Ramele de 31mm

Creat de Kiwi Bee, Decembrie 03, 2013, 01:01:13 AM

« precedentul - următorul »

pistol28

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 16, 2014, 04:43:10 AM
........................................
in luna Dec. am primit o "plasa anti varroa" in zona inghinala si o voi purta tot restul vietzii.
...................................................................................


Eu, in situatia d-voastra as puta asa ceva tot restul vietii

https://www.google.com/search?q=curea+lata&hl=ro&rlz=1T4GGHP_roRO569RO570&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=HFrXUuvsGsfhywOhx4LwDQ&ved=0CCgQsAQ&biw=1280&bih=796#hl=ro&q=brau+piele&tbm=isch

Va doresc multa sanatate.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kiwi Bee

Multzumesc Pistol. La spate sint bine si sper sa ramina asa. Tot timpul incerc sa am grija cum ridic(spatele drept si incordat) dar nu mam gindit niciodata ca pot avea probleme la vintre. Ei, asa sa intimplat sa fie si oricum nu doresc sa imbatrinesc la firma asta caci un post de birou tot nu voi primi.

dan sebastian

Stiu ce inseamna munca. Si la noi cand descarci un palet de pal, tot la fel e. Fiecare coala are 2,75 m per 2m si e la 80 kg. Si acum la 40 de ani nu mai merge ca la 20.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

La mine nu se ruleaza filmul doar aud sonorul... poate miine merge mai bine  :rotfl:

Cunosc aceste lazi. Am vazut un apicultor din NZ ca sia facut astfel de lazi. Defapt ca si in video cutia este original pt 5 rame normale in pat rece, deci pt un roi. Plus ca i sau facut rame mici in pat cald si se poate folosi ca si roi de imperechere. Acuma cine doreste sa le faca fara foitza sau cu foitza asta este dupa preferintza fiecaruia.

virgiliu

      Am folosit într-o familie 7-8 rame mai puțin profesionale de 33-35 mm, Rezultatul a fost că am obținut rame foarte bine clădite și plăcute ochiului.
      Personal cred că 37 mm este prea mult. Matematic vorbind 6 buc x 31 mm = 186 mm; 5 buc x 37 mm = 185 mm; Se câștigă o ramă = avantaj foarte mare - în același volum de cuib se obține cu o ramă de puiet în plus. Problema este ca 31 mm să nu fie chiar la limită, de aceea prefer 33 mm la lăzile stas de 10 rame(33x11=363) și 34 mm la lăzile stas de 12 rame (34x13=442)