Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

clucian

Eu am urmat sfatul lui Happy, dupa cum se vede in prima poza semintele de Paulownia le-am pus intr-un pahar de sticla cu apa, ziua stateau la soare iar seara si noaptea le puneam sub veioza sa aibe lumina.
Este adevarat nu au incoltit toate, dar cele care au incoltit in primele 7 zile le-am luat cu penseta si le-am pus pe fiecare intr-un pahar de plastic cu pamant unde s-au prins foarte bine si au evoluat intr-o luna asa dupa cum se vede in ultima mea poza.

Ce nu a incoltit in 7 zile nu e viabil, asa ca nu trebuie sa va mai bateti capul cu restul de seminte care nu au incoltit. Se arunca cu totul.
Eu am mai insistat si dupa alea 7 zile ( acelasi tratament descris mai sus ) cu celelalte seminte, au mai incoltit cateva le-am separat si pe acelea dar nu au evoluat bine si sau uscat pe parcurs. Desi au primit acelasi tratament ca primele care acum arata frumos.

Ma gandesc ca cele din ultima poza care sunt mai dese sa le separ acum pana nu cresc prea mari si sa le pun in ghivece separate. Nedumerirea mea e daca in timp ce le mut sa nu le afectez radacina.

Ionut Mioveni

Nu stiu daca e bine ce fac....daca gresesc va rog sa ma atentinati d-le moderator.
Am creat un blog legat de modalitatea de a obtine din semintele de paulownia mult doritii pomisori.
Nu e reclama nu-i nimic.....precizez ca blogul e personal si acesta e modul pe care eu l-am aplicat si de care am fost multumit.
Adresa e urmatoarea:
http://paulowniatomentosa.blogspot.ro/

Astept confirmarea din partea dvs....daca-i ok sau nu.
O zi placuta! :hi:

happy

Citat din: clucian din Iulie 02, 2012, 07:52:02 AM
Eu am urmat sfatul lui Happy, dupa cum se vede in prima poza semintele de Paulownia le-am pus intr-un pahar de sticla cu apa, ziua stateau la soare iar seara si noaptea le puneam sub veioza sa aibe lumina.

Ma gandesc ca cele din ultima poza care sunt mai dese sa le separ acum pana nu cresc prea mari si sa le pun in ghivece separate. Nedumerirea mea e daca in timp ce le mut sa nu le afectez radacina.
Lucian,acum 3 zile am efectuat operatiunea de mutare in tavite alveolare .Rezista foarte bine la mutare,chiar daca nu le iei cu pamant ci fir cu fir,rezista bine.Da-i bataie ca sunt prea dese si cresc subtiri.Cand ajung la 4-5 cm le muti in gradina!Succes! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

Multumesc de raspuns.
In seara asta le mut.

Mircea77

Spre deosebire de Evodia, Paulownia nu are nicio problema legata de radacini sensibile. Plantele se pot separa fara nicio frica (un pic de grija nu strica). In afara de un relativ efect de "palire" a frunzelor, plantele tinere nu au nicio problema la transvazarea dintr-un loc in altul. Asa ca procedati cu incredere astfel incat sa nu le intarziati in crestere.
Am transvazat in gradina mai multe exemplare si dezvoltarea lor este pe masura asteptarilor.

clucian

Da intradevar asa este, Paulownia este rezistenta la mutare dintr-o parte in alta.

Le-am mutat pe toate din acel recipient(nu stiu cum ii zice), dar aproape de sfarsit am fost neindemantic si l-am rasturnat, am crezut initial ca le-am pierdut pe toate. Dupa acel incident le-am mutat repede, numai ca vreo 2 au siferit mai mult si erau ofilite in adevaratul sens al cuvantului, dar acum dupa doua zile pare ca incep sa isi revina. Cele pe care le-am mutat inainte de incident sunt foarte bine.

Ce am observat la cele care le-am pus de la bun inceput in pahare mai mari transparente, ca au radacini foarte mari, lungi si raspandite peste tot.

adriann

asta e paulownia? arata cam ciudat,,,, au aparu niste mici floricele spre varf... semintele le-am recoltat personal......sa se fi corcit cu cine stie ce? Au dat si multi lastari la fiecare funza

happy

In prima poza este o balarie,cine stie cum s-a nimerit o samanta.In a doua sunt paulownii care trebuiesc mutate in ghivece separat sau direct in gradina!Sunt frumoase paulowniile tale,eu nu am avut rabdare si le-am rasadit cand erau prea mici si am pierdut multe din ele! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

adriann

saptamana asta vreau sa le mut in ghivece... "buruiana" aia seamana cu restul plantelor la frunze.. ciudate sunt micile inflorecente si cresterea de lastari la baza frunzelor

Mircea77

Adriann, muta-le urgent in ghivece mai mari si expune-le la foarte mult soare.
Nu arata bine deloc asa cum sunt ingramadite, iar tulpinile deformate nu indica decat un singur lucru: foarte putin soare si suprapopulare.
Te avertizez ca vei avea ceva de furca pana vei reusi sa descurci fiecare planta din radacinile foarte dezvoltate. Singurul avantaj: nu sunt foarte sensibile la radacini asa ca poti trage de ele fara sa-ti fie frica ca nu se vor prinde in noua locatie.

stefan1

Citat din: adriann din Iulie 23, 2012, 01:14:57 PM
saptamana asta vreau sa le mut in ghivece... "buruiana" aia seamana cu restul plantelor la frunze.. ciudate sunt micile inflorecente si cresterea de lastari la baza frunzelor

  Eu cred ca este vorba de o buruiana numita 'mierea porcului', dar are si alte denumiri. La noi se numeste 'rocoina', desi aceasta este denumirea altei specii in dictionar (a propos de denumiri locale). Denumirea stiintifica este Galinsoga parviflora, sau daca nu o alta specie din genul Galinsoga.
Nu este melifera, denumirea este data cred de faptul ca o mananca foarte bine animalele. De fapt si omul o poate folosi in salate. E originara din Columbia-Peru si a fost - se zice - raspandita in toata Europa in campaniile lui Napoleon.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

clucian

Intre timp ce paulowniile mele au crescut una din ele se difera ce celelalte si imi face impresia ca nu e Paulownia ci alta planta. Poate voi va dumeriti mai bine decat mine ce fel de planta este. A se vedea poza de mai jos.

Cele care le-am plantat pe locul definitiv arata asa.

happy

In judetul Calarasi exista o fima care a plantat 200 ha cu paulownia,pt. lemn.La Modelu parca!Peste 5-6 ani este o sursa timpurie pt albine in pastoral! :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

clucian

Eu nu as prea crede ca albine o sa apuce sa culeaga ceva. Daca zice ca a plantat pentru lemn in anul 3 sau 4 o sa fie taiata si dusa in fabrica. Pana la varsta aia nu cred ca apuca sa infloreasca, si  mai este chestia ca Nu cred ca a plantat Paulownia Tomentosa ci Paulownia Cotevista care nu se stie inca cat de melifera este.

AdrianS04

Buna ziua!As vr sa ma apuc de o asemenea afacere..As vr sa platenz pe aproximativ 1ha..insa nu prea stiu daca rezista iarna la frig...precizez ca sunt din jud sibiu si iarna temperaturile sar de -20!daca ma puteti ajuta as fi recunascator!Multumesc :hi: