Incubator de matci

Creat de Adrian Roman, August 16, 2011, 11:04:17 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Ma intereseaza o solutie rezonabila si fiabila pentru incalzirea si controlul temperaturii intrun incubator pentru matci. Incinta o am deja- un frigider de dimensiuni mici- numai bun pentru incubator. Rog idei si sfaturi de la cunoscatori. :thanks:

Constantin_MH

#1
Eu mi-am construit un incubator pentru matci, folosind o lada de frigider, inspirandu-ma de aici:
http://mustang-electronic.piczo.com/incubatoaredeouapentruproducereapuilor?cr=4&linkvar=000044
Rezistenta de incalzire se gaseste in comert, pentru incubatoarele CLEO-5
Termostatul l-am cumparat de aici:
http://www.adelaida.ro/product_info.php?cPath=31_160&products_id=80&osCsid=c2fc17642c22aa581c4fdb4a732909a8
Termostatul este reglat pentru 37,5 grade Celsius(din constructie). Pentru incubatorul de eclozare matci se regleaza temperatura, din semireglabilul de pe placa, la 34,5 grade Celsius ! Atentie la manevrarea cu grija a semireglabilului- este destul de firav !!!
Termometrul digital l-am cumparat tot de la ADELAIDA:
http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=15880
Ventilatorul l-am avut eu.
Este esentiala ventilatia corecta a aerului pentru uniformizarea temperaturii !
Functioneaza perfect !



Adrian Roman

 Multumesc frumos, Kostas, sunt dator ! : sampanie:

tassevasi

Daca se interupe 4-6 ore curentul, ce faceti ?
Numai bine

cristi ciuc

Există soluţii de legare "tampon" folosindu-se un acumulator şi un invertor.
Costă, însă merită pentru cei care folosesc multe mătci sau le comercializează.

stefan2014

La Multi Ani! LA clocitoare pentru matci cat la suta trebuie sa fie umezeala din interior?

RazvanTi

ca in stup
spre 90%
farfurioara cu apa jos si caldura. eventual doua gauri astupabile jos si sus pentru o eventuala improspatare a aerului. dar aia se poate face si deschizand usa...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Constantin_MH

La cresterea matcilor in laborator, incepand de la stadiul de ou si pana la eclozare, intr-adevar s-a lucrat cu umiditate intre 75% si 100% (conform Ruttner).
Noi in incubator introducem botci capacite. In Ruttner se recomanda umiditate de 35-50%. Eu urmaresc limita de 50%.

joohny

Va salut.Intr-un incubator pt. pui a incercat cineva?Multumesc.Sanatate.

kamy

E prea mic si ca finca ma grabeam am folost doar ventilatoru si termometrul din transul,rezistenta nu incapea in frigider si am mers pe patent janese cu 4 becuri de veioza in cele 4 vanturi(sau colturi)!de aceea nu am mai folosit placuta din incubator ci pe aceea de la adelaida!
La deschisu usii cam chica temperatura,la reglaju pe care l-am facut cu toate ca nu funtionau numai 3 becuri se mentinea 34,5-34,7 grade!chiar daca ar fi mers 4 becuri temperatura ar fi fost aceeasi mai trebuie dat ture din surubelnita la termostat pentru reglare!

RazvanTi

poti sa-i dai si ture de stadion ca nu urca mai mult
termostatul de clocitoare (sa creasca temperatura peste 35 grade) TREBUIE modificat.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sorinma

nu generaliza ,incearca altu(termostatul nu urca...doar permite sa urce)
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

biz


bio

Citat din: Adrian Roman din August 16, 2011, 11:04:17 PM
Ma intereseaza o solutie rezonabila si fiabila pentru incalzirea si controlul temperaturii intrun incubator pentru matci. Incinta o am deja- un frigider de dimensiuni mici- numai bun pentru incubator. Rog idei si sfaturi de la cunoscatori. :thanks:
...


..incubator...incubatoare..

Din experienta proprie, "drum batut"...

.. Trebuie incubator in care sa tii botcile dupa  capacire pina la eclozionare.

Si o sa ai nevoie de alt incubator in care sa tii pentru o perioada scurt de timp,maxim 36 ore,  matcile eclozionate pina formezi roiurile cu el....

diferenta intre cele 2 incubatoare este temperatura.
--la eclozionare 34-35 grade.
---.la pastrarea dupa eclozionare 26-28 grade..

Sunt aduceri aminte...poate gresesc oleaca la temeperaturi


uve

Pentru incubatoarele de pui exista doua regimuri de umiditate (temperatura ramane constanta).
Si anume ,in prima faza de 18 zile(pentru ouale de gaina) umiditatea trebuie sa fie 65 %. In faza a doua (eclozare , 3 zile la ouale de gaina) umiditatea trebuie sa fie 85 %. Daca in prima faza umiditatea este mai mica oul pierde prea multa umiditate , embrionul se lipeste de coaja, cand se intoarce oul puiul va muri innecat.Daca umiditatea este prea mare embrionul nu se dezvolta corepunzator , concentratia de calciu din coaja nu scade suficient si puiul se poate sufoca. In faza a doua , de eclozare,oul nu se mai intoarce.Puiul este ca un hopa - mitica si se pozitioneaza cu ciocul sus. Daca umiditatea ramane 65 % sau mai mica de 85% puiul nu poate rupe membrana de sub coaja si chiar daca el ciocaneste coaja va sfarsi epuizat .Daca oul se intoarce cu o zi sau doua inainte de final el se poate inneca atunci cand sparge coaja. Poate ca sunt prea detaliate informatiile dar poate sunt utile si pentru cei care pun clocitori in functiune in aceasta primavara.
Am vrut in acelasi timp sa scot in evidenta importanta umiditatii. Oul de regina nu-i de gaina dar totusi umiditate de 90-100 % mi se pare exagerat . Poate gresesc ,  dar acum , cu mijloace moderne de masurare si stocare date , a facut cineva studii comparative privind influenta umiditatii asupra dezvoltarii unei regine ?
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231