Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

poza facuta in 1970 si ceva . nu a fost facuta de mine . pomul respectiv nu mai exista !!!
poza este facuta in Zabrani !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

fiug1970

dupa coaja pare plop,dar dupa frunze(nu se vad prea bine)nu prea/i plop

captain bee

....nu cumva acest copac era un plop sau pluta cum se mai spune ?????. am văzut ceva asemănător în aceasta vara unul în Balta Ialomiței, într-o zona aproape sălbatica...îmi pare rău ca nu l-am fotografiat !!!!

ves.lucian

  bunicu-meu spune ca a fost reper sau observator in domeniul militar pe vremuri .
  din pacate mai pot vedea doar locul unde a fost pomul .
   :hi: :nod: =D> :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :thanks: :cu plăcere: :i_love_you:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

fiug1970

plopu/i plop si arborele de pluta e altceva.creste in Portugalia de unde si tara cu cea mai mare cantitate de pluta exportata.periodic se cojeste arborele de coaja care e pluta.am vazut si in Avila cativa arbori belitiu de coaja

captain bee

...se poate sa fi gresit eu in exprimare ..si imi cer scuze. nu ma refeream la arborele de pluta....cunoscut din dopurile de la sticlele de vin ci doar la regionalismul comparativ plop sau pluta, folosit in zona de sud est a Ro........ in perioada comunista pe langa toate soselele se aflau acesti plopi.......cel pe care l-am vazut in Balta Ialomitei este sigur plop, diametrul sau era aproximativ cat lungimea unui cort de trei persoane.......   la vara sigur il fotografiez

pharaonu75

Citat din: captain bee din Ianuarie 20, 2014, 09:48:46 PM
...se poate sa fi gresit eu in exprimare ..si imi cer scuze. nu ma refeream la arborele de pluta....cunoscut din dopurile de la sticlele de vin ci doar la regionalismul comparativ plop sau pluta, folosit in zona de sud est a Ro........ in perioada comunista pe langa toate soselele se aflau acesti plopi.......cel pe care l-am vazut in Balta Ialomitei este sigur plop, diametrul sau era aproximativ cat lungimea unui cort de trei persoane.......   la vara sigur il fotografiez

Am vazut si eu in balta astfel de plopi imensi! Nu i-am masurat si nici nu i-am fotografiat, pentru ca nu aveam cu ce, dar am ramas impresionat de dimensiunile lor!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

captain bee

cel vazut de mine este in zona de responsabilitate a lui Bio,....el cred ca ii stie mai bine...ce peste am prins in zona aia....nu intru in detalii...sa nu semene a povesti pescaresti !!!

fiug1970

fa o poza cu antebratul stang si iti spun eu daca e pescareasca(povestea) =)) =))

captain bee

....nici gând de antebraț ...este vorba de distanta dintre brate, bine depărtate !!!!....restul e doar cancan !!
:) :)

ves.lucian

#1600
Am improvizat un banc de descapacit !!!
in recipient se poate vedea o sita AV din inox , ( am vrut neaparat sa fie asa ) fixata pe un schelet din lemn !!!
sub sita se va aduna mierea care va curge prin caneaua ( verde din plastic , din pacate ) care este in stanga !!!
mai trebuie sa fac un schelet din inox ca si suport pentru rame !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

am imprumutat o rindea electrica pentru a ajusta izgonitoarele si podisoarele pe care le-am facut recent !!!
ne mai ajutam , ce sa facem !!!
   :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Acea sita e sigur din inox? Eu am vazut numai din aluminiu si din fier cositorit.

fiug1970

dupa cum straluceste,pare inox.daca are cat de cat greutate(deci nu/i aluminiu)pune un magnet.inoxul nu se lipeste de magnet

ves.lucian

#1604
Citat din: bucovineanu din Ianuarie 23, 2014, 09:01:52 PM
Acea sita e sigur din inox? Eu am vazut numai din aluminiu si din fier cositorit.

te rog sa ma crezi pe cuvant de onoare !!! daca nu ma crezi , cum doresti .
  sa stii ca nu a fost ieftina deloc !!!
  nu mi-as permite la stupi sa folosesc asa ceva pentru sita AV !!!
  iti dau adresa pe MP si te convingi !!!
  cea din fier cositorit cred ca este de fapt sita ZINCATA !!!   
  asta din imagine se vinde la rola de 35 cm ( cu aproximatie ) latime si lungime cat doresti !!!
  pretul nu-l mai stiu dar nu este ieftin deloc !!!
  Tinem legatura !!!
  ma gasesti tot aici !!!
   :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :thanks: :cu plăcere: :i_love_you: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!