Iernarea matcilor

Creat de Kiwi Bee, Februarie 08, 2010, 02:17:42 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

#15
Nu-mi dau seama! Insa am o vecina cu o gradina plina de flori de toamna!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea


Popescu Gheorghe

Polenul toamna poate fi de la astilbe mai ales si de la crizanteme.

cetin

Citat din: sfantul spiridon din Noiembrie 19, 2010, 07:59:47 PM
de la ce?
bunicul meu le-a gasit la sacul cu faina. cand plecau de acolo ziceai ca au polen. are aceasta  vreo valoare nutritiva pentru ele , sau daca nu de ce o cara?

bucovineanu

In lipsa polenului cara orice gasesc asemanator cu polenul, chiar si rumegus. Aceste materiale le depoziteaza in faguri si le vor elimina cand va aparea adevaratul polen.

pharaonu75

Era polen, pentru ca am interbat vecina ce ii mai fac florile  :rotfl:  iar ea mi-a raspuns ca sunt pline de albine! :nod: :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

dupa atiatea slbine batea apropos cred ca astepta si un trintor :rotfl: :rotfl:

Florin_Dan

Florile de pe care aduna polen sunt de 50-60 cm, sub forma de tufa, de culoare violet sau albe. Pe la noi sunt foarte multe la curti si sunt foarte vizitate de albine.

valter

@Kiwi''Nai sa crezi Valter dar eu nu citesc acea revista. hehehe

Te rog daca ai timp sa postezi metoda asa cum e in revista si sati exprimi si parerea ta.
Mersi''

Scuze.
Incerc sa fac rost de revista si am sa detaliez.Revista mi-a cazut in mana cu ocazia unei vizite la un coleg Bulz.
Creatorul metodei, cat si cel care a redactat articolul, este presedintele acociatiei apicole Campina.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.