turte de stimulare

Creat de Pepa Petru, Februarie 05, 2013, 08:26:01 PM

« precedentul - următorul »

Pepa Petru

am si eu o intrebare..daca ma poate ajuta cineva.de cand pot sa incep cu turtele de stimulare??sambata trecuta le-am dat iarasi apifonda.azi au iesit la curatare,au mai iesit si in ianuarie de 2 ori cel putin.sanatate :D

bio

daca te referi la turtele proteice i-ti spun cum fac eu. Nu stiu daca este cea mai buna tactica dar asa fac si nu vreau sa incerc altceva.

..Turte proteice incerc sa dau la albine cu ~ 3 saptamini inainte de a inflorii pomi fructiferi. Albina stiu, sau aveam impresia ca stiu, ca ar avea nevoie de 1/10 din cantitateade polen care o consuma in timpul vietii in stadiul de larva si restul de 9/10 dupa ce eclozioneaza . Deci ii dau de la mine 1/10 din ce are nevoie siu restul de 9/10 sa ia din pomii care infloresc cind ea eclozioneaza-- va dati seama ca nu se duce puietul in pom sa haleasca polen, ii aduce alde masa ..:))

Cred ca 3 saptamini sa "furi la start" ar fi deajuns..
Nu cred ca este bine sa incercam sa ii schimbam prea radical, "dinamica familiei de albine"  de aceea un 3 saptamini nu ar fi rau.

Pepa Petru

multumesc pentru raspuns.sunt incepator si poate o sa pun intrebari banale pentru unii mai experimentati.cred ca asa o sa fac si eu. :thanks: mai are cineva alte pareri? sanatate si mult noroc %%-

Ioan Olaru

Și eu sunt începător dar uite cum am procedat în decembrie am pus o turtă numai din zahăr pudră și miere pe care au consumato cam până în februarie , din câte am citit turtele se dau în cantități mici cam 300 gr per masă , pentru hrană proteică folosesc rama preparată cu un amestec de srot soia lapte praf și drojdie inactivă pe care o administrez la sfârșitul lui ianuarie acum aștept să treacă februarie după care voi începe cu sirop 1 la 1 cu protofil .
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

Pepa Petru

eu m-am gandit sa le pun afara intr-o tava lapte praf,cand incep sa iasa ca sa caute polen.oare o fi bine?? :bzz:

Obombo

Doar lapte praf nu este suficient, in orice caz, ce le dai trebuie protejat de umezeala.
Filmul asta, care contine si o reteta, cred ca a mai fost pus dar nu mai stiu unde:
Open Feeding Pollen Substitute for Honey Bees

Pepa Petru

nu ma prea pricep la engleza :rotfl:dar multumesc :thanks:.totusi daca le as pune doar lapte praf si sa aibe si apa nu ar fi bine? %%-

Obombo

3 cani faina de soia
1 1/2 cani drojdie de bere (inactivata)
2 lingurite sare
1 lingurita vitamina C praf
6 linguri lapte praf degresat

mitrea_tutu

Am si eu niste polen congelat , va rog sa-mi spuneti Si mie cum pot sa-l dau la albine ? Sau vreo reteta

Pepa Petru

multumesc..imi poti explica te rog modu de preparare?le framant pe toate sau cum? :bzz:

Nea Costica din Buzau

Am scris o postare, pana mi-a expirat timpul de autentificare, si acum trebuie s-o scriu din nou  :uimit:

La o verificare fugitiva a stupilor, la doi ghemele erau sus, la unul vertical ghemul era localizat langa diafragma. Le-am pus turta din zahat invertit si ceai din plante, am acoperit cu folie si paturica [podisorul nu se mai aseza].
Am prezentat poze pe ,,Stuparitul'', si trei colegi m-au sfatut sa adaug rama cu miere intre diafragma si ultima rama din cuib. Am dat turta jos [nu se luase de ea], am luat rama de la peretele opus diafragmei, full de miere capacita, am impins cuibul cu toate ramele pana la perete. Am decapacit numai o parte a ramei, si am bagat-o intre ultima rama din cuib si diafragma.
A doua zi cand am verificat, cursese miere pe urdinis, m-am uitat la ghem si totul era in regula.
Stupul fiind inclinat mult in fata, mierea s-a scurs pe leatul de jos al ramei, si apoi a cazut pe fundul stupului aproape de urdinis[am verificat]
Tinand cont de faptul ca mierea era destul de vascoasa, afara era cateva grade cu plus;
- de ce a curs mierea ??
- de ce abinele nu au carat-o??
Ce parere aveti ?

Pun cateva poze.
Sanatate sa aveti  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

bucovineanu

-Rama fiind descapacita mierea a curs datorita gravitatiei.  :smile:
-Fiind amortite si  stranse in ghem, albinele nu au avut cum sa care mierea. Chiar daca nu erau in ghem, mierea a curs mai repede decat aveau ele posibilitatea sa o care

Nea Costica din Buzau

De acord d-le Bucovineanu, dar daca ,,stuparul'' de mine, a descapacit rama ca pentru a o baga in centrifuga, ajungea doar un petecut ca sa le atraga interesul, si apoi continuau ele treba.
Nici nu ma gandesc ce se intampla daca  puneam rama descapacita peste ghem  :uimit:
Raspunsul dat de d-stra, pt care va multumesc, si de alt coleg m-au invatat de atractia gravitationala, si mai ales sa nu o mai provoc cand nu trebuie  :nono:
Sanatate la toti  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

danipowsoft

Nea Costica din Buzau ce concentratie a avut siropu din pungi ?

tassevasi

 Costi ,dupa cum stim  toat ce ne inconjoara  se supune acestei forte de gravitatie .
  Problema e ca mierea in mod normal nu cade din rama  si asta din cauza celulelor inclinate putin in sus .
  Daca ar  cadea in timpul culesului , nici nu ar mai putea fi capacita ca nu are ce , tu ai descapacit si a curs  ce a fost pe fagurii deformati (rupti, razuiti) , cald fiind in stup , ca are puiet si sta sa-l incalzeasca  , nu coboara pe fundul stupului ca in zilele calduroase sa o care  , a curs  dar nu va mai curge , poate te-ai  grabit  .
  Numai bine .
PS  :) Hai ca nea Costel nu punea acum  sirop .
     ""Nea Costica din Buzau ce concentratie a avut siropu din pungi ?""