Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

gheco

Citat din: badguygoodguyMai puneti poze... cu paulownia de 2-3-4 saptamani
macar sa stiu daca am buruieni, sau alte flori :smile:
ca eu am plantat doar evodia si paulownia si am vreo 5 tipuri de plante iesite...

Asa arata ale mele
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Alta
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si mai de aproape
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Imi zici si mie cum isi da frunzele paulownia?
la mine, a crescut cu alea doua "frunze" temporale, apoi a aparut a treia, apoi a patra. Asa creste si la tine?
La evodia, parca ies cate doua frunze deodata, la paulownia tot cate una?

gheco

Ai sesizat corect. Mi se pare cresterea inceata la paulownia, dar vom mai vedea.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

La fel au inceput sa creasca si la mine.Prima poza reprezinta inceputul aventurii.Semanate pe 24 ianuarie, pe pat de cartofi fulgi.Dupa o saptamana au aparut mucegai si musculite si chiar si niste viermisori mici albi.Au zburat pe balconul care este inchis, dar nu cu termopan, iar afar erau minus 16 grade.Am semanat din nou in caserolele de plastic de oua.Dupa doua saptamani le-am adus inapoi, dar mi-a fost mila sa le arunc, si am inceput sa le ud cu prudenta din nou, si in final au rasarit, culmea este ca desi au rasarit mai tarziu decat cele din caserola sunt mai dezvoltate.iar cele din caserola intradevar foarte greu se misca.

D006

Astea sunt cele din cofrajele de oua.In revista Romania Apicola scrie ca trebuiesc mutate la 10-12 cm inaltime , eu stiu, macar 5 cm sa aibe

crombra

Excelenta ideea cu cofrajele transparente pentru oua. Poti crea un mediu intim doar inchizand capacul. Felicitari!  :razz:  :hi:  :hi:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: badguygoodguyMai puneti poze... cu paulownia de 2-3-4 saptamani
macar sa stiu daca am buruieni, sau alte flori :smile:
ca eu am plantat doar evodia si paulownia si am vreo 5 tipuri de plante iesite...
Asa arata evodia.

D006

Paulownia

stefan1

Am gasit in unele locuri recomandarea ca in pamantul de incoltire sa fie si scoarta de copac macinata, care ar inmagazina apa si ar mentine mai mult umiditatea. Cine a folosit, de la ce copaci si cum au procedat?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

am vazut scoarta de copac macinata la vanzare in saci, la baumax, parca
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Nu am intrebuintat coaja de copac macinata, dar sunt in masura sa va relatez rezultatele unei experiente pe care am facut-o in ceea ce priveste grabirea germinarii la paulownia, si parerea mea este ca procedeul poare fi utilizat si la alte soiuri:
- am tinut in frigider semintele la 4 grade, timp de 1 saptamana
- le-am pus apoi intr-un paharel cu apa rece si le-am tinut 12 ore sub becul unei veioze, cat mai aproape lumina, dar la maxim 10 cm
- se va observa ca o parte din seminte cad la fund, iar altele se ridica la suprafata.Conform principiului cunoscut cele care se ridica la suprafata, sunt seci.Am verificat in practica acest lucru, semanand separat cele care s-au ridicat de cele care u cazut la fund, si intradevar asa este , procentul de germinare este aproape nul, la cele care s-au ridicat la suprafata.
- dupa 12 ore, cu grija se rastoarna pe un servetel de hartie, cele doua categorii de seminte
- se pun apoi in vasul cu pamant, cu ajutorul pensetei, atentie cum se manipuleaza, sa nu fie deteriorate in timpul acestei operatiuni
- se acopera vasul cu semintele planttate la suprafata cu un material transparent.
Rezultatul: perioada de rasarire se scurteaza fantastic, se reduce la 10 zile maxim, si in acelasi timp se face si o preselectie a celor care germineaa sigur, de cele care sunt cu semnul intrebarii.Cele care vi le-am relatat sunt o experienta practica pe care am facut-o absolut intuitiv, deoarece nu am nici un fel de cunostinte de specialitate :hi:

D006

deoarece din 24 ianuarie ma tot chinui cu paulownia, din prudenta de la inceput am pastrat niste seminte, si astfel am putut face atatea variante.Problema este ca cele care au fost semanate dupa o luna, fata de marja etalon, au rasarit si sunt egale in dezvoltare ( au 3 mm) cu cele semanate inainte. :limba:

sfantul spiridon

e  o sansa si pentru mine, eu le-am semanat direct in camp, acum trei zile....
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro