Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

  prima ceara topita !!! cu emotii ca era sa dea in foc !!! prima turta ce se vee am retopit-o printr-o sita foarte fina ca cea de la palniile de benzina !!! a iesit prima recolta 4,5 kg !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Nu e nevoie sa fie trecuta prin sita. Prin retopiri si solidificari lente repetate cu apa, se decanteaza foarte bine impuritatile care raman in partea de jos de unde se curata prin razuire. Apa trebuie sa fie de rau sau de ploaie (zapada topita), pentru a preveni saponificarea unei parti din ceara.

ves.lucian

  iarna trecuta am iernat 4 familii !!!
  una s-a dus !!!
  o intreaga aventura de incepator debutant !!!
  sper sa ies din iarna asta cu toate familiile !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  asa aratau pungile dupa ce se goleau !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  aceasta este familia care mi-a murit iarna trecuta !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  doua familii bune !!!  asa le-as vrea pe toate anul asta !!! pasarea malai viseaza !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

azi in vizita la tara !!! vedeti ce a mai ramas din slanina pusa pentru pitigoi !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

vestitorii primaverii isi fac aparitia !!! cu primavara mai vedem !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

4 dintre stupi i-am intors cu 180* !!! aveau ghemurile formate in fata !!! am zis ca-i intorc , pana la primavara au timp sa ajunga in fata spre soare !!!
aici se vad doar 3 !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

o fetita am gasit-o pe scandura de zbor !!! frumoasa de ea !!! pupa tata toracele ei!!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

roi_ag

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 21, 2012, 03:38:41 PM
vestitorii primaverii isi fac aparitia !!! cu primavara mai vedem !!!
M-ai facut sa cobor in curte sa vad in ce stadiu sunt si ai mei ca am destul de multi dar nu sunt nici macar rasariti.Aici a fost seceta si nici nu i-am udat ,am lasat natura.

mape 48-petru manea

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 21, 2012, 03:39:19 PM
4 dintre stupi i-am intors cu 180* !!! aveau ghemurile formate in fata !!! am zis ca-i intorc , pana la primavara au timp sa ajunga in fata spre soare !!!
aici se vad doar 3 !!!
un sfat prietenesc: nu intoarce stupii cu 180 gr ---nu lucra inpotriva naturii----albinele stiu mai bine de ce au facut ghemul asa si nu altfel----cand ies la curatire la intoarcerea din zbor vor fi dezorientate

Nea Costica din Buzau

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 21, 2012, 03:39:53 PM
o fetita am gasit-o pe scandura de zbor !!! frumoasa de ea !!! pupa tata toracele ei!!!
Bine te-am gasit Lucian, si multa sanatate tuturor celor dragi tie!! =D>
Vreau sa-ti spun, o intamplare asemanatoare cu ce spusesi mai sus;am o lada linga stupi [3]', ma asez pe ea,  le admir si le urmaresc comportamentul [cate odata ,sambata si duminica, iau si o cutie cu bere si-i zic la sotie, ca ma duc sa beau o bere cu ,,fetitele", cum le alinti tu.....alta data cu fetitele :razz:.Intr-o zi 6-8 grade plus, iese o albina, se plimba pe pista,ajunge la margine si cade jos.O ajut sa se urce pe o frunza, si o arunc pe urdinis.Ea repeta faza,o repet si eu, ea face acelas lucru a treia oara.Am renuntat, ca mi-am adus aminte de invataturile unui senior in stuparit,;albina este atat de inteligenta si curata, ca atunci cand simte ca se apropie sorocul,daca are conditii, paraseste singura stupul pt a usura munca celor mai tinere. Asa o fii?
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

ves.lucian

  asta ce am vazut-o eu o fi simtit ca sunt prin preajma si a venit sa ma salute !!!  :welcome: =D> :yes: :i_love_you:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Foarte adevarat, in timpul sezonului activ nu vom gasi albine moarte in stup , in afara cazului cand familia sufera de vreo boala, aici intrand si infestatrea masiva cu voroa. Familia de albine in intregul ei este un organism viu si se comporta ca atare. Albina ca individ face totul ca acest organism sa supravietuiasca si este in stare sa se sacrifice atunci cand simte ca familia e atacata. Albinele batrane incearca sa-si indeplineasca indatoririle, respectiv sa caute nectar, insa fiind slabite de multe ori nu mai reusesc sa ajunga in stup.