentru albine?

Cum poate un medic veterinar sa semneze o nota de comanda pentru medicamente neomologate?
Informatia e aici,sa nu avem discutii:
http://www.prisacadobrogea.ro/catalog/tratamente-647456
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ciucur

Eu zic sa fiti atent si sa nu va "mintiti" singur. Mierea de mana e periculoasa, dar eu cred ca alte cauze au dus la pierderea familiilor.
Poza cu rama seaca pe care erau albinele moarte si afirmatiile cum ca erau multe albine moarte bagate in celule si ca nu au consumat mai nimic la iernare (tinand cont de poze) indica altceva. Credeti ca alte familii nu au miere de mana pe rame?
La 8 intervale de albina bine restranse si cu rezerve de hrana suficiente nu se intampla asa ceva. Degeaba este miere pe ramele care nu sunt la indemana ghemului de iernare.
Daca mai aveti ramele, cantariti-le de curiozitate sa vedeti ce rezerva de hrana era pe ele. Eu consider condensul mai periculos decat mierea de mana.

Sa nu va suparati pe mine, este opinia mea din ceea ce am vazut in poze. Si eu era sa pierd cea mai tare familie anul trecut, tot din cauza ca am lasat putina hrana pe rame, estimand gresit.
Familiile puternice consuma pe masura populatiei.

Succes, si o dezvoltare cat mai frumoasa pentru albine.

:hi:

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

leonardus

Citat din: ciucur din Februarie 24, 2017, 04:57:19 PM
Eu zic sa fiti atent si sa nu va "mintiti" singur. Mierea de mana e periculoasa, dar eu cred ca alte cauze au dus la pierderea familiilor.
Poza cu rama seaca pe care erau albinele moarte si afirmatiile cum ca erau multe albine moarte bagate in celule si ca nu au consumat mai nimic la iernare (tinand cont de poze) indica altceva. Credeti ca alte familii nu au miere de mana pe rame?
La 8 intervale de albina bine restranse si cu rezerve de hrana suficiente nu se intampla asa ceva. Degeaba este miere pe ramele care nu sunt la indemana ghemului de iernare.
Daca mai aveti ramele, cantariti-le de curiozitate sa vedeti ce rezerva de hrana era pe ele. Eu consider condensul mai periculos decat mierea de mana.

Sa nu va suparati pe mine, este opinia mea din ceea ce am vazut in poze. Si eu era sa pierd cea mai tare familie anul trecut, tot din cauza ca am lasat putina hrana pe rame, estimand gresit.
Familiile puternice consuma pe masura populatiei.

Succes, si o dezvoltare cat mai frumoasa pentru albine.

:hi:
E clar, nu mai batem apa-n piua ! Diagnostic final: Nosemoza datorita mierii de mana si condens ca factor agravant. Punct. Celelalte familii nu au miere de mana pentru ca la toate am dat (numai) zahar; nu au avut timp sa culeaga de iernat intrucat au fost roi tarzii. Nu citit ce se scrie mai inainte ? Cele 2 familii erau din alea 3 care le-am luat la schimb si aveau miere de stransura; in plus, omul avea prisaca aproape de paduri de deal. Plus ca AM SPECIFICAT CLAR (si degeaba) de 3-4 ori ca le-am lasat rame care aveau toate miere in coronita pe jumate de rama cel putin.

ciucur

Punct. Si de la capat.
Ati luat 3 familii, doua au murit. A treia de ce traieste? Sau doar ea nu a cules mana?
Familiile facute de dvs cu regine de cumparat sunt bine pentru ca le-ati dat hrana - sirop. Va rog sa intelegeti ca ramele puse de dvs. in poze nu sunt suficiente pentru o familie de 8 rame mai ales ca sustineti un consum foarte mic de hrana la iernare. Eu prin asta inteleg ca ramele erau aproximativ la fel cand ati restrans de iernare.
Va rog cantariti ramele sa vedeti cata hrana era acolo.
Cata miere (kg) credeti ca era necesara pentru ca o familie de 8 rame sa ierneze bine? Impachetarea cum a fost facuta?

Sa stiti ca eu v-am citit bine postarile, fiind si hunedorean, si voiam sa purtam un dialog pe problema prezentata, insa pot sa accept ca fiecare om poate pune un diagnostic final (bun sau rau) si poate incheia dialogul atunci cand vrea el, pe banii lui. Eu zic ca abordarea aleasa nu va ajuta. Cititi-va inca odata prima postare fara graba si analizati bine.
Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

leonardus

Citat din: ciucur din Februarie 24, 2017, 05:55:41 PM
Punct. Si de la capat.
Ati luat 3 familii, doua au murit. A treia de ce traieste? Sau doar ea nu a cules mana?
Familiile facute de dvs cu regine de cumparat sunt bine pentru ca le-ati dat hrana - sirop. Va rog sa intelegeti ca ramele puse de dvs. in poze nu sunt suficiente pentru o familie de 8 rame mai ales ca sustineti un consum foarte mic de hrana la iernare. Eu prin asta inteleg ca ramele erau aproximativ la fel cand ati restrans de iernare.
Va rog cantariti ramele sa vedeti cata hrana era acolo.
Cata miere (kg) credeti ca era necesara pentru ca o familie de 8 rame sa ierneze bine? Impachetarea cum a fost facuta?

Sa stiti ca eu v-am citit bine postarile, fiind si hunedorean, si voiam sa purtam un dialog pe problema prezentata, insa pot sa accept ca fiecare om poate pune un diagnostic final (bun sau rau) si poate incheia dialogul atunci cand vrea el, pe banii lui. Eu zic ca abordarea aleasa nu va ajuta. Cititi-va inca odata prima postare fara graba si analizati bine.
Cele bune!
1.Nu aveti dreptate.
2. Nu toate familiile au aceeasi 'setare', chiar daca sunt stupi alaturati. E posibil ca familia ramasa sa fi avut miere de mana in proportie mult mai mica (posibil chiar deloc), sau, din cate imi aduc eu aminte se pare ca la aceasta am adaugat eu cateva rame cu miere de zahar. Citit pe net daca nu credeti. Si albinele au 'caracter'.
3. Tu vezi ca sunt 8 rame dar asta la ultimul control; pana la intrarea efectiva in iarna familia se poate mici mult. Si aici depinde de multi factori; am avut ambele situatii: dupa ultimul control (sfarsit de septembrie) am avut unul propice cam peste 1 luna, si am avut surprize; unele familii s-au intarit, iar altele au slabit.
4. Impachetarea a fost facuta cu sfoara si hartie, na.......cum ar putea fi facuta ? E un lucru elementar simplu unde imbini teoria cu experienta. Cum am facut impachetarea la ceilalti 9 ?
5. Multumim. Si ma opresc aici definitiv. Diagnostic cel mai probabil: Nosemoza. Cauza: miere de mana. Condens: factor agravant.

oroles

Familiile puternice gestioneaza mai bine situația mierii de mana. La familiile puternice consumul per capita de albina este mai mic decat la familiile mici, desi se poate intampla ca in total sa fi consumat aceeasi cantitate. De aici si uzura mai mare. Eu am mana si la familiile puternice si nu găsești o pată in stup. In schimb la cele slabe sunt ceva pete pe speteaza. Vad ca deja s-au facut asocieri intre nosemoza si diaree ca urmare a consumului mierii de mana. Desi este o corelație intre cele două,  as putea spune ca cea de-a doua nu o implica neapărat pe prima. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

leonardus

Citat din: oroles din Februarie 24, 2017, 06:24:38 PM
Familiile puternice gestioneaza mai bine situația mierii de mana. La familiile puternice consumul per capita de albina este mai mic decat la familiile mici, desi se poate intampla ca in total sa fi consumat aceeasi cantitate. De aici si uzura mai mare. Eu am mana si la familiile puternice si nu găsești o pată in stup. In schimb la cele slabe sunt ceva pete pe speteaza. Vad ca deja s-au facut asocieri intre nosemoza si diaree ca urmare a consumului mierii de mana. Desi este o corelație intre cele două,  as putea spune ca cea de-a doua nu o implica neapărat pe prima.
Tin sa va dau, a cata oara oare, dreptate ! De aceea am mentionat la inceput ca nu vad nicio urma de diaree. Nosemoza se poate manifesta si fara diaree. A se citi pe net inainte de comentarii. Nu toate familiile care au fost diagnosticate avand nosemoza (la microscop) au avut diaree.

tinumaftei

Citat din: leonardus din Februarie 24, 2017, 07:14:11 PM
Citat din: oroles din Februarie 24, 2017, 06:24:38 PM
Familiile puternice gestioneaza mai bine situația mierii de mana. La familiile puternice consumul per capita de albina este mai mic decat la familiile mici, desi se poate intampla ca in total sa fi consumat aceeasi cantitate. De aici si uzura mai mare. Eu am mana si la familiile puternice si nu găsești o pată in stup. In schimb la cele slabe sunt ceva pete pe speteaza. Vad ca deja s-au facut asocieri intre nosemoza si diaree ca urmare a consumului mierii de mana. Desi este o corelație intre cele două,  as putea spune ca cea de-a doua nu o implica neapărat pe prima.
Tin sa va dau, a cata oara oare, dreptate ! De aceea am mentionat la inceput ca nu vad nicio urma de diaree. Nosemoza se poate manifesta si fara diaree. A se citi pe net inainte de comentarii. Nu toate familiile care au fost diagnosticate avand nosemoza (la microscop) au avut diaree.
Nosemoza fara diaree si miere de mana fara diaree este absolut exclus!!
Diaree fara nosemoza poate exista, dar nosemoza fara diaree - IARNA - nu se poate!

oroles

#39
Asta am spus-o si eu. Se deduce din postare. A fost rastalmacit de catre leonardus. Nosemoza se recunoaște după mirosul de acru. Un silogism gresit. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

poate fi si lipsa matcii [din dec ,  ianuarie ,ger ,] consum mare asociat cu umiditate  ^:)^[d nii ciucur si oroles au dreptate ],am spus o parere poate sa nu fie luata in considerare  :nod: :nono:.....

stefan1

  Leonardus, asculta toate parerile!
  M-am uitat inca o data la poze. Sunt numai trei rame si nu prea clar. Mie mi s-a parut ca vad ceva pete de diaree si pe fagurul mai nou si pe cel mai vechi, curgand peste celulele capacite, sub partea de sus consumata.
  Din fagurul mai nou se poate suspecta moartea prin infometare. Se vad albinele moarte in celule la mare distanta de portiunea ramasa cu miere. Dar ghemul ar trebui sa se traga aproape de rezerva de miere. Insa asta nu se intampla decat daca familia nu are inca puiet. Daca are puiet, ghemul nu se mai muta de pe puiet si se poate desparti de suprafata cu miere. Pe fagurul asta nu se vede daca a avut puiet, dar este posibil sa fi fost pe un fagur vecin pe care nu l-ai mai filmat. In general familia infometata consuma in ultima instanta puietul necapacit si chiar parte din puietul capacit care nu e prea batran, dar tot ar trebui sa se vada cateva celule de puiet capacite sau partial capacite. Tot de pe fagurul ala mai nou se vede inca o aglomerare de albine deasupra la mierea care mai e in fagur. Asta arata o regrupare a albinelor ramase (dupa ce majoritatea au murit pe puiet, la o incalzire a vremii, albinele ramase nu mai aveau de ce sa stea pe puietul mort si s-au regrupat pe miere. Dar probabil populatia ramasa a fost prea mica pentru a mai putea asigura caldura ghemului si la urmatorul ger au murit si ele.
  Fii atent si la umezeala. In unele celule din faguri sticleste apa, dovada ca ai avut mare umezeala in stup. Aceasta poate singura sa omoare familia, deranjand ghemul in felul urmator: pe albinele din coaja ghemului se condenseaza vaporii de apa emanati de ghem, formand stropi pe aripi. Albinele din coaja intra dupa o vreme in ghem pentru realimentare, dar intra cu apa de pe ele, care uda su timpul toate albinele si de aceea capata aspectul ala negru.
  Nosemoza in general produce diaree in timp de iarna cand nu pot iesi la zbor perioade indelungate. De fapt ea produce o inflamare a peretelui pungii rectale care in mod normal are si un rol de a filtra apa din dejectii si a evita astfel o supra incarcare. Lipsa functiei de filtrare a peretelui vezical are si alte urmari, caci apa din dejectii normal reintra in metabolismul albinei, inlocuind apa eliminata prin respiratie si mentinand fluiditatea hemolimfei. Daca acest proces de filtrare a apei nu se mai produce, albinele sufera, paradoxal, de sete, desi ele au o punga rectala plina de dejectii subtiri.
  La umezeala prea mare e mare pericol ca mierea necapacita (si in faguri se vede ca era) sa se degradeze si sa provoace ea diaree, chiar daca nu e vorba de miere de mana sau de nosemoza.
  Este posibil si ca rasa albinelor din cei 3 stupi primiti sa fie mai putin rezistenta la ierni grele. Unele rase au punga rectala de mai midi dimensiuni si necesita zboruri de curatire mai dese. Corelat poate cu asta se stie ca chiar la noi in tara albinele din sud rezista mai putin la consumul de miere de mana (care contine mai multe substante nedigerabile si deci umplu punga rectala mai repede.
  Trebuie deci sa iei in considerare toate elementel amintite si si altele inainte de a trage o concluzie definitiva.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cornelioandanciu

Citat din: leonardus din Februarie 24, 2017, 05:16:44 PM
Citat din: ciucur din Februarie 24, 2017, 04:57:19 PM
Eu zic sa fiti atent si sa nu va "mintiti" singur. Mierea de mana e periculoasa, dar eu cred ca alte cauze au dus la pierderea familiilor.
Poza cu rama seaca pe care erau albinele moarte si afirmatiile cum ca erau multe albine moarte bagate in celule si ca nu au consumat mai nimic la iernare (tinand cont de poze) indica altceva. Credeti ca alte familii nu au miere de mana pe rame?
La 8 intervale de albina bine restranse si cu rezerve de hrana suficiente nu se intampla asa ceva. Degeaba este miere pe ramele care nu sunt la indemana ghemului de iernare.
Daca mai aveti ramele, cantariti-le de curiozitate sa vedeti ce rezerva de hrana era pe ele. Eu consider condensul mai periculos decat mierea de mana.

Sa nu va suparati pe mine, este opinia mea din ceea ce am vazut in poze. Si eu era sa pierd cea mai tare familie anul trecut, tot din cauza ca am lasat putina hrana pe rame, estimand gresit.
Familiile puternice consuma pe masura populatiei.

Succes, si o dezvoltare cat mai frumoasa pentru albine.

:hi:
E clar, nu mai batem apa-n piua ! Diagnostic final: Nosemoza datorita mierii de mana si condens ca factor agravant. Punct. Celelalte familii nu au miere de mana pentru ca la toate am dat (numai) zahar; nu au avut timp sa culeaga de iernat intrucat au fost roi tarzii. Nu citit ce se scrie mai inainte ? Cele 2 familii erau din alea 3 care le-am luat la schimb si aveau miere de stransura; in plus, omul avea prisaca aproape de paduri de deal. Plus ca AM SPECIFICAT CLAR (si degeaba) de 3-4 ori ca le-am lasat rame care aveau toate miere in coronita pe jumate de rama cel putin.
Nosemoza datorita mierii de mana ?   :D Eu nu va contrazic, vad ca sunteti suparat, dar noosema nu apare de la mierea de mana, este o boala data de niste spori, iar mierea de mana face ca albinele sa dea in diaree, caz in care ar fi trebuit sa aveti ramele din stup cu multe dejectii . Si la noosema se poate ajunge pana la diaree, probabil de aici confuzia.
   
Va salut.

leonardus

#43
Citat din: cornelioandanciu din Februarie 25, 2017, 06:19:32 PM
Citat din: leonardus din Februarie 24, 2017, 05:16:44 PM
Citat din: ciucur din Februarie 24, 2017, 04:57:19 PM
Eu zic sa fiti atent si sa nu va "mintiti" singur. Mierea de mana e periculoasa, dar eu cred ca alte cauze au dus la pierderea familiilor.
Poza cu rama seaca pe care erau albinele moarte si afirmatiile cum ca erau multe albine moarte bagate in celule si ca nu au consumat mai nimic la iernare (tinand cont de poze) indica altceva. Credeti ca alte familii nu au miere de mana pe rame?
La 8 intervale de albina bine restranse si cu rezerve de hrana suficiente nu se intampla asa ceva. Degeaba este miere pe ramele care nu sunt la indemana ghemului de iernare.
Daca mai aveti ramele, cantariti-le de curiozitate sa vedeti ce rezerva de hrana era pe ele. Eu consider condensul mai periculos decat mierea de mana.

Sa nu va suparati pe mine, este opinia mea din ceea ce am vazut in poze. Si eu era sa pierd cea mai tare familie anul trecut, tot din cauza ca am lasat putina hrana pe rame, estimand gresit.
Familiile puternice consuma pe masura populatiei.

Succes, si o dezvoltare cat mai frumoasa pentru albine.

:hi:
E clar, nu mai batem apa-n piua ! Diagnostic final: Nosemoza datorita mierii de mana si condens ca factor agravant. Punct. Celelalte familii nu au miere de mana pentru ca la toate am dat (numai) zahar; nu au avut timp sa culeaga de iernat intrucat au fost roi tarzii. Nu citit ce se scrie mai inainte ? Cele 2 familii erau din alea 3 care le-am luat la schimb si aveau miere de stransura; in plus, omul avea prisaca aproape de paduri de deal. Plus ca AM SPECIFICAT CLAR (si degeaba) de 3-4 ori ca le-am lasat rame care aveau toate miere in coronita pe jumate de rama cel putin.
Nosemoza datorita mierii de mana ?   :D Eu nu va contrazic, vad ca sunteti suparat, dar noosema nu apare de la mierea de mana, este o boala data de niste spori, iar mierea de mana face ca albinele sa dea in diaree, caz in care ar fi trebuit sa aveti ramele din stup cu multe dejectii . Si la noosema se poate ajunge pana la diaree, probabil de aici confuzia.
   
Nu stiu de ce draci ma bag unde nu trebuie.......trebuie sa scriu ca pentru copiii de gradinita ? Evident ca ''nosemoza datorita mierii de mana'' IMPROPRIU ZIS, prin asta intelegandu-se ca (asa ca la gradinita): mierea de mana incarca intestinele prea tare + spori de nosema, deci nosemoza potentiala + condens, care agraveaza, si poate da si alte complicatii (diaree) = DIAGNOSTIC STABILIT. Care se traduce babeste asa: albinele consumand miere de mana si avand betegeala de nosema in ele, neputand sa iasa la zbor de curatire de 4 luni ca sa elibereze intestinele ce se comporta ca o cultura de bacterii, mor de nosemoza, adica sistemul lor de aparare nu mai poate face fata 'infectiei'.........condensul agraveaza. Daca ar fi avut un zbor de curatire cel mai probabil ar fi supravietuit intrucat ar fi eliberat o 'sarja' de nosema si sistemul imunitar putea sa se ocupe de partea 2; care oricum nu mai e un pericol asa de mare ca primavara e la colt. In conditiile unei colonii viguroase. E acelasi lucru ca TBC-ul la oameni......
Initial am vrut sa scriu ceva mai 'rautacios' dar am sters ulterior. N-are rost sa ma 'strofoc'.

vranceanul

Nosemoza – ,,boala mizeriei", este o boala parazitara (produsa de Nosema apis) care apare in urma existentei factorilor favorizanti in stup: lipsa zborurilor de curatire in timpul iernii; rezerve de hrana slab calitativa (miere de mana, necapacita); adaosuri proteice necorespunzatoare; lipsa curateniei si nedezinfectarea stupilor; umiditatea crescuta; iernarea grea si neconfortabila.
Boala este cauzata de un protozoar care se gaseste in toti stupii in stare latenta si se activeaza la aparitia conditiilor prielnice.

Manifestare clinica

La o infestare incipienta semnele clinice sunt mascate, fiind vizibile numai cand incarcatura per individ de paraziti ajunge la o anumita limita.
Practic nosemoza netratata la timp scurteaza viata albinelor, reduce drastic capacitatea de productie. In final se ajunge pana la disparitia definitiva a familiilor,printr-o decimare rapida.
Semnele clinice:
• uzura prematură a albinelor, depopularea stupului;
• pete de diaree pe speteze, faguri, pereţii şi fundul stupului;
• fecale diareice de culoare maronie cu miros urât, acru, eliminate ca un jet în timpul zborului de curăţire şi care se observă pe scândura de zbor, capac şi faţa stupului;
• albinele au abdomenul destins şi moale şi se deplasează cu greutate;
• albinele au aripile întinse, picioarele adunate sub torace, paralizează şi mor.

Diagnostic

Deoarece aceasta manifestare clinica este intalnita si la alte boli(vezi diareea), punerea unui diagnostic sigur este mai complicata, necesitand examinarea probelor de catre un laborator specializat.
Totusi cand boala este avansata si stuparii pot pune un diagnostic corect, prin cercetarea catorva albine moarte.
Se procedeaza in felul urmator : se ia albina, separam capul de corp si cu o penseta fina, scoatem intestinele. La albina sanatoasa intestinul este galben sau maroniu, pe cand la cea bolnava culoarea este alb-laptoasa.

Prevenirea si combaterea nosemozei

– inlocuirea la max.2-3 ani a tuturor fagurilor din stupi;
– distrugerea fagurilor vechi sau noi care contin pete diareece ; si ramele vechi care nu mai pot fi dezinfectate corect, se distrug;
– colectarea periodica a tuturor resturilor din stupi si arderea lor imediata;
– in familiile cu nosemoza se inlocuiesc obligatoriu matcile,indiferent de varsta si calitati;
– curatarea anuala a stupilor cu soda caustica 4% (preventiv), sau de cate ori este nevoie(dupa constatarea bolii); la utilajele si uneltele metalice, se fac fumigatii cu formol 3%; aceste dezinfectii vor fi urmate de o clatire abundenta cu apa;
– supravegherea permanenta a familiilor si executarea masurilor adecvate fara intarzieri sau amanari;
– folosirea cu precautie a hranirilor proteice de primavara (adaos de polen sau pastura in miere) si interzicerea cu desavarsire a hranirilor cu inlocuitori ai polenului si miere.

Tratament nosemoza

PROTOFIL : In Romania aceasta boala se trateaza cu preparatul ,,Protofil". Este un extract din ingrediente naturale care nu creaza prejudicii,nici albinelor,nici produselor stupului. Prin continutul de principii active(vitamine si microelemente), stimuleaza secretia enzimatica digestiva a albinelor si larvelor, inhiband parazitul.
Mod de administrare :
Protofilul se administreaza in sirop cate 17 ml/l sau in pasta de zahar,miere si zahar,cate 34 ml/kg.Se administreaza toamna in siropul pentru stimulare sau completare sau primavara in pasta sau siropul de stimulare.Tratamentul se executa de cate ori este nevoie,cu o singura conditie :cantitativ doza de Protofil sa nu depaseasca 80 ml/familie/an.Pentru o reusita deplina cititi cu atentie prospectul producatorului si respectati dozele de administrare.
FUMIDIL B : Un alt preparat, mai vechi, adus din import si din pacate nu prea folosit de stuparii romani este Fumidil B. In tarile U.E este singurul preparat folosit pentru tratamentul nosemozei. Ca principiu activ, Fumidil B, are la baza antibioticul fumagilina.
Administrare :
Se administreaza amestecat in sirop astfel : la o colonie mare 25 g principiu activ la 1 litru sirop, la una medie 18 g/0,750 litri sirop,iar pentru un roi 18 g/0,500litri sirop. Aceste cantitati se administreaza saptamanal.Sunt doua moduri de administrare : in hrana albinelor, cu preparatul livrat in hranitor; prin pulverizarea pe rame si peretii stupului iar siropul ramas, livrat ca hrana. In total se fac 8 administrari la interval de 7 zile, intre administrare. Dupa cum vedeti tratamentul este de durata, iar prin faptul ca principiul activ este un antibiotic, exista riscul de contaminare a mierii daca este facut in plin sezon activ. Recomandam mare precautie.

TRATAMENT NECONVENTIONAL :Unii stupari romani mai folosesc un ceai de plante(cimbru,coada soricelului etc) la care adauga o mica cantitate de macerat de usturoi. Componentele se amesteca cu 750 g sirop de zahar si se da albinelor in portii de 200 g. Rezultatele sunt multumitoare.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!