Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

happy

Nu se acopera semintele de paulownia cu pamant,au nevoie de lumina sa germineze.Cand plantutele au germinat(cam dupa 12 zile se face operatiunea) se presara pamant si in felul asta radacinile se infig mai bine.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

catalinstanconstanta

multumesc pt raspunsuri!

NiKoN

As dori si eu seminte din aceasta specie. Cei care au asa ceva si pot sa se desparta de cateva ii rog sa imi trimita un mesaj privat cu detaliile de livrare. Multumesc cu anticipatie!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Cristel

Plantutele de paulownia se bucura intens de razele timpurii ale soarelui si se dezvolta. Problema mea este daca trebuie copilita sau nu planta de paulownia.
A ajuns cam asa:
Instinctul imi spune ca trebuie copilita, dar in acelasi timp imi dau seama ca pentru a se dezvolta are nevoie de un laborator de fotosinteza iar acesta are locatia in frunze... Sa copilim sau nu plantele de paulownia in primele luni de viata?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

petru.atudorei

fotosinteza se face in frunzele mari ..deja crescute... acele frunzulite care cresc nu fac decat sa consume hrana plantei pentru a reusi sa ajunga la dimensiuni mari.

Cat timp a trecut de la germinare pana la minesiunea din poza?

marius_vfp

cristel , nu copili planta , las-o sa creasca cum vrea , nu o forta sa se ridice in inaltime prin copilire , daca are o tulpina groasa da singura inainte , la varsta frageda creste mai greu , oricum in anul urmator o vei taia de jos aproape de nivelul solului.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Cristel

Cresterea este foarte inceata in perioada iernii, cred ca are 10 saptamani planta de paulownia- de la stadiul de samanta pana la stadiul de acum (revin cu dimensiuni exacte mai tarziu). E adevarat ca planta poate creste in voie, oricum toate frunzele si lastarii care nu se lemnifica pana in iarna se vor usca. Am mai multe plantule, voi face la unele copilirea si la altele nu, sa vedem diferenta. Sunt curios cum se vor adapta afara, in camp, in luna mai... :rotfl: oricum, le voi scoate gradual, dupa calirea la atmosfera exterioara.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

catalinstanconstanta

Citat din: happy din Februarie 14, 2014, 10:51:48 AM
Citat din: catalinstanconstanta din Februarie 14, 2014, 09:43:43 AM
buna ziua! am plantat 100 de seminte de paulownia exact dupa indicatiile de pe acest forum. dupa 15 zile au rasarit aprox. 80. dupa vreo 4-5 zile au inceput sa la cada cele 2 frunzuliti mici. parca s-au topit s-au poate le-a mancat un daunator mic. ce credeti ca trebuie sa fac?
Cauzele principale sunt lipsa luminii(nu este destula cea naturala de la geam)ati udat prea mult si automat ele cad.Rasadurile sunt compromise nu va mai chinuiti cu ele.As vrea sa va orientati de aici http://hapy.sunphoto.ro/Paulownia_tomentosa_si_elongata_germinare
PS Chestia cu daunatorii pica daca pamantul este de cumparat.Este la fel ca si la albine,ele mor iarna din cauza apicultorului nu din cauza lor!! :wink2:
buna ziua! mulumesc pt raspuns! ati avut dreptate, plantele au fost compromise, dar .... am mai pus o serie care au iesit de cateva zile! acum am iar o problema, au stagnat in crestere. au ramas in 2 frunzulite si s-au inaltat la aprox 1,5 cm. cred ca nu prea au lumina. as putea sa le repic in pahare de unica folosinta? poate asa isi vor da drumul la dezvoltare. multumesc anticipat! o zi buna!

petru.atudorei

Eu am cumparat un bec de 35 W, lumina race, 2130 Lm. O fi bun?

De crescut... nu prea au crescut..dar am scos una si am vazut ca are radacina de 3 ori mai mare de cat planta.

marius_vfp

da ele cresc mai mult in pamant , daca planta are cam 3 cm , radacina poate depasi 9cm , dar nu fi pacientat , dupa ce isi formeaza o radacina destul de viguroasa dar trebuie so replantezi fiecare separat cat sunt mici , altfel radacina se va incalci cu alte radacini apropiate , e bine sa fie paharele cat mai inalte de 10cm minim . atentie la gaura din fundul paharului daca sunt puse direct pe sol vor intra rame in pahar si greu vor mai iesi.

becul e bun , day light era cel mai indicat , cel pe care il ai tu e cu frecventa ceva mai mare 6,5khz  cele de 4000 sunt mai apropiate de lumina naturala.
dar 35w mi se pare cam mult , eu am pus un neon de 18w si a fost destul de bine . caldura cat mai constanta .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

petru.atudorei

e singurul care l-am gasit la dedeman.. am vrut pe baza de leduri..dar astia la mine sunt saraci.. nu au de toate:))

happy

Citat din: catalinstanconstanta din Februarie 22, 2014, 10:06:19 AM

buna ziua! mulumesc pt raspuns! ati avut dreptate, plantele au fost compromise, dar .... am mai pus o serie care au iesit de cateva zile! acum am iar o problema, au stagnat in crestere. au ramas in 2 frunzulite si s-au inaltat la aprox 1,5 cm. cred ca nu prea au lumina. as putea sa le repic in pahare de unica folosinta? poate asa isi vor da drumul la dezvoltare. multumesc anticipat! o zi buna!
NU se muta in niciun caz ,vor muri instantaneu.Lumina cat mai repede cel putin o lampa de 18w este necesar.Dupa ce fac 4 frunzulite le mutati in pahare de bere(nu de cafea ca sunt prea mici)caz in care va va trebuia lampa cu neon de 36w ca sa poata acoperi multe pahare.Cu o penseta puteti sa le mai rariti daca sunt prea dese!O poza ar fi de ajutor sa vad cum arata!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

petru.atudorei

Asa arata ale mele. au 2 saptamani ..cu tot cu germinare.

marius_vfp

dupa cum le vad orientate lumina e posibil sa bata din lateral , mai schimba pozitia la bec , sau pune-l pe centru
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

happy

Ai grija sa le pulverizezi o singura data pe zi,pamantul apre cam ud si asta omoara radacinile.Sau poza este facut dupa umectare?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!