Paulownia

Creat de gheco, Decembrie 20, 2009, 11:17:29 AM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: sfantul spiridone  o sansa si pentru mine, eu le-am semanat direct in camp, acum trei zile....
pamantul nu este prea rece ? Ce temperatura trebuie sa aiba solul in momentul semanari ? :hi:

sfantul spiridon

habar nu am....daca nu vor sa iese, treaba lor da nu/i frumos....daca anul acesta nu vor iesi, anul viitor voi cumpara puieti...
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

Citat din: sfantul spiridonhabar nu am....daca nu vor sa iese, treaba lor da nu/i frumos....daca anul acesta nu vor iesi, anul viitor voi cumpara puieti...
din cat am citit pe forum este sensibil la inghet,cred ca ar trebui protejat locul unde ati semanat pe timpul nopti si sa descoperiti numai la temperaturi pozitive.Ceva de genul unui solar.Va doresc succes. :nod:  :hi:

D006

Asta tot paulownia este?
http://img27.imageshack.us/i/planta2b.jpg/
sau este "una frumoasa buruian"?!

gheco

Citat din: badguygoodguyAsta tot paulownia este?
http://img27.imageshack.us/i/planta2b.jpg/
sau este "una frumoasa buruian"?!
Sunt paulownia mai putin buruiana mai mica din foto planta2a. Curaj pentru ca daca nu au temperatura necesara au o crestere incetinita.
Cat despre evodia nu pot sa ma pronunt din cauza perisorilor de pe tulpina.
Cu stima
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Buna dimineata, va propun sa incercati un ingrasamant natural pentru paulownia.Rezultatele sunt foarte bune, am facut aceasta experienta, si pentru ca am obtinut rezultate bune ( o crestere de 1mm pe zi, incepand cu a 3-a zi de administrare).Dar, mare atentie, trebuiesc intocmai respectate proportiile.Reteta este urmatoarea:
- urzici proaspete , tinere, pentru ca acum nu avem de unde sa procuram mature, cantarite exact , nu din ochi, ca va inselati
-apa rece, statuta de 24 h, de 10 ori cantitatea de urzici
- se pun intr-un vas la macerat si se tot amesteca de 2-3 ori pe zi, de preferat sa stea la caldura pentru o mai rapida macerare.In momentul cand le amestecati, puteti sa le si zdrobiti, pentru a usura extragerea substantelor din ele.Pentru zdrobire se poate intrebuinta telul de facut piure de cartofi.
- solutia este gata de administrat atunci cand nu mai apar bule la suprafata lichidului.ATENTIE, MIROS INGROZITOR, va trebui sa convingeti ceilalti membri ai familie sa reziste, sa nu le arunce pe balcon
- cand macerarea s-a terminat le strecurati de 2 ori, si lichidul puteti sa il puneti intr-o sticla inchisa la culoare (un pet de bere)
- se administreaza plantelor in proportia de 1/8, o masura de solutie urzica si opt masuri de apa statuta.La prima administrare, pentru precautie puteti sa incercati chiar 1/10, apoi a doua zi 1/8. Dupa o saptamana se poate repeta.
Eu asa am procedat si sunt foarte multumita, am ajuns chiar si am inceput sa le repic in paharele de plastic. Veti observa cum se inalta vazind cu ochii.
Acelasi tratament le aplic si rasadurilor de rosii.Numai bine, :razz:

D006

Revin cu problema care am uitat-o.Inainte de aplicarea solutiei diluate de urzica este indicat ca plantele sa fie udate.Din practica am observat ca radacinile lor in aceasta faza sunt foarte mici la suprafata.De aceea este indicat ca sa udati cu grija in jurul plantei.Succes :wink2:

Adrian Roman

Este buna reteta, dar va ofer si eu una, pe care am folosit-o ani de zile la flori , legume si pomi fructiferi. Reteta am citit-o in cartea celebrului proprietar al fermei bio "Paradisul", din Germania.Se macereaza pana miroase groaznic!! urzica, coada calului si tataneasa (frunza), cam 10 zile. Spunea Heinz Erven in carte ca lichidul obtinut asigura o mare cantitate de siliciu care intareste membrana celulara, ajutand astfel planta sa se apere singura de diverse boli, fiind in acelasi timp un foarte bun ingrasamant. concret, eu am vazut in gradina mea, frunzele de un verde inchis, puternic, mana absenta, tulpinile(rosii, ardei, etc.) crescute viguros, iar de productie si gust numai laude, Am udat la 2-3 zile in dilutie de 1/10. Da ce pute...!!! :rotfl:

Bătrânul

Sa va dezvalui si eu un secret. Cel mai bun ingrasamint este  :wink: Cum se spune civilizat la CACATUL UMAN ???!!! :rotfl:

Adrian Roman

Pai si ala pute, si-i si plin de politica..... :rotfl:

gheco

Am fotografiat ce a iesit din semintele culese din arborele paulownia din gradina botanica Bucuresti:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

In ghiveciul mare este un stolon de capsuni remontanti
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si alta
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si mai mici. Merg foarte bine sa fie repicate:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si capsuni pentru gradina:
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/