Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

nu conteaza prea mult tipul de cutie ci sa respecti distanta minima si maxima dintre ramele de sus-jos.
ideal ar fi undeva pe la 8mm
peste 8 fac crescaturi iar sub 8mm omori albina cand bagi rama de sus sau cand asezi corpul de sus peste cel de jos
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ves.lucian

gata modificarea !!!
le-am demontat , am facut faltul mai adanc cu 1cm , le-am facut decupari la toate laturile pentru manevrare mai usoara , am pus putin aracet ( a fost pus si la prima montare ), le-am pus brauri ( 3 corpuri vor fi cuib si unul va fi cat ) si le-am montat la loc !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

vedere din spate !!!
mai trebuie sa le vopsesc !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

tassevasi

 :razz:  Pai  ai vazut ca se poate  mai ales ca ai  avut  loc  sub rama  ca sa  adincesti  faltul !
  Foarte  bine  sa le  folosesti cu  mult spor.
   Numai bine Lucica . :hi:

Vyktor

Ma trezesc si eu acum....dupa ce lucrarea e aproape gata. Vorbesc de cutia pe care o fac eu din polistiren. Eu am lasat intre partea inferioara a ramei si fundul stupului cca 2 cm pentru ca asa am inteles eu din schitele gasite pe forum...de parca ma dureau mainile sa ridic capacul unui stup si sa masor...aia e.
Dar pentru ca acum e prea tarziu pentru a mai face ceva, voi ce parere aveti am last pre mult? :thanks:

ves.lucian

  cred ca ai facut bine !!!
  la stupii mei deasupra fundurilor de monteaza o stinghie de 2/2 cm dea roata stupului , mai putin urdinisul !!! pe aceasta stinghie sta cuibul !!!
  asa ca eu zic ca ai facut bine cum ai facut !!!
  partea de jos a corpurilor este la acelasi nivel cu partea de jos a ramelor !!!
  de la partea de jos a ramelor pana la sita AV sunt 2cm !!!
  asa ca ...
   :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod: :razz: :razz: :razz: =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Vyktor

Saru'mana
Berea o dau eu.....ca nu ma doare gura....de fapt tastatura :P

ves.lucian

ieri pe langa ce am lucrat cu modificarea corpurilor am luat jos sarmele de fixare de la merii din gardul belgian !!! merii s-au ingrosat suficient !!! au mai ramas cateva sarme in partea de sus la cateva brate , care sunt ceva mai subtiri !!!
le-am mutat la perii din sistemul Cossonet !!!
la peri am incercat o metoda mai ecologica !!! am legat cu o banda mai groasa ( se poate folosi si pe post de catuse :lol: ) trestii , de care am legat bratele pomilor !!!
nu-i buna metoda !!!
trestia putrezeste si nu-i valabila !!!
cu sarmele este in regula , atata ca din cand in cand trebuie verificate sa nu se " incarneze " !!!  :lol:
asteptam primavara !!!
anul trecut am avut foarte multe fructe !!!
anul asta vom mai vedea !!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

astazi avem un meniu special !!!pui la cuptor in crusta de sare !!!
inca nu l-am gustat !!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

roi_ag

POFTA BUNA !!!! Mai gandestete si la altii cand il vei manca  :nod: :hi:

ves.lucian

  acuma-i cam tarziu !!!
  da nu ma pot gandi dupa ???
   :hi: :hi: :hi: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

fiug1970

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 18, 2014, 05:03:28 PM
  acuma-i cam tarziu !!!
  da nu ma pot gandi dupa ???
   :hi: :hi: :hi: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:
nu/i tarziu nici acum(daca ai incuiat poarta...)daca nu,sa te gandesti la altii insemna sa/l mananci inainte de a veni altii :rotfl:
in pomicultura(si nu numai in pomicultura)se foloseste rafia(putrezeste dupa 3/4 ani de stat in soare,suficient timp pt. ca ramurile sa ia forma dorita)si se leaga in forma de 8,optul ii da voie ramurii sa se ingroase fara sa se incarneze iar când incepe sa o stranga deja au trecut anii si se va rupe cu usurinta.Ca sa nu se/plimbe/legatura pe sarma se poate face un ochi mic pe sarma cu un cui de 100 sau o surubelnita(daca ai pus sistem elastic la spalierii finali)

ves.lucian

  cu tine sigur mai am de discutat despre pomi
   :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

fiug1970

la ce fotografii ai postat cu pomicultura....eu cred ca mai am de invatat,dar...nu conteaza noi sa fim sanatosi :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

ves.lucian

  TINEM LEGATURA !!! PERMANENT !!!
   :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod: :razz: :razz: :razz: =D> =D> =D> :-c :-c :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :thanks:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!