Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

 acest par , ca si ceilalti 4 din sistemul de coroana artistic palisata numit COSSONET , este altoit pe gutui !!!
  altoirea initiala a fost facuta cu soiul NAPOCA , compatibil cu gutuiul , si dupa ce i-am lasat doua perechi de ramuri , l-am realtoit cu soiul PACHAMS-TRIUMPH !!!
  cu ceilalti 4 peri am facut la fel !!!
  asa ca acuma am 5 peri cu 7 soiuri in total !!!
   :hi: :nod: :razz: =D> :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :thanks: :i_love_you:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

#1441
Picture 018
 
  zbor de Duminica !!!  :hi: :hi: :hi: :rotfl: =)) =D> :-c :bravo: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

cipik

Intrebare: Zbor de duminica sau cules de duminica??????? In zona mea a fost un cules, acum incerc sa-mi dau seama ce plante mai dau nectar la acest moment.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

ves.lucian

  cu culesul , las-o mai usor !!! ce mama supararii sa mai culeaga pe timpul asta ???
  era zic eu puiet eclozionat in zbor de orientare si aveau si ceva sirop pus de cu seara in hranitorul din podisor !!!
   :hi: :hi: :hi: :nod: :nod: :nod: :razz: :razz: :razz: =D> :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :thanks: :cu plăcere:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

cipik

Imi pare rau ca nu am facut poze cu necatrul proaspat din celule, nu am rame dupa diafragma si nici nu am dat sirop sa zic ca isi trag de undeva, asta se intampla cam la fiecare rama a fiecarei familii. Ialomiteni pot confirma.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe

Nea Lucian de cules cum zici dumneata nu poate fi vorba numai mai poate fi o varianta ca albinele au dat atacul la struguri oricum il invidiez pe cipik pt ca eu zin luna iulie fac hraniri la familiile care au fost acasa

cipik

Si eu tot de la struguri banuiam dar nu le vad pe bolta si nici vecini nu au venit la mine sa se planga ca albinele mele le strica stuguri, anul trecut stateam cate o juma de ora pe seara sa le explic ca ablinele nu sparg struguri ci viespile.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

ves.lucian

  parerea mea , s-ar putea sa gresesc , este ca mierea aceea " proaspata " de langa puiet ar putea fi mutata de undeva din stup si pusa acolo unde trebuie , adica pe langa puiet sau acolo unde a eclozionat puietul si unde se va forma ghemul de iernare !!!
  cel mai simplu si mai sigur ar fi un cantar !!! ala nu minte !!! da-i cam scump !!!
  saracia-n cur ma-npunge , eu tot fug si ea m-ajunge !!!
  :rotfl: :rotfl: :rotfl: =)) =)) =)) :beer: :beer: :beer: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy

Citat din: cipik din Septembrie 22, 2013, 10:33:22 PM
Si eu tot de la struguri banuiam dar nu le vad pe bolta si nici vecini nu au venit la mine sa se planga ca albinele mele le strica stuguri, anul trecut stateam cate o juma de ora pe seara sa le explic ca ablinele nu sparg struguri ci viespile.
In mod sigur nectarul este de la struguri,eu am pe bolta un fel de perla cu broboane mici ,coaja subtire si care acum este distrusa complet de albine si de viespi.O sa pun ceva poze mai tarziu!Oricum le-am dat si eu sirop stimulare de aproape 2 luni asa ca imi pare bine ca strugurii sunt buni si la altceva nu numai pentru licoarea lui Bachus :)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bucovineanu

Daca iarna va fi grea, asa cum prevad unii, nu e bine ca mierea de stryguri sa ramana in stupi. Daca albinele ierneaza pe astfel de miere si nu vor fi zile de zbor in ianuarie sau februarie albinele care au astfel de miere vor avea mari probleme.

cipik

Cumparam Pampersii si nu avem probleme. :D :D
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe

Domnule  bucovineanu sa speram ca nu avem foarte multa miere de la struguri in cuibul de iernare si mai putem spera ca aceasta se va consuma acuma cand albina isi face corpul gras si inca mai permite vremea zboruri

ves.lucian

#1452
Citat din: happy din Septembrie 27, 2013, 12:07:14 PM
In mod sigur nectarul este de la struguri,eu am pe bolta un fel de perla cu broboane mici ,coaja subtire si care acum este distrusa complet de albine si de viespi.O sa pun ceva poze mai tarziu!Oricum le-am dat si eu sirop stimulare de aproape 2 luni asa ca imi pare bine ca strugurii sunt buni si la altceva nu numai pentru licoarea lui Bachus :)

  prima data vin viespii si sparg fructul , apoi vin albinele la masa !!!
  de aceea mai vin viespii prin stupi !!! sa-si ia plata !!! in natura !!!
  ieri am dus in locatia a doua 10 familii pe care le-am cumparat zilele astea !!!
  le-am mutat cam 10 km !!! poate mai bine !!!
  le pun laolalta probabil la rapita !!!
    :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

roi_ag

Citat din: ves.lucian din Septembrie 29, 2013, 02:17:28 PM
  ieri am dus in locatia a doua 10 familii pe care le-am cumparat zilele astea !!!
  le-am mutat cam 10 km !!! poate mai bine !!!
  le pun laolalta probabil la rapita !!!
    :hi: :hi: :hi:
Sa-i stapanesti sanatos !!! Sa-ti iasa bine in primavara si in vara sa-ti umple butoaiele  :bravo:

G. Iulian

Să fie într-un ceas bun!  =D>  =D>  =D>  :bravo:  :bzz:  :bzz:  :bzz: