Adrian - Buzau

Creat de dredd, Februarie 13, 2013, 11:06:50 AM

« precedentul - următorul »

dredd

Bun gasit dragi stupari!

Ma numesc Adrian, am 31 de ani, locuiesc intr-un sat la 20 de km de Buzau, casatorit si am albine din iunie anul trecut si cam tot de atunci sunt numai ochi si urechi pe forum si youtube si parca a devenit albinaritul un drog ce creeaza  dependenta, de vreme ce am citit cam tot ce se poate citi pe forumuri si pe cele vechi, dar tot petrec in medie 3 ore pe zi cautand in continuare discutii si filme.
Marturisesc ca am cumparat albine din ratiuni financiare si ca orice incepator unul din primele lucruri cautate pe google a fost : "cat produce un stup de albine"  :rotfl: (sper sa nu radeti prea tare de mine :D)  Acum, dupa ce vad cat de mult m-a costat intretinerea lor dupa ce i-am cumparat (miere, zahar, tratamente, rame, rame de cat, faguri, unelte, sarma, gratii si altele )... mi-am cam luat gandul de la profit pentru ani buni, fiindca am inteles cum castigul este relativ, in functie de vreme, pricepere si noroc si sunt constient ca la cat de tare m-a prins "microbul".. o sa investesc si reinvestesc toata viata.
Am inceput cu 10 roi in vara trecuta, din care am intrat in iarna cu 8 ( 2 au murit din nestiinta mea) in stupi verticali pe 10 rame. Acum stau ca pe ace pana vine caldura si cu greu m-am abtinut sa nu-i deranjez iarna asta prea tare (stiti cum e mancarimea aia de palpa). Nu am umblat la ei decat de 2 ori. Prima data le-am pus apifonda pe la 20 ianuarie iar a doua oara am ridicat usor podisoarele, dupa vreo 2 saptamani sa vad cum stau cu hrana (traiau toti si inca nu se apucasera de ea).
Am inteles ca cel mai periculos si si daunator pentru albine este omul cu actiunile lui, cu inventiile si noutatile lui, cu hrana artificiala samd. Ca regula de baza mi-am impus ca atunci cand nu stiu ceva, decat sa fac vreo prostie .. mai bine le las in pace. Stiu ele ce au de facut. Sa aiba spatiu vara si miere iarna si e perfect.  Cred ca in apicultura zgarcitul mai mult pierde.
Zilele trecute la targ la Slobozia am ajuns si eu dar din pacate pe final, cand era zor mare pe toti comerciantii sa impacheteze si sa plece. Era prea tarziu.  M-am bucurat ca inca nu plecase Dan Puisoru. Am luat un stup pe 11 rame de la dansul, in pat cald si voi vedea in ce fel mi se potriveste acesta si daca voi renunta la clasicul pe 10 rame in viitor. Oricat am citit pe forum de tipuri de stupi (10 rame, 12 rame, caturi de diferite marimi, stupi ME samd) cred ca tot lucrul personal si experienta cu ei in baza melifera proprie te face sa vezi ce ti se potriveste. Asta nimeni nu poate sa zica pe forum.  Acum abia astept vineri sa inceapa distractia la Ramnic  :D  Ca sa fiu sigur ca n-o mai dau in bara mi-am planificat sa ajung in prima zi de targ, cu lista gata facuta de necesare :D
In rest..multumiri multe tuturor celor care aveti bunavointa de a da sfaturi si mai ales lui Dragos. BRAVO DOMNULE!! BRAVO TUTUROR!!

Va salut!

mmacreanu

Salut Adrian, citind postarea ta m-am regasit mult in ce ai zis, tot 10 roi am cumparat si eu la inceput de Iulie, din care am bagat la iernat doar 8 pentru ca am avut probleme cu matcile si am fost nevoit sa unific. Sa stii ca apicultura din pct de vedere al afacerii este ca orice afacere, intai investesti si daca stii cum sa faci o investitie o sa vina si profitul dar nu vor fi amortizate cheltuielile repede.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

silviu

Bun venit Adrian!Sa iesi bine din iarna si sa ai un an bun.Desi eu m-am apucat de albine din cu totul alte motive nu cred ca exista cineva la care sa nu conteze si latura financiara.Dar dupa ce incepe sa-ti placa , prinzi experienta,investesti etc.,gresesti mai putin si probabil intervine si o recompensa financiara.Sa ne ajute Domnul sa ajungem si acolo.
             Cu stima,
                      Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

dorindafi

 :hi: adrian


,, )  Acum, dupa ce vad cat de mult m-a costat intretinerea lor dupa ce i-am cumparat (miere, zahar, tratamente, rame, rame de cat, faguri, unelte, sarma, gratii si altele )... mi-am cam luat gandul de la profit pentru ani buni, ''             hm , shi asta e doar inceputul

dar pina unaalta BUN VENIT   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dredd

sunt constient de asta, dar nu am spus-o sa ma plang, ci cu acea "resemnare" a impatimitului.  cheltuielile sunt direct proportionale cu marimea stupinei. iar castigul e la noroc. In  primii ani de stuparit, daca calculam greselile pe care cu  sigurnta le face un incepator si implicit pierderile, o marja de ghinion cu vremea rea in timpul culesului sau probleme cu ierbicide/insecticide ... e mare noroc daca se amortizeaza oarecum investitia in cativa ani. 
trist e ca numai un crescator de albine stie asta. procesatorii daca ar putea ar da 5 bani pe kilu de miere, parca s-ar intrece care da mai putin, iar statul roman se face ca ploua.
Ma uitam cu cata nesimtire tipa unul dintre  oficialii prezenti luni la intalnirea de la Agrostar, de parca se simtea agresat ca oamenii aia venisera sa-si spuna oful.
E o harababura in sistem ca nici nu-ti vine sa te apropii. Daca vrei sa faci un dosar de fonduri europene trebuie sa ai o plasa de calmante si concediu, ca sa ai timp sa mergi pe la toate birourile sa faci rost de maldarul de hartii, de zici ca e drumul crucii, pentru ca apoi sa stai cu lunile intr-o incertitudine totala intr-un sistem in care nu exista termene fixe, lucruri sigure sau obligatii din partea statului.
Apicultorul insa e resemnat, ca si mine acum. El nu iese sa urle in Piata Universitatii pentru bataia de joc sau pentru ca la unele magazine gasesti turta mai scumpa decat un kil de miere. El asteapta cu nerabdare primavara si o face pentru ca iubeste albinele si d-aia uita cu timpul de lungul sir al cheltuielilor. La fel ca un impatimit al jocurilor de noroc  :rotfl: castiga rar dar joaca mereu

multumesc de urari!

stefan1

  Buna, Adrian! Imi place cum scrii si ca din cateva luni de lucru cu albinele ai avut inteligenta sa-ti dai seama ca albinele nu-s un Caritas ca a lui Stoica sa scoti de 8 ori cat bagi, ci apicultura e o ocupatie in care castigul vine in urma muncii si constiinciozitatii cu care stuparul 'colaboreaza' cu albinele. Din partea noastra se cere sa facem cat mai putine greseli, sa cautam sa le intelegem necesitatile si sa fim lacomi cu moderatie. Ele isi fac treaba lor in mod minunat, fara sa fie nevoie sa le manam cu biciul ca pe alte animale si fara sa faca greva ca oamenii cand ceva nu le convine. De aceea oamenii care se apleaca sa le inteleaga viata raman atasati de ele. Sper sa iesi bine cu stupii din iarna si sa ne tii la curent cu evolutia lor.    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

Bine ai venit Adrian, iernare ușoară. Și eu tot începător sunt am intrat în iarnă tot cu 8 roiuri și aștept primăvara ca și tine, mult nu ma este și ne putem satisface viciul.  :hi:  :hi:  :hi:

Nea Costica din Buzau

Bine ai venit Adrian  :hi:
Baga tare, ca mai avem putin si devenim majoritari [buzaienii] pe forum  =))
Sanatate si succes  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

mihailclaudiu

Bine ai venit, Adrian!
Zburatoarele tale sa iti aduca numai bucurii, iar banii vin si ei cu siguranta mai incolo. Tot pe aici pe forum se spune ca impatimitii de albinarit nu se vor schimba oricat de multe biruri s-ar pune pe indeletnicirea asta sau oricat de grele ar fi vremurile. Daca iti doresti cu adevarat, vei reusi!
Eu sunt tot buzoian, dar mai de la deal, vreo 60 km de municipiu (salutari, Nea Costica!!).  Incep din aceasta primavara cu 3 familii, arvunite deocamdata si ma gandesc doar cum o sa le privesc zborul si o sa deschid cutiile. Si atunci imi aduc aminte de sfaturile lui Hristea, care compara deschiderea unei cutii cu o operatie chirurgicala gastrica a unui pacient! :nebun:

Butoaie pline!! :hi:

Nea Costica din Buzau

Salutari si din partea mea Claudiu  :hi:
Sanatate la toti forumistii  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!