Familii care nu accepta regina desi sunt orfane, dar nu bezmetice.

Creat de bucovineanu, August 19, 2010, 08:32:32 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Nu avusesem de multi ani probleme cu astfel de familii. In acest an in zona noastra a plouat in fiecare zi timp de aproape patru saptamani. Odata cu indreptarea vremii am gasit 2 familii la care se pierdusera reginele ce urmau sa iasa la fecundat. Avand nuclee cu regine fecundate am dat familiilor orfane cate o regina sub colivia capac. La 2 zile dupa eliberare la una din familii am gasit regina pe rama, celelalta a omorat-o. Am luat  familia orfana cu tot cu stup si am dus-o la o distanta de apoximativ 50 metri. In locul stupului deplasat am pus un alt stup cu un nucleu pe 4 rame si cu regina in colivie. Am scuturat albinele orfane din stupul mutat care s-au inapoiat si au intrat in stupul cu nucleul. Dupa eliberarea reginei initial au acceptat-o, dar dupa doua zile a disparut. Am controlat  familia care a acceptat prima regina si am gasit oua pe aproape toate ramele. Am cautat fugitiv regina si nu am vazut-o. Am mai asteptat cateva zile sa vad cum capacesc puietul. Au inceput sa capaceasca bomat. Am hotarat sa defiintez familia. Am dus stupul la cateva sute de metri si am inceput sa scutur albinele. Pe 2 rame am gasit atat puiet de trantor cat si puiet normal. La o privire mai atenta am gasit si regina. Am dus repede stupul pe locul initial, am distrus puietul de trantor si albinele sau intors in stup si totul a intrat in normal. Ajutata cu 3 rame de puiet acum familia e redresata. La familia orfana  am facut tansvazare de larve de o zi in trei botci din partea de jos a unei rame. Au luat 2 in crestere si a iesit o regina frumoasa care a omorat regina din cealalta botca. Dupa vreo 10 zile cand trebuia sa fie fecundata a disparut.
De aici se vede ca regulile nu sunt intotdeauna respectate: una dintre familii a acceptat regina desi incepusera sa oua albinele, iar cealalta nu a aceptat nicicum reginele, desi nu avea albine outoare.

D006

"Ratiunea" albinelor este unica si de multe ori nu se potriveste cu sablonul uman.
Am avut cazuri cand au lasat regina introdusa sa ponteze 2 saptamani ca apoi sa o elimine si sa-si traga botci.
Din discutia cu Randy Oliver se pare ca se intampla asta ff frecvent la multi apicultori si mai ales in perioadele de cules.

stefan1

  Si eu am avut anul asta dupa ce si anul trecut am avut un asemenea caz. Adica la roi artificial cu botce de 5-6 zile, adica inca necapacite la formare, pana a iesit matca noua deja au inceput unele albine sa oua. Matca insa a reusit, a fost bine ingrijita, a inceput la timp sa oua si o vreme au mai ouat in paralel!! Am scris anul trecut de un asemenea caz, pe care decand am stupi nu l-am mai intalnit. Adica o bezmeticire foarte rapida, inexplicabila, dar cu ingrijirea botcelor si apoi a matcii. Curios, in ambele cazuri, matca incepea sa oua in prostie, umplea inclusiv fagurii laterali de oua bune, probabil in ideea de a nu mai ramane spatiu pentru matcile false.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gudas valentin

Anul trecut intr-un nucleu besmetic,am introdus o botca la ecloziune cu succes,dar nu au scos noua regina la imperechiat,ramanand trantorita,obliganduma sa desfintez nucleul.
Cu ani in urma faceam si eu stupi starter(pt startarea botcilor) ii mai scapam la bezmeticeala  :) ,introduceam regine imperechiate in ei si se redresau dar era un adevarat macel,intre cele 2 triburi formate.
Sunt unele rase de albine,care nu accepta sub nici o forma regine dintr-o alta rasa,in cazul pierderi reginei sau  bezmeticire sau chiar formarea de roi.


                         valy

Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

emil.oltean

Nu va mai chinuiti sa introduceti matci acolo unde mai exista oua ,puiet sau mai mult- botci.Nu vor fi acceptate.Nici chiar in nuclee.Eu sunt patit.Dar,desigur,omul din greseli invata. :hi: