Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

azi am pus colectoarele in functie !!! le-am montat de alaltaieri , dar azi pe la 12 am pus pe pozitie placile active !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

pe langa treburi apicole , am altoit unui amic un corcodus in 7 soiuri de prun !!!
ii voi urmari indeaproape evolutia !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Vyktor


ves.lucian

  bine , Vyctor !!! ramai la noi !!!
   :hi: :hi: :hi: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c  :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
     :ok: :yes: :thanks: :i_love_you:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Mihai Sergiu

Domul Lucian o intrebare asa de la un incepator, colector de polen in luna martie? Nu am mai auzit pe nimeni sau vazut pe nimeni pana acum.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

marian_6777

L-ai altoit... de tot  :D :bravo:
Luciane, ce mastic folosesti? Sau o reteta ceva. Eu folosesc amestecul smoala-parafina, tu trebuie sa ai un secret al tau  :bravo: :thanks:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

sandupop

Citat din: ves.lucian din Martie 21, 2014, 09:03:26 PM
pe langa treburi apicole , am altoit unui amic un corcodus in 7 soiuri de prun !!!
ii voi urmari indeaproape evolutia !!!
Ai stricat bunatate de corcudus.......bine mai cuscre, din ce mai faci "lichid" de ala ...galben, de uns pe suflet....ha???? =)) =)) =)) =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

gelu

Citat din: ves.lucian din Martie 21, 2014, 09:03:26 PM
pe langa treburi apicole , am altoit unui amic un corcodus in 7 soiuri de prun !!!
ii voi urmari indeaproape evolutia !!!
...doua intrebari... :offtopic:...altoii au fost recoltati din toamna si tinuti la rece? sau imediat inaintea operatiei?....a doua...nu trebuia lasat vre-un tragator de seva?... :thanks: :thanks: :thanks:

ves.lucian

Citat din: marian_6777 din Martie 21, 2014, 10:27:05 PM
L-ai altoit... de tot  :D :bravo:
Luciane, ce mastic folosesti? Sau o reteta ceva. Eu folosesc amestecul smoala-parafina, tu trebuie sa ai un secret al tau  :bravo: :thanks:

  nici un secret !!! SILICON ACRILIC !!! mie imi place cel alb , facut de firma DEN BRAVEN !!!
  dar este bun orice silicon acrilic !!!
  doar asta !!! nu incercati cu sanitar sau altfel de silicon !!!
   :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Citat din: Cradle din Martie 21, 2014, 10:25:28 PM
Domul Lucian o intrebare asa de la un incepator, colector de polen in luna martie? Nu am mai auzit pe nimeni sau vazut pe nimeni pana acum.

  nu sunt singurul care le-a pus !!!
   :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Citat din: gelu din Martie 21, 2014, 10:56:05 PM
Citat din: ves.lucian din Martie 21, 2014, 09:03:26 PM
pe langa treburi apicole , am altoit unui amic un corcodus in 7 soiuri de prun !!!
ii voi urmari indeaproape evolutia !!!
...doua intrebari... :offtopic:...altoii au fost recoltati din toamna si tinuti la rece? sau imediat inaintea operatiei?....a doua...nu trebuia lasat vre-un tragator de seva?... :thanks: :thanks: :thanks:

  altoii i-am recoltat prin ianuarie si i-am pus in nisip umed !!!
  de vreo 2 saptamani i-am mutat in frigider !!!
   :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

marian_6777

Multumesc mult Luciane. O sa incerc si eu cu prima ocazie. Numai bine-ti doresc. :thanks: :beer:
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

crisian-nicolae

Luciane ce ai de spus. :)

ves.lucian

  foarte interesant cel din prima poza !!!
  ne mai pui poze pe parcurs sa vedem evolutia !!!
   :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

crisian-nicolae