Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

gheco

Citat din: cristi ciuc din Octombrie 04, 2010, 10:46:45 PM
Paulownia necesită măsuri de protecţie împotriva îngheţului, în primii ani, la fel ca şi Evodia?
Am acum circa 50 buc. paulownia. Le voi proteja cu saci menajeri, dar voi lasa cativa si neprotejati. Din cate stiu chiar daca degera, se regenereaza din radacina.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

am gasit cativa puieti mai mari, ai mei fiind foarte mici, va intreb, cand ar trebui sa-i iau si sa-i plantez.....acum ori la primavara?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

pharaonu75

Fiind vorba de pomi mai putin rezistenti la inghet, parerea mea este sa ii lasi pana la primavara pe locul unde i-ai gasit, iar la primavara sa ii iei si sa ii plantezi la tine in gradina!
In felul asta nu risti sa iti inghete (pomul fiind fortat sa se adapteze noului amplasament dar si sa reziste gerului) si ii poti supraveghea mai bine primavara (daca sunt viabili, nedegerati, daca s-au prins, etc)
Asta este parerea mea, nu este litera de lege!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

gheco

Asa arata dupa prima bruma
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am sapat puietii (au radacini serioase i-am transportat la locul de destinati, i-am plantat si acoperit cu folie cu bule:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si iata rezultatul
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Sa inteleg ca acesta este locul definitiv de plantare?
Vor ramane peste iarna infasurati doar in acea folie?
Ati mai incercat procedeul acesta pe paulownia?
A dat rezultate?

Pun cam multe intrebari, stiu, insa vreau sa aflu cat mai multe din experienta dumneavoastra cu acesti pomi! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2010, 09:07:45 AM
Sa inteleg ca acesta este locul definitiv de plantare?
Vor ramane peste iarna infasurati doar in acea folie?
Ati mai incercat procedeul acesta pe paulownia?
A dat rezultate?

Pun cam multe intrebari, stiu, insa vreau sa aflu cat mai multe din experienta dumneavoastra cu acesti pomi! :hi:
Acesta este locul definitiv.Este intrarea spre casa. Vreau sa am o alee frumoasa.
Vor ramane peste iarna asa. Sper sa reziste. Care nu se vor prinde ii voi inlocui la anu cu Plantute tinere.
Nu am mai incercat metoda si nu stiu rezultatul, dar vazand ce radacini au facut dupa 5 luni de la plantarea in camp apreciez ca trebuie plantate din faza de 4-5 frunze direct in locul unde vor creste. Atunci poti fi sigur de reusita pentru ca, daca degera tulpina, se regenereaza din radacina.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Veti avea o alee pe cinste cand vor creste pomii si vor fi infloriti!
Iar vara va fi racoroasa si umbroasa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2010, 09:36:01 AM
Veti avea o alee pe cinste cand vor creste pomii si vor fi infloriti!
Iar vara va fi racoroasa si umbroasa!

Asa ceva doresc.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

sfantul spiridon

sper sa ma insel, dar din ce am vazut eu, cu florile, mai rarut, in sensul ca daca nu e o primavara calduroasa, atunci sunt mari sanse sa te bucuri doar de frunza lata....voi monitoriza si pe viitor aceasta chestiune
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Am oprit azi langa un palc de arbori langa un gard si luat 4 crengi cu capsule cu seminte.
Cred ca sunt un milion de seminte in astea.
Albinele erau pe capsule si colectau ceva lipicios.
Am gustat si nu e dulce.
O fi materia prima pt propolis?

pharaonu75

Citat din: AndreiRN din Noiembrie 08, 2010, 08:18:05 AM
...
O fi materia prima pt propolis?
Pai daca nectar nu este, polen nu este, ce poate fi?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Poate fi mana sau rasina pt propolis.