Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

uve

Cu cateva zile in urma am descoperit doi arbori de pawlonia in parcul din fata casei de cultura a studentilor din Alba Iulia .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

cristi ciuc

Poate că mă înşel.... dar poate fi şi Catalpa.

happy

Citat din: clucian din Mai 26, 2012, 09:52:33 PM
happy mi'ai dat o veste foarte buna in seara asa, ca semintele de Paulownia germineaza mai repede in apa.  :yes: :thanks:

Intrebarea care ma roade pe mine acum, e semintele se pun intr'un pahar cu apa la temperatuara camerei ? Corect !?
Este mai bine la temperatura camerei si in plus sa aiba lumina!Eu am pus seminte culese de mine si au germinat dupa 7zile.In alta caserola am pus seminte de paulownia Royal cumparate din USA si nu au germinat nici acum.Se pare ca semintele mai vechi nu germineaza! :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Mircea77

Citat din: cristi ciuc din Mai 27, 2012, 05:04:29 PM
Poate că mă înşel.... dar poate fi şi Catalpa.
Nu-i Catalpa Cristi. Este chiar Paulownia. Daca dai marire fotografiei vei vedea ca am dreptate.

stefan1

#304
Citat din: uve din Mai 27, 2012, 02:28:54 PM
Cu cateva zile in urma am descoperit doi arbori de pawlonia in parcul din fata casei de cultura a studentilor din Alba Iulia .

  Nu se vede clar, dar parca florile copacului ,rasturnat' sunt altfel. Paulownia face niste 'clopotei' ca in poza de aici:

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2511.225
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

uve

"Clopoteii" mi-au atras atentia in urma cu cateva zile dar nu aveam aparatul foto cu mine .Erau o multime de flori !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

stefan1

  Da, acum am vazut 'clopotelul'!  :razz:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Mircea77

Care va sa zica am avut dreptate  :rotfl:
Domnule Stefan, cunosc copacul ca si specimen foarte bine. Plus ca la Catalpa mai este un element definitoriu care iese in evidenta chiar si la momentul vorbirii: pastaile uscate de anul trecut inca nu au fost lepadate de pe ramuri, si in poza in discutie (Paulownia) nu apareau. Ma uitasem foarte atent la poza (ii dadusem marire) ca sa pot identifica florile.
Cat despre Catalpa abia acum se formeaza inflorescentele si, daca s-o mai linisti vremea, va inflori intr-o saptamana.

pharaonu75

N-am vazut in viata mea un "catalpa" atat de drept si de inalt! =))
Mircea are dreptate, pastaile din anul precedent se mentin destul de mult timp pe ramuri... uneori gasesti in acelasi copac pastai uscate din ani diferiti!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Uve,unde este paulownia din poza?Anul asta iarasi nu au inflorit paulowniile de la Amara :sad:
In Slobozia deja a inflorit catalpa.La Bucuresti cum de nu au inflorit Mircea? :uimit: Sa stii ca am vazut si catalpa neinflorita,astea intra in floare pe rand sa le ajunga albinelor bruma de polen si nectar de la florile lor. :smile:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Mircea77

N-au inflorit din cauza vremii care ne-a adus aminte cat de mici suntem in fata naturii. Vremea de anul asta a dat peste cap foarte multi copaci in sensul ca sunt atat de afectati incat unii chiar dau semne clare de uscare.

uve

Doi arbori de paulownia i-am descoperit in parcul din fata de cultura a studentilor din Alba Iulia .Am vazut astazi pe o strada (Marasesti) probabil catalpa dar nu am putut sa opresc datorita traficului. O sa pun poze .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

clucian

Sa va prezint situatia cu plantutele mele, au germinat diferit desii toate au trecut prin acelasi tratament recomandat de happy:

clucian

Totusi acum vad ca am un loc unde le-am pus pre des. Ce ma sfatuiti sa fac ?
Vedeti poza.

marius_vfp

salut, dupa indicatiile preluate de pe forum am incercat a2a insamantare , dar fara folos ,am lasat 4 sau 5 zile intrun borcan din plastic transparent pe pervazul geamului la inmuiat seminte ,au mai bine de 2 saptamani si nu a iesit nimic , ceva nu le convine ,lumina au apa da pamant bun este ,

lucian am prins doar 5 fire de paulownia cand erau foarte mici circa 3 cm inaltime , leam separat cu grija si sau prins toate , tulpina nu avea mai mult de 1mm diametru.
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva